Len máloktorá herná značka sa môže pochváliť takým bohatým renomé ako Need for Speed. Závodná séria patrila k priekopníkom žánru a počas takmer 30 ročnej histórie zažila viaceré vrcholy i pády.

V hernom svete sa azda nenájde fanúšik, ktorý by niektorý diel populárnej série prinajmenšom nevyskúšal. Skalní zástanci si naopak nenechali ujsť jediný diel, a to aj napriek kolísavej kvalite prídavkov z posledných rokov.

Ak do tejto skupiny patríš aj ty, si na správnom mieste. Rozhodli sme sa pripraviť jedinečnú šancu overiť si vedomosti v kvíze, ktorý bezchybne zvládnu len čistokrvní fanúšikovia Need for Speed.

Na aké herné zariadenie bol vydaný prvý diel Need for Speed ešte v roku 1994.

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Vôbec prvý diel hernej série Need for Speed niesol názov Road & Track Presents: The Need for Speed a bol vydaný na platformu 3DO. Vydania na PC, PlayStation a Saturn sa hra dočkala až o dva roky neskôr.

Koľko hier bolo v rámci série Need for Speed do dnešného dňa oficiálne vydaných?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Za necelé tri desaťročia od vydania prvého dielu sa séria dočkala úctyhodných 24 hier. Väčšina bola vydaná pre PC a konzoly,

Piaty Need for Speed vydaný v roku 2000 v názve obsahoval meno prémiovej automobilovej značky. Akej?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

V roku 2000 sa séria Need for Speed tešila obrovskej popularite. To sa rozhodla využiť automobilka Porsche a v spolupráci s vývojármi predstavili Need for Speed: Porsche Unleashed, pozostávajúci výlučne z automobilov nemeckého výrobcu.

Ktorý diel Need for Speed ako prvý predstavil naháňanie s políciou?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Policajné naháňačky sú súčasťou série od jej počiatkov a boli súčasťou už prvého vydaného dielu The Need for Speed z roku 1994.

Akú zásadnú novinku v rámci série predstavil diel Need for Speed: High Stakes?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Need for Speed: High Stakes priniesol inovácie v dvoch hlavných oblastiach. Vôbec prvýkrat bol predstavený model poškodenia automobilov, ktoré bolo po závode nutné opraviť. Druhou novinkou sa stala možnosť automobily vylepšovať.

Revolúciu priniesol v roku 2003 Need for Speed: Underground. Do akého fiktívneho mesta bol tento diel zasadený?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Need for Speed: Underground sa odohrával v meste Olympic City, inšpirovanom mestami New York, San Francisco a Los Angeles.

Need for Speed: Underground sa preslávil aj jedným z najlepších soundtrackov v rámci série. Ktorú skladbu v trackliste hry nenájdeš?

YouTube/FUSZION
Správne! Nesprávne!

NFS: Underground z roku 2003 disponoval hneď niekoľkými nezabudnuteľnými skladbami, Snoop Dogga a jeho remixovanú verziu hitu Riders On The Storm by si však medzi nimi hľadal márne. Táto skladba sa totiž objavila až v pokračovaní.

Na úspech Undeground sa hneď v ďalšom roku pokúsilo nadviazať priame pokračovanie. V čom sa Need for Speed: Underground 2 najviac líšil od svojho predchodcu?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Undeground 2 síce bol postavený na základoch svojho predchodcu, hra však ponúkla aj množstvo noviniek. Patrili medzi ne napríklad rozšírené možnosti úpravy automobilu či predstavenie otvoreného sveta.

Aký názov nesie názov hry Need for Speed, ktorá bola vydaná len na mobilné zariadenia?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Aj keď sa na mobilné zariadenia dostalo viacero dielov série, exkluzívne na Android a iOS bol v roku 2015 vydaný diel Need for Speed: No Limits.

Ktoré vývojárske štúdio nikdy nepracovalo na niektorej časti Need for Speed?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Aj keď všetky vývojárske štúdiá vyššie patria pod spoločnosť EA, vlastniacej práva na značku, do vývoja sa nikdy nezapojilo štúdio PopCap Games. Známe je predovšetkými hernými sériami ako Plants vs. Zombies či Bejeweled.

Komerčný neúspech jedného z dielov Need for Speed vo veľkom prispel k rozpusteniu štúdia EA Black Box. O aký diel série išlo?

YouTube/Dzfiyable
Správne! Nesprávne!

Štúdio EA Black Box na hrách Need for Speed pracovalo od roku 2003 a vo veľkom sa podieľalo takmer na desiatke dielov série. Posledným z nich bol Need for Speed: The Run, ktorý si od recenzentov odnášal vlažné hodnotenia, neohúril ani po predajnej stránke a citeľnou mierou sa podpísal aj na uzavretí štúdia o dva roky neskôr.

Aká herná postava je na obrázku?

YouTube/Guilherme da Silva Eda
Správne! Nesprávne!

Neskoršie diely Need for Speed sa okrem nadupaných automobilov preslávili aj krásnymi ženami, medzi ktorými nechýbala ani kráska na obrázku, Rachel Teller. Rachel sa objavila v NFS: Underground 2, kde hráča sprevádzala pri tutoriále a následne mu počas hry dávala cenné rady.

Závodná séria sa v roku 2014 dočkala aj filmového prevedenia. Kto v ňom stvárnil hlavnú rolu?

YouTube/Stream Movie Trailers
Správne! Nesprávne!

Ústredným protagonistom filmu Need for Speed bol skrachovalý závodný jazdec Tobey Marshall, ktorého stvárnil Aaron Paul, známy predovšetkým zo seriálu Breaking Bad. Film od kritikov zožal negatívne ohlasy, príliš sa mu nedarilo ani po komerčnej stránke.

Aký model auta je zobrazený na obale posledného vydaného dielu v sérii, Need for Speed: Heat?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Na titulku tohtoročného Need for Speed sa dostal dvojdverový športový hybrid Polestar 1. Ide o pomerne netradičnú voľbu, keďže hybridy vo svete automobilov stále nie sú vnímané ako synonymá rýchlosti a adrenalínu, Polestar 1 však tento imidž rozhodne búra.

Čím bol špecifický diel Need for Speed: Nitro vydaný v roku 2009?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Len dva diely v celej sérii Need for Speed neboli nikdy vydané na počítače. Prvým bol titul pre mobilné zariadenia NFS: No Limits, druhým NFS: Nitro, ktorý vydali exkluzívne na konzoly od Nintenda.

Na akom aute jazdil Clarence "Razor" Callahan v úvode hry Need for Speed: Most Wanted?

YouTube/iMPenTiV Vague
Správne! Nesprávne!

Hra z roku 2012 hráča privítala introm v podobe závodu s hlavným bossom Razorom, ktorý v úvodnom dueli jazdil na čiernom Forde Mustang s plameňmi po stranách.

Približne koľko kópií hry sa v rámci série doposiaľ predalo?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Za 26 ročnú existenciu dokázala značka Need for Speed predať úctyhodných 150 miliónov kópií. Ide tak o najúspešnejšiu závodnú značku v hernom priemysle.

Model ktorého automobilu bol hrateľný takmer vo všetkých dieloch série?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Najväčšou stálicou hier Need for Speed je Mazda RX-7, ktorá sa vo viacerých verziách objavila celkovo v 17 dieloch série.

Ktorý diel série vyžadoval na spustenie neustále pripojenie na internet?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

Nie veľmi populárnu potrebu konštantného internetového pripojenia obsahoval diel Need for Speed z roku 2015, ktorý bol zároveň rebootom v rámci série. Vývojári krok odôvodňovali silnou sociálnou interakciou medzi hráčmi.

V ktorej z týchto lokalít sa neodhrával žiadny diel série?

Electronic Arts
Správne! Nesprávne!

V 24 vydaných dieloch série sa závodilo v mnohých fiktívnych mestách a lokalitách, Beach City však medzi ne nepatrí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP