Mnohým fanúšikom knižnej série Metro sa splnil sen, keď ukrajinské štúdio 4A Games ohlásilo práce na hernej sérii. Po skúsenostiach s hrou S.T.A.L.K.E.R Shadow of Chernobyl nebolo potrebné meniť žáner a autori zostali v odvetví, ktoré im bolo stále dobre známe.

Hororová akčná strieľačka milióny hráčov okamžite po vydaní pohltila svojou atmosférou, pričom autori dokázali vyrozprávať takmer dokonalý príbeh plný zvratov a zmutovaných monštier. Ak si hral všetky tri časti hororovej akčnej série, otestuj si svoje znalosti v kvíze a zisti, či sa môžeš nazývať Sparťanom.

V ktorom roku bolo na trh uvedené Metro 2033?

Microsoft
Správne! Nesprávne!

Hra Metro 2033 uzrela svetlo svet v roku 2010 ako dlhoočakávaný projekt podľa knihy Dmitrija Glukhovskeho. Počas prvého týždňa bola piatym najlepšie predávaným titulom na trhu, čo bol vzhľadom na nízku vývojovú cenu veľký úspech. Hráčov si nová séria okrem iných oblastí získala aj svojou podmanivou, priam až klaustrofobickou atmosférou.

Čo zapríčinilo, že sa ľudstvo muselo stiahnuť z povrchu do útrob ruského metra?

Letem Světem Applem
Správne! Nesprávne!

Podľa hry prišla nukleárna vojna v roku 2013 a vyhladila miliardy ľudí žijúcich na zemi, pričom ju nechala spustošenú a neobývateľnú. Hŕstka šťastlivcov, ktorým sa podarilo uniknúť do metra, vybudovala úplne nový podzemný ekosystém, vďaka ktorému sa im darí prežívať.

Čo je oficiálnym platidlom medzi obyvateľmi metra?

Metro Wiki
Správne! Nesprávne!

Keďže starý svet zanikol, ľudia si musia vyrábať potravu a nástroje vlastnoručne a výhradne z materiálov, ktoré dokážu nazbierať v metre. Práve preto sú veci zo starého sveta veľmi cenené a to platí najmä o munícii, ktorá je silnejšia, ako tá podomácky vyrobená a obyvatelia ju ustanovili ako platidlo nového temného sveta.

Ktorá frakcia sa nenachádzala v sérii Metro?

Gaming Shogun
Správne! Nesprávne!

V celej sérii bolo spomenutých mnoho frakcií od nacistov zo štvrtej ríše, cez obchodníkov zo združenia Hanza, až po Rangerov, ktorí sa pravidelne vydávali na nebezpečné misie na povrch a chránili obyvateľov metra pred nebezpečnými mutantmi. V hre sa dokonca spomínajú aj stalkeri. Zaujímavosťou je, že autori hernej série Metro sú odídencami zo štúdia GSC, ktoré stojí práve za hrou S.T.A.L.K.E.R: Shadow of Chernobyl.

Prečo musel Artyom podstúpiť cestu do Polis – hlavného mesta metra?

Wikia
Správne! Nesprávne!

Na začiatku prvého titulu Artyoma navštívi jeden z Rangerov – Hunter. Ten mu povie o tom, že Dark Ones sa dostali do metra a predstavujú ultimátnu hrozbu pre všetkých jeho obyvateľov. Artyom sa preto musí vydať na cestu do Polis, aby informoval veliteľov a tí podnikli nevyhnutné kroky pre zabezpečenie staníc a všetkých obyvateľov.

Spomenieš si, kto bol Artyomovým prvým spolucestujúcim na trase do Polis?

TechRadar
Správne! Nesprávne!

Aj keď sa na začiatku stretávaš s Hunterom, prvým pomocníkom v zbrani bol Bourbon, ktorý ti pomohol dostať sa až na Suchú stanicu. Stretávaš ho v stanici Riga a pri nebezpečenstvách, aké sa v tuneloch metra skrývajú, je viac ako dobrým bratom v zbroji. Následne je nahradený mysterióznym Khanom, s ktorým sa stretneš aj v pokračovaní.

Kto sú Dark Ones ?

PC Gamer
Správne! Nesprávne!

Dark Ones, alebo aj Homo Novus, sú novo vzniknutou rasou, ktorá dokáže prežiť aj v radiáciou zamorenom prostredí. Ich domovom sú Botanické záhrady v Moskve, no Artyomovi sa na konci prvej časti podarí vypustiť raketu D6, ktorá ich vyhubí a zabezpečí tak mier v tuneloch metra.

Ako sa volá monštrum na obrázku?

Artstation
Správne! Nesprávne!

Nosalis ja azda najbežnejším z mutantov, ktorých stretneš v útrobách metra. Ich najväčšou silou je početnosť a preto útočia vo väčších skupinkách, čím dokážu potrápiť aj húževnatého Rangera. Stále však platí, že nie sú najväčšou hrozbou, ktorú tunely metra ukrývajú.

Prečo je Artyom „vyvolený“?

WallpaperAccess
Správne! Nesprávne!

Artyom je naozaj vyvolený. Avšak nielen pre ľudstvo, ale aj pre Dark Ones, ktorým v detstve otvoril bránu do metra a napriek tomu, že si ľudia o Temných myslia, že sú nepriateľskí, opak je pravdou. Ich cieľom je nájsť spôsob, ako spolunažívať s ľuďmi v harmónii a práve Artyom k tomu spravil ten najdôležitejší krok, aj keď iba nevedomky.

Prečo sa Artyom vydal na povrch na začiatku Metro: Last Light?

YouTube
Správne! Nesprávne!

Last Light začína Khanovým upozornením, že po raketovom útoku na Botanické záhrady zostal nažive jeden Dark One. Artyom a Anna tak prichádzajú do záhrady s úlohou zlikvidovať ho a ukončiť tak éru Temných. Tu sa však situácia komplikuje a Artyom sa pýta sám seba, či bola správna voľba vyvraždiť tento mierumilovný druh.

Kto zajal Artyoma a dieťa Temného počas udalostí v Botanickej záhrade?

YouTube
Správne! Nesprávne!

Po neúspešnom love na Temného sa Artyom ocitol v zajatí nacistov a z väzenia mu pomohol komunistický vojak Pavel Morozov, ktorý mu následne hodnú chvíľu asistoval. Následne však Artyoma predhodil komunistom, od ktorých musí opäť utiecť, no zároveň sa dozvedá o ich pláne zmocniť sa tunelu D6.

V ktorom roku prišli vylepšené edície prvých dvoch dielov pod názvom Redux?

TrustedReviews
Správne! Nesprávne!

Po komerčnom úspechu oboch dovtedy vydaných častí, sa v roku 2014 autori zo 4A Games rozhodli pre zjednotenie do jedného balíka s názvom Metro Redux. Hry sa dali kúpiť aj po jednej no v prípade kúpy balíka ťa vyšla lacnejšie a ponúkla vylepšenú grafiku, textúry, no dokonca aj realistickejšie animácie postáv.

Ako sa volá ikonická zbraň na obrázku?

BlendSwap
Správne! Nesprávne!

Tihar bol súčasťou Artyomovej výbavy v každej z troch Metro hier. Táto zbraň, vyrobená z odpadu, je po natlakovaní schopná odpaľovať ložiskové guľôčky závratnou rýchlosťou a uštedriť nepriateľom ťažké rany.

Pri zbraniach ešte zostaneme. Aká bola maximálna kapacita zásobníka brokovnice Shambler pri plnom vylepšení v hre Metro: Exodus?

ArtStation
Správne! Nesprávne!

Rovnako ako Tihar, aj Shambler môžeš nájsť vo všetkých troch Metro hrách. Zo všetkých troch to bol však až Exodus, ktorý ponúkol najväčšie možnosti úpravy zbraní a Shambler tak získal možnosť mať až 20 nábojov v zásobníku naraz. Toto vylepšenie si však vyžiadalo aj svoju daň a to zníženú stabilitu zbrane.

Ktorá rieka na nachádza na obrázku? (nazýva sa tak aj táto kapitola hry Metro Exodus)

The Infinite Zenith
Správne! Nesprávne!

Po opustení Moskvy v Exoduse sa Artyom, Anna a celá posádka Aurory ocitne na brehu rieky Volga. Oproti predchádzajúcim hrám však Exodus ponúka otvorené prostredia a nelineárnu hrateľnosť, vďaka čomu môžeš objavovať tajomstvá rieky a jej okolia bez obmedzení.

Ako sa volá tento člen výpravy?

Reddit
Správne! Nesprávne!

Veliteľ Sparťanov Miller, prezývaný ako Melnik, je hráčom dobre známy už od prvej hry celej série. Odvtedy dávkuje Artyomovi do hlavy slová nenávisti voči Temným, čím priamo kontrastuje s Khanom, ktorý túži po mieri s nimi. Má dcéru Annu, ktorá otehotnie s Artyomom a putujú spolu spustošenou krajinou aj v Exoduse.

V oblasti ktorého reálneho územia sa odohráva letná púštna časť Exodusu?

Wikia
Správne! Nesprávne!

Z Volgy sa výprava presúva do horúceho Kazachstanu, kde na Artyoma čakajú úplne nové nástrahy v podobe banditov a mutantov adaptovaných na teplejšie klimatické podmienky. V dôsledku zmeny klímy, zapríčinenej nukleárnou vojnou Kaspické more vyschlo a zostala tu už iba oblasť známa ako Kaspická púšť.

Ktorá z uvedených častí Artyomovej výzbroje sa nedala v Exoduse upravovať?

ShackNews
Správne! Nesprávne!

Exodus ponúka naozaj rôznorodé možnosti úpravy výzbroje. K vylepšeniam, ktoré boli známe už od prvej časti sa pridali vylepšenia helmy, taktického náramku, či brnenia. Okrem vylepšovania výzbroje je však potrebné sa o ňu aj starať a teda čistiť zbraň a opravovať plynovú masku, aby boli rovnako spoľahlivé ako na začiatku cesty.

Prečo sa skupina vybrala na konci Exodusu do Novosibirsku?

MetroWiki
Správne! Nesprávne!

Počas kapitoly na Volge sa Anna na skládke s toxickou muníciou nakazí neznámou chorobou. Zdravotníčka Katya jej po prehliadke hovorí, že existuje liek Renergan-F, ktorý by ju mohol zachrániť. Ten vyrábala farmaceutická spoločnosť v Novosibirsku a je to tak jediná možnosť, ako udržať Annu nažive.

Koľko koncov obsahuje Metro: Exodus?

YouTube
Správne! Nesprávne!

Hra obsahuje 2 konce a tie sú vyhodnotené podľa systému morálnych bodov. Pri dobrom konci sa Miller obetuje a dá Artyomovi svoje antiradiačné sérum, vďaka ktorému prežije cestu na vlak a tam mu posádka poskytne dostatok krvi na to, aby sa dostal opäť do normálu a porazil radiáciu. Pri druhom konci pomaly umiera spolu s Millerom v Novosibirsku a aj napriek tomu, že je zachránený a prepravený na Auroru, vo vlaku nie je dostatok ľudí, aby mu zabezpečili dostatočné množstvo krvi a Artyom umiera.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú