Krajiny po celom svete považujú elektromobily v osobnej doprave za budúcnosť. Vo svojej podstate je ich rozšírenie na cestách závislé od viacerých faktorov, medzi ktorými sú okrem dostupnosti nabíjačiek aj vývoj predajných cien odvíjajúci sa vo veľkej miere od cien trakčných batérií.

Ich koncové ceny pre automobilky sú však ovplyvnené aj cenami a dostupnosťou základných elementov, teda ťažkých kovov ako kobalt či lítium. Hoci viaceré analýzy hovoria o zlacňovaní elektromobilov, tento proces im momentálne komplikujú práve ceny vzácnych kovov, ktoré vzrástli. Situáciu sťažuje aj rastúci dopyt a nedostatočné dodávky týchto prvkov, informoval Bloomberg.

Pixabay / freepik

Vízia lacných elektromobilov upadá. Ceny vzácnych prvkov rastú

Už v priebehu posledného roka sme mohli zaznamenať viacero pozitívnych odhadov, v ktorých analytici odhadovali výrazne zlacňovanie elektrických áut už v najbližších rokoch. Najoptimistickejšie scenáre hovorili o prekonaní dôležitej cenovej hranice v porovnaní so spaľovákmi už doslova o pár rokov, realistickejšie odhady ale tvrdili, že elektromobily sa cenou vyrovnajú a podlezú ceny spaľovákov o 5 rokov.

V nasledujúcich dvoch rokoch neočakávame zásadné zmeny v cenových trendoch,“ konštatuje pre TASR generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.

Podľa štúdie, ktorú si nechala vypracovať európska mimovládna organizácia Transport and Environment, lobistická skupina za čistú dopravu, výroba elektrických sedanov a športovo-úžitkových vozidiel bude od roku 2026 rovnako lacná ako výroba áut so spaľovacími motormi. Následne by tak mohli byť batériové vozidlá na rovnakej cenovej hladine ako je dnes produkcia konvenčných spaľovákov.

Týmto predpovediam však aktuálne nenahrávajú nové informácie z oblasti ťažby ťažkých kovov a surovín, ktoré sú elementárnymi zložkami moderných batérií. Podľa BMI (Benchmark Mineral Intelligence) indexu totižto cena lítia preskočila svoj doterajší rast a od pôvodného minima, ktoré bolo zaznamenané pred začiatkom tohto roka, sa cena čínskeho uhličitanu lítneho zdvojnásobila.

NEPREHLIADNI
Prichádza revolučná a plne ekologická batéria. Lítiové posiela do minulosti, bez degradácie vydrží aj 20 rokov

Zdražovanie čaká aj nikel, meď a hliník

Cena hydroxidu lítneho potom podľa Bloombergu stúpla až o 70 %. Tento prudký rast nastal len krátko po páde ceny, ktorá dosiahla svoj vrchol v roku 2018 a od tej doby sa financovanie tohto sektora zhoršovalo, pričom ruku k „dielu“ priložila aj pandémia. Rýchly prechod k batériovým vozidlám však ceny vyháňa opäť nahor, pričom sa očakáva, že medzinárodná spotreba lítia stúpne do konca desaťročia až 5-násobne.

Existuje tiež možnosť, že nemusí byť vyťažený dostatok lítia, potom to môže byť rizikom pre zavádzanie elektromobilov,“ vyjadril sa pre Bloomberg k téme analytik BMI Cameron Perks.

Podľa tohto analytika však môžeme so zvyšovaním cien očakávať aj príchod ďalších, zatiaľ nepredstavených projektov, ktoré by mali pomôcť v zlepšení dodávok pre pokrytie zvyšujúceho sa dopytu. Otázne je, koľko takýchto projektov uvidíme a v akej miere budú schopné pomôcť k naplneniu vysokého dopytu. Rastúce ceny je pritom cítiť v celom reťazci.

Freepik

To potom vytvára veľký tlak aj na samotné automobilky, ktorým fungovanie už tak komplikuje polovodičová kríza. K tomu si navyše budú musieť zrejme prejsť aj zvyšovaním cien ďalších prvkov ako kobalt. Okrem toho mali medziročne stúpať aj ceny niklu, hliníka a medi o 34 %, 25 %, resp. 47 %. V období rokov 2020 až 2050 bude rásť aj dopyt.

Dopyt po medi v tomto období vzrastie podľa našich analýz medziročne o 9,9 %, zatiaľ čo nikel bude rásť ročným tempom 11,8 %,“ spresnil pre TASR Čarný.

Napriek rôznym predpovediam analytikov a odborníkov z priemyslu a neraz možno až príliš optimistickým scenárom pri vývoji cien batérií či ťažkých kovov sa situácia komplikuje a cesta ku skutočne lacným elektromobilom môže byť zahatená rastúcimi cenami vzácnych surovín.  To je však možné na strane výrobcov a automobiliek kompenzovať zlepšením výrobných postupov, znížením rôznych poplatkov či prechodom k lacnejším batériám.

V článku boli využité materiály TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú