Už sme ťa otestovali vo viacerých oblastiach technologickej histórie. Nerobilo ti problém odpovedať na otázky orientované na dejiny mobilného hardvéru, rovnako si sa vysporiadal s počítačovým hardvérom a softvérom a okúsil si aj nostalgické čaro hernej série Need For Speed či GTA.

Skús teda otestovať svoje vedomosti aj v kvíze zameranom na kľúčové míľniky moderného internetu, kde sme nezabudli ani na hlavné momenty v podobe histórie dnes už ikonických internetových portálov.

Prvá doména bola zaregistrovaná v roku 1985. O akú adresu sa jednalo?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Spoločnosť Symbolics sa v 80. rokoch vyznačovala svojim rýchlym napredovaním v odvetví informačných technológií. Firma ponúkla prvú, komerčne dostupnú pracovnú stanicu Lisp Machines, postavenú na programovacom jazyku Lisp. Symbolics sa do histórie zapísala ako jedna z popredných softvérových spoločnosti, ktorej práca z prelomu 80. a 90 rokov položila mnoho základov moderného fungovania softvéru a zároveň založila prvú .com doménu. Doména symbolics.com je funkčná do dnešného dňa, čo ju stavia do pozície nielen najstaršej, ale aj najdlhšie fungujúcej domény.

Vedel by si si predstaviť tvoje denné surfovanie internetom bez navštívenia YouTube? Dokážeš si spomenúť, v ktorom roku bolo pridané prvé video na tejto službe?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Historický prvé video na YouTube nesie pomenovanie Me at the zoo. Na videu je spoluzakladateľ videa Jawed Karim a aj napriek obsahovej strohosti videa ma ku dňu písania týchto riadkov cez 107 miliónov pozretí. Jawed tak 24. apríla 2005 naznačil smer, akým sa bude konzumácia video obsahu na internete uberať.

História vyhľadávacieho nástroja Google siaha až do roku 2006. Vieš, ako sa volal jeho predchodca, na ktorého princípoch vzrástol samotný Google?

google.com/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Zatiaľ čo Google uzrel svetlo sveta v roku 1998, jeho zakladatelia Larry Page a Sergei Brin položili princípy vyhľadávania naprieč celým internetom už v roku 1996 pod značkou BackRub. Pomenovanie je odvodené od vyhľadávacej techniky, založenej na analýze spätných adries. BackRub sa neustále rozširoval a medzi stanfordskými študentmi získal prezývku googol, čo predstavuje číslo jeden so stovkou núl za ním.

Internet v podobe, v akej ho poznáme dnes sa začal formovať na prelome 80. a 90. rokov. Sieť na zdieľanie informácií na diaľku však fungovala už predtým. Aké bolo primárne využitie internetu pred masívnym rozšírením koncom 80. rokov?

computerhistory.org
Správne! Nesprávne!

Internet pred 90. rokmi fungoval primárne najmä na výmenu informácií vládnej povahy medzi štátmi a neskôr k nemu získali prístup aj vybrané univerzity. V podstate, všetok prietok informácií bol kontrolovaný programom National Science Foundation Network (NSFN), ktorý však v roku 1991 poľavil a sprístupnil vstup do siete komerčným internetovým poskytovateľom.

Súbor komunikačných protokolov TCP/IP do dnešného dňa patrí medzi základné kamene moderného internetu. Ktorá spoločnosť sa v najväčšej miere podieľala na jej vývoji.

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Vývoj v 70. rokoch viedla dvojica Vint Cerf a Bob Kahn, vtedy pracujúci v Agentúre pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA). Aj keď dvojica vedcov je považovaná za otcov internetu, protokol získal na popularite až v roku vďaka Barrymu Applemanovi z IBM. Jeho cieľom bolo rozšíriť TCP/IP produkty naprieč väčšou časťou spoločnosti IBM, čo sa mu aj patrične podarilo a následne všetky popredné korporácie tej doby implementovali protokol TCP/IP do svojich systémov.

Facebook vznikol v roku 2004 ako komplexný komunikačný nástroj, určený najmä na výmenu informácií medzi študentmi amerických univerzít. Koľko rokov trvalo spoločnosti expandovať celosvetovo medzi bežných užívateľov?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Legendárny príbeh Marka Zuckerberga a jeho expanzie Facebooku už rozhodne poznáš. Sociálna sieť vznikla prvotne ako priamočiara elektrizovaná verzia databázy študentov Harvardu, kde kľúčovú rolu zohrávali práve ich fotky. Po viac ako mesiaci fungovania striktne len v rámci Harvardu sa sociálna sieť rozšírila aj na ostatné univerzity. V roku 2005 sa začali k službe pripájať aj väčšie spoločnosti ako Apple Inc. alebo Microsoft, len aby v máji roku 2006 služba expandovala do celého sveta pre užívateľov s vekom nad 13 rokov.

Súbor štandardov Wi-Fi dnes už neodmysliteľne patrí k našim životom. Kto je považovaný za "otca" tejto technológie?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Vic Hayes zasvätil celé 90. roky definovaniu bezdrôtových štandardov IEEE 802.11, preslávených širokej verejnosti najmä ako zásadnú súčasť protokolu Wi-Fi. Zatiaľ čo Holandsko je považované za krajinu technologického vzniku taktejto bezdrôtovej komunikácie, Kalifornia a konkrétne Apple sa vo veľkej miere podpísalo na komunikovaní technológie verejnosti. Prvý laptop so zabudovanou Wi-Fi technológiou bol predstavený na MacWorld konferencii v roku 1999, kedy Jobs s hrdosťou odprezentoval iBook za neustáleho pochodu po javisku bez jediného náznaku straty signálu.

Vieš, aký deň sa vytvorila prvá stránka v rámci globálnej knižnice Wikipedia?

wikipedia.org/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Prvá zmienka o možnosti digitálnej online encyklopédie siaha až do roku 1993. Pôvodný koncept o úplne otvorenej knižnici však pristál na stole až v decembri 2000. Richard Stallman predstavil myšlienku, že obsah v takejto knižnici by nemal byť kontrolovaný žiadnou centrálnou organizáciou, ako tomu bolo v prípade dobovej konkurencie. Ako už vieš, prvý záznam na Wikipedii bol vykonaný v januári 2001 a to len dva dni po založení jej domény. Dnes má táto encyklopédia okolo 117 miliónov unikátnych návštevníkov mesačne, čo ju umiestnilo na deviatu priečku najpopulárnejších webových lokalít.

Prvý nákup skrz internet v podobe, v akej ho poznáme dnes, prebehol v roku 1994. Čo bolo predmetom, ktorý sa ako prvý predal vďaka internetu?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Aj keď transakcii z augustu 1994 predchádzalo hneď niekoľko elektronických obchodov skrz služby ako bol Videotex, za, dnes už tradičnému nakupovaniu online, môžeme ďakovať Danovi Kohnovi, zakladateľovi platformy NetMarket. Ten predal svojmu priateľovi vo Philadelphii Stingovo CD Ten Summoner’s Tales za 12,48 dolárov bez poštovného. Platba sa stiahla z kreditnej karty, ktorá bola zabezpečená, na tú dobu prelomovým, kryptujúcim softvérom.

Aj keď to znie neuveriteľne, existovala doba, kedy sa na internetové lokality pristupovalo skrz špecifické hyperlinky. Revolúcia nastala až v roku 1991 s príchodom prvého internetového prehliadača. Ako sa tento program volal?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

WorldWideWeb bol predstavený vo februári 1991 Timom Berners-Leem. Jeho najväčším plusom bolo, vedľa vtedy rozšíreným protokolom prenosu súborov (FTP) aj uvedenie hypertextového prenosového protokolu (HTTP), kedy konečný používateľ prehliadača mohol prechádzať medzi jednotlivými stránkami skrz hypertextové odkazy ukryté za obrázkami alebo textami. Neskôr bol prehliadač WorldWideWeb premenovaný na Nexus kvôli príznačnej zameniteľnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP