Lítium-iónové batérie, ktoré sú v súčasnosti najpoužívanejšie, nie sú zrovna najefektívnejšie a najspoľahlivejšie. Inžinieri po celom svete preto pracujú na nových technológiách batérií. Jednou z nich sú takzvané iron-flow batérie.

Jedna takáto batéria onedlho zamieri do Európy – spoločnosť ESS totiž podpísala kontrakt na dodávku úložného systému energie pre novú solárnu farmu v Španielsku, informuje portál Bloomberg.

Nová revolučná technológia

Iron-Flow batéria funguje na princípe tekutého elektrolytu, ktorý v systéme cirkuluje za účelom nabíjania a vybíjania elektrónov. Využíva na to proces nazývaný redoxná redukcia.

Slovo „redox“ sa skladá zo slova „redukcia“, čo v procese znamená získavanie elektrónov a slova „oxidácia“, pri ktorej sa zasa elektróny strácajú. Batérie spoločnosti ESS využívajú iba železo, soľ a vodu, preto je ich výroba jednoduchá a udržateľná.

ESS

Systém navyše používa rovnaký elektrolyt na pozitívnej aj negatívnej strane, vďaka čomu sa zabraňuje krížovej kontaminácii. Vďaka tomu má iron-flow batéria od ESS praktický neobmedzenú životnosť, respektíve jej kapacita opätovným nabíjaním nijako nedegraduje.

Flow batérie nevyužívajú žiadne pevné články ani moduly, vďaka čomu je celý systém podstatne jednoduchšie škálovateľný. Všetky tieto faktory prispievajú k nižšiemu riziku požiaru či dokonca výbuchu batérie.

Bežné lítium-iónové batérie podľa ESS vydržia zhruba 7 až 10 rokov, no iron-flow batéria vydrží bez problémov aj 20 rokov. Navyše vôbec nestráca kapacitu. V priemyselnom použití sú tak bezkonkurenčne najvhodnejšie.

8 MWh systém poputuje do Španielska

Revolučné batérie budú po novom vypomáhať v solárnej elektrárni v Španielsku, ktorú buduje spoločnosť Enel. Systém s celkovou kapacitou 8,5 MWh má zabezpečiť vysokú stabilitu siete ukladaním prebytočnej energie vygenerovanej počas dňa a jej následným dodávaním z batérii do siete po tom, čo Slnko zapadne za obzor, informuje InterestingEngineering.

ESS/Facebook

Batériový systém s kapacitou 2 GWh stojí podľa spoločnosti ESS zhruba 300 miliónov dolárov, čo je okolo 258 miliónov eur. Rozhodne tak nejde o lacný špás, no výhodou je spomínaná jednoduchá škálovateľnosť.

Ak by chcel zákazník zvýšiť kapacitu svojej batérie, stačí jednoducho pridať extra elektrolyt, ktorý v tomto prípade stojí iba 20 dolárov za kWh, čo je v prepočte iba niečo málo cez 17 €.

Vhodné zatiaľ iba pre priemysel

Ak by mali iron-flow batérie oproti lítium-iónovým iba výhody, pochopiteľne by sme ich využívali všade. S výhodami ale prichádzajú aj slabšie stránky.

ESS/Facebook

Medzi tie napríklad patrí veľkosť celého systému. Tekutý elektrolyt vo flow batériách musí skutočne pretekať a byť v pohybe. Prietok elektrolytu zabezpečuje pumpa a aj kvôli tomu je systém pomerne veľký, koniec koncov, batéria od ESS sa dodáva v lodnom kontajneri.

Druhou slabinou je doba, počas ktorej dokáže batéria uchovať energiu. Tá sa pohybuje v priemere od 6 do 12 hodín, čo je pre potreby v iných odvetviach, napríklad pri elektromobiloch, naozaj málo. Na zásobovanie domácností elektrinou počas noci ale ide o ideálne riešenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú