Ak sa niekde v slnečnej sústave nachádza mimozemský život, Enceladus má obrovský potenciál. Jedná sa totiž o mesiac s priemerom približne 500 km, ktorý je kompletne pokrytý ľadovým oceánom s vonkajšou vrstvou ľadu hrubou až 5 km v tých najtenších miestach.

Je tam život?

Aj keď je Enceladus v porovnaní so Zemou či  Mesiacom skutočne malý, je prekvapivo aktívny. To dokazujú aj snímky a merania vyhotovené sondou Cassini, ktorá v okolí Saturnu strávila celých 13 rokov, kým v roku 2017 odišla do zaslúženého dôchodku, píše portál UniverseToday.

NASA/Pixabay/Úprava redakcie

Ako ďalej píše NASA na svojom webe, vedci vďaka údajom, ktoré sonda zozbierala teraz vedia, že hrubá vrstva ľadu má v sebe praskliny a cez tie prúdia ľadové čiastočky. Tieto vyvrhnuté čiastočky pritom obsahujú organické zlúčeniny, z ktorých niektoré sú dôležité pre život, ako ho poznáme.

Najnovší výskum publikovaný v žurnále Nature Astronomy ale naznačuje, že na tomto malom mesiaci by mohlo byť omnoho viac chemickej energie, než sme predtým mysleli. Čím viac energie je k dispozícii, tým je samozrejme väčšia šanca na vznik a udržanie života ako ho poznáme.

„Naša práca poskytuje ďalší dôkaz, že Enceladus je hostiteľom niektorých najdôležitejších molekúl pre vytváranie stavebných kameňov života a pre udržanie tohto života prostredníctvom metabolických reakcií,“ uviedol hlavný autor štúdie Jonah Peter.

V roku 2017 našli vedci na Enceladuse dôkazy o chémii, ktorá by mohla pomôcť udržať život, ak je prítomný v jeho oceáne. Kombinácia oxidu uhličitého, metánu a vodíka naznačovala prítomnosť metanogenézy, metabolického procesu, ktorého výsledkom je metán. Práve metanogenéza podľa vedcov mohla  na Zemi zohrať kľúčovú rolu pre vznik života.

Nové dôkazy

V novej štúdii ale vedci našli ďalší chemický zdroj energie, ktorý je podľa nich ešte silnejší a rozmanitejší. Presnejšie sa podarilo na tomto mesiaci identifikovať extrémne jedovatý kyanovodík. Hoci kyanovodík je prudko jedovatá kvapalina, podľa vedcov môže pôsobiť aj ako prekurzor nukleových kyselín a aminokyselín.

NASA

„Zdá sa, že Enceladus nielenže spĺňa základné požiadavky pre obývateľnosť, ale najnovšie máme aj predstavu o tom, ako by sa tam mohli tvoriť zložité biomolekuly a aké chemické cesty za tým môžu stáť,“ objasňuje Peter.

Aminokyseliny sú dôležitými stavebnými prvkami života. Sú základnou jednotkou bielkovín, teda vysokomolekulárnych prírodných látok zložených z dlhých reťazcov aminokyselín. HCN je mimoriadne všestranný a hrá úlohu vo všetkých aminokyselinách, takže jeho prítomnosť v oceánoch Enceladu je prinajmenšom nesmierne zaujímavá.

Všestrannosť v tomto prípade znamená, že môže byť zostavený mnohými rôznymi spôsobmi, čo zasa vedie k vývoju rôznych aminokyselín. „Polymerizácia HCN sa podieľa na množstve potenciálnych dráh pre tvorbu nukleobáz a aminokyselín,“ objasňujú vedci.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP