Čínski vedci v spolupráci s austrálskymi expertami z univerzity Flinders predstavili štúdiu, v ktorej popisujú vlastnosti svojich nových batérií. Ako informuje portál Interesting Engineering, ich zásadnou výhodou je v porovnaní s dnešnými technológiami nielen eliminácia nebezpečnej toxicity, ale tiež prekvapivo dobrá efektivita.

Hliník-iónové batérie

Ukladanie elektrickej energie sa stáva pre ľudstvo neustále dôležitejšie a technológie schopné tejto činnosti používame každý deň. Väčšinou však ide o lítium-iónové akumulátory, ktoré sú síce osvedčené, výkonné a pomerne dlho vydržia, avšak sú zároveň toxické a to obzvlášť v prípade nehody, ktorá skončí požiarom. Vedci preto prichádzajú s hliník-iónovými batériami, ktoré sú vďaka materiálu TEMPO a elektrolytom na báze vody nielen odolné voči vzduchu, ale navyše aj ohňuvzdorné.

EnerVenue

Táto látka umožňuje dodávku napätia vo výške 1,25 V, kapacitu 110 mAh na gram a výdrž najmenej 800 cyklov. Vzhľadom na ranú fázu vývoja, príliš problematická nie je ani degradácia, ktorá sa pohybuje na úrovni 0,028 % za cyklus. V porovnaní s klasickými lítium-iónovými batériami je však energetická hustota zatiaľ príliš nízka na to, aby boli takéto batérie použité napríklad v elektromobiloch.

Jedna inovácia za druhou

Batérie dostávajú inovácie pravidelne, čoho dôkazom je aj nedávne predstavenie špeciálnych batérií spoločnosťou EnerVenue. Tie využívajú podobnú technológiu, ktorá je vo vesmíre využívaná už desaťročia a umožňuje životnosť až 30 rokov. Vďaka jedinečnému zloženiu sú navyše oveľa bezpečnejšie a takisto pri nich neexistuje riziko požiaru.

Potenciál je obrovský

Slabší výkon zatiaľ nie je problémom, keďže sa jedná o prvú verziu takejto technológie a dodatočný vývoj má potenciál mnohé vlastnosti poriadne zlepšiť. Podľa autorov je dokonca možné použiť biodegradovateľné materiály, vďaka čomu si tieto batérie zachovajú väčšinu vlastností a stanú sa ešte ekologickejšími.

Freepik

Podľa expertov je dokonca možné použiť ďalšie netoxické materiály, ktoré umožnia nielen vyrovnať sa energetickej kapacite lítium-iónových batérií, ale ju dokonca prekonať. Keďže je hliník dostupný vo veľkých množstvách, je ľahko recyklovateľný a v porovnaní s inými materiálmi lítium-iónových batérií je aj lacný, má obrovský potenciál preraziť.

Takmer všetky inovatívne dizajny batérií sa doteraz stretli s prekážkami, ktoré im neumožnili vo väčšom sa uplatniť a vytlačiť tak z trhu lítium-iónové batérie. Aj tie samotné však prešli mnohými verziami a stávajú sa nielen výkonnejšími, ale tiež bezpečnejšími a ekologickejšími. Jedným z veľkých pokrokov je napríklad postupná eliminácia kobaltu z týchto zariadení.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú