Na trhu dnes máme desiatky elektromobilov, ktoré sa líšia veľkosťou, pohonom, výkonom, kapacitou batérie, dojazdom a v neposlednom rade cenou. V súčasnosti je najrozhodujúcejším faktorom zrejme práve cenovka.

Prinášame preto krátky „návod“, ako si čo najlepšie vybrať nový elektromobil. Aké faktory by mal budúci majiteľ zhodnotiť, aby nový elektromobil čo najlepšie zodpovedal jeho potrebám a možnostiam, či už finančným, ako aj možnostiam nabíjania a dojazdu.

Dojazd je mnohokrát preceňovaný

To, koľko kilometrov najazdíš za deň, týždeň a vo finále za celý mesiac by malo asi najviac ovplyvniť výber tvojho budúceho elektromobilu. Ak žiješ vo väčšom meste a dvadsať dní z mesiaca jazdíš iba pár kilometrov do práce a späť, zrejme nebudeš potrebovať Mercedes EQS s dojazdom 600 km na jedno nabitie.

V meste by si si pokojne vystačil aj s Daciou Spring za 20 000 €, alebo s lacnými elektromobilmi z Číny. Vo veľkej miere ale rozhoduje aj to, či máš ešte druhé (napríklad spaľovacie) auto, alebo ako často jazdíš mimo svojho mesta.

Fontech

Ak žiješ v Bratislave, máš chatu alebo rodičov niekde na strednom Slovensku a chceš využívať elektromobil ako jediné a primárne auto, Spring určite nie je najlepšia voľba. V takomto prípade by si sa mal pozerať už po niečom plnohodnotnejšom s dojazdom aspoň 200 km po diaľnici. Za približne 30 000 € môžeš mať Citroen e-C4, alebo o niečo drahšie elektromobily Peugeot e-208 a väčší e-2008.

S takýmto autom dokáže bez problémov fungovať aj človek, ktorý mesačne najazdí 4 000 km. Nedávno sme sa rozprávali so šéfredaktorom FonTech.sk Dávidom Igazom, ktorý je majiteľom elektrickej C4.

Pre „hltačov kilometrov“ aktuálny trh tiež ponúka množstvo elektromobilov so skvelým dojazdom. Tie priemerné zvládnu prejsť na jedno nabitie 300-400 km diaľničným tempom a králi dojazdu, ako Mercedes EQS, Tesla Model 3 Long Range, BMW iX či Mercedes EQE, prekonávajú hranice 500 km.

Rodinné SUV či menší hatchback?

Dôležitým faktorom pri výbere nového auta a obzvlášť elektromobilu je spôsob jeho používania. Ak ide skutočne iba o auto na dochádzanie do práce, v ktorom sa vozíš sám či nanajvýš dvaja, asi nebudeš potrebovať veľké SUV, ktoré je logicky aj podstatne drahšie než malý mestský crossover.

Platí to aj opačne, ak máš rodinu a pravidelne každý víkend vozíš v aute ďalších troch ľudí, s malým elektrickým autom by to bolo utrpenie a elektrické SUV, ktorých je už na trhu požehnane, môže byť pre teba ideálnym riešením.

FonTech

O tom, ako dôležitý je správny výber kategórie auta, sa presvedčil aj Dávid, ktorý vymenil naftovú Škodu Superb za elektrický Citroen e-C4. Veľkostne aj „kvalitatívne“ ide o dve neporovnateľné autá, no jazdený Superb predal zhruba za toľko, čo ho stál úplne nový elektromobil. Menší elektrický Citroen však jeho spôsobu používania a životnému štýlu úplne stačí. Menšie auto má pochopiteľne lepšiu spotrebu a tým pádom aj nižšie prevádzkové náklady.

Krátke či dlhé prestávky pri dlhých trasách?

Preferovaný štýl jazdy pri dlhých trasách takisto môže ovplyvniť výber budúceho elektromobilu. Robíš si radšej viac krátkych prestávok, alebo na diaľnici „ťaháš“ stovky kilometrov a spravíš si len jednu-dve dlhšie prestávky na obed, kávu a toaletu?

Na základe toho, či preferuješ jeden alebo druhý štýl jazdy, by si mal pri elektromobile sledovať nabíjací výkon. Autá s pomalším nabíjaním majú väčšinou stabilnejšiu nabíjaciu krivku, to znamená, že sa dlhšie nabíjajú maximálnym možným výkonom. Naopak elektromobily s výkonnejším, napríklad 240 kW nabíjaním, aké má Hyundai Ioniq 5 či KIA EV6, sa maximálnym výkonom nabíjajú len pár minút a potom tento výkon klesá.

Ak teda preferuješ viac krátkych zastávok, mal by si si vybrať elektromobil s čo najvyšším nabíjacím výkonom, pretože za krátky čas na nabíjačke takéto auto „natlačí“ viac energie. Taký Mercedes EQA či EQB s maximálnym výkonom 110 kW je vhodnejší, ak stojíš menej často, avšak dlhšie. Za 40-50 minút na nabíjačke si schopný takýto elektromobil nabiť doplna. EQB sa nabíja výkonom nad 100 kW aj pri 80 % SoC, no pri elektromobiloch od Hyundai a KIA sme pri dosiahnutí 80 % SoC dosahovali výkon iba okolo 70 kW.

Aké máš možnosti nabíjania?

Tento bod až tak nesúvisí priamo s výberom elektromobilu, ale skôr s jeho konfiguráciou. Pred samotnou kúpou by si mal zhodnotiť svoje možnosti nabíjania. Máš doma alebo v práci AC nabíjačku? Potom si zisti jej maximálny nabíjací výkon.

Väčšina elektromobilov dnes v základe ponúka iba 7,2 kW, nanajvýš 11 kW AC palubné nabíjačky. Ak máš ale možnosť nabiť si elektromobil doma, v práci alebo v blízkosti tvojho domu elektromobil výkonom až 22 kW, určite sa za 22 kW nabíjanie oplatí priplatiť, skráti to nabíjací čas zhruba o polovicu oproti štandardu.

Michal Varga/FonTech

Naopak, ak nemáš možnosti, kde by si mohol takto výkonnú AC nabíjačku využiť, absolútne sa ti za ňu neoplatí priplácať a tieto peniaze by si mal radšej investovať do inej doplnkovej výbavy. S vlastných skúseností ale zdieľame názor, že 11 kW AC nabíjanie ako štandard je absolútne postačujúce. Elektromobily strednej triedy s batériami od 50 do 80 kWh takáto nabíjačka doplna nabije za 5-8 hodín.

Ak by si takéto auto nabíjal z domáceho wallboxu, do rána ho máš plne nabité a ak máš možnosť nabíjať auto v práci, počas bežnej pracovnej doby sa rovnako nabije doplna.

Nakoniec vždy rozhoduje cena a rozpočet

Vo finále je aj tak najdôležitejším faktorom cena nového elektromobilu a rozpočet, ktorý máš na kúpu auta. Ak patríš k tým šťastlivcom, ktorých cena absolútne netrápi, pokojne siahni po tom najlepšom, čo aktuálny trh ponúka. Ak ale máš maximálny cenový strop na nový elektromobil, body spomenuté vyššie by ti mali pomôcť vybrať si ten najlepší pre tvoje konkrétne potreby.

TOP 5 jazdených elektromobilov pod 20 000 €

Pokojne sa ale môže stať, že nenájdeš prienik tvojich požiadaviek na auto s cenovým stropom. Elektromobil za 25 000 € s dojazdom 300 km, žiaľ, zatiaľ na trhu nemáme. V takomto prípade sa budeš musieť uskromniť, alebo ešte chvíľu zostať pri spaľováku. Skupina ľudí s rozpočtom okolo 40 000 € už ale má z čoho vyberať.

Pri správnom a rozumnom zhodnotení všetkých potrieb a očakávaní od nového elektromobilu možno nakoniec zistí, že nepotrebuje elektrické SUV s dojazdom 350 km za 45 000 €, ale stačí mu menší elektrický hatchback, ktorý je pokojne o 10 000 € lacnejší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP