Vedcom sa podarilo odhaliť vzácny kvantový fenomén, ktorý doteraz skúmali len v teoretickej rovine, informuje portál Interesting Engineering. Tento fenomén je známy ako „Alicine prstence“, keďže ich fyzici prirovnávajú k portálu z rozprávky Alica v krajine zázrakov. Pre kvantovú fyziku navyše znamenajú oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať.

Miniatúrny kvantový svet

K tomuto prvenstvu sa dopracovali vedci zo Spojených štátov a Fínska, ktorým sa podarilo pozorovať v superchladnom plyne spomínané Alicine prstence. Tieto prstence sú v skutočnosti cirkulárnymi magnetickými monopólmi, hypotetickými časticami, ktoré majú len jeden magnetický pól. V praktickej veľkosti sa zatiaľ nič také dosiahnuť nepodarilo, keďže majú všetky magnety dva póly.

Vedci predpokladajú, že tieto častice vznikajú z rôznych kvantových polí, ktoré môžu vytvárať rôzne ďalšie anomálie s krátkou životnosťou. Mikko Möttönen, jeden z autorov štúdie, vysvetlil, že sú zatiaľ jediní, ktorým sa podarilo pozorovať topologické monopóly a kým sa k tomu dostali, museli najprv preskúmať kvantové uzly a takzvané skyrmióny, stabilné konfigurácie kvantových polí.

Dva roky po prvom pozorovaní týchto monopólov zaznamenali Alicine prstence. Tie vznikajú, keď vytvárajú monopóly slučky a na rozdiel od klasických monopólov existujú 20-krát dlhšie, až vyše 80 milisekúnd, dodáva ScienceAlert. Ich vlastnosti zatiaľ objasnené nie sú, vedci sú z nich však nadšení.

Rozlúskli starý paradox

V oblasti kvantovej mechaniky sa ľudstvu len nedávno podarilo rozlúsknuť problematiku starého paradoxu, podľa ktorého nemohla byť naraz pravdivá termodynamika a zároveň kvantová mechanika. Pomocou fotoniky však odhalili detaily v kvantovom svete, ktoré umožňujú pravdivosť oboch týchto svetov, čo znamená, že sú na správnej ceste.

Obrovský pokrok

Kým na prvý pohľad vyzerajú ako ostatné monopóly, pri pohľade cez stred prstenca svet mení tvar, objasňuje Aalto University. Všetky ďalšie monopóly, ktoré prstencom prepadnú, sú premenené na svoju zrkadlovo obrátenú verziu a aj keď zatiaľ nie je jasný mechanizmus, ktorý tento čudný kvantový fenomén spôsobuje, už jeho objav je pre vedu nesmierne dôležitým krokom vpred.

Zatiaľ nie je jasné, či môže mať tento objav praktické využitie, avšak vedcov posúva bližšie k pochopeniu samotnej reality. Tá je tvorená práve kvantovým svetom, ktorý je plný rôznych čudných javov, ktoré nedávajú v porovnaní so skutočným svetom často zmysel a ich pozorovanie je nesmierne náročné a abstraktné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú