Historická dohoda je na svete, americká spoločnosť L3Harris Technologies, zaoberajúca sa širokou škálou technológií od vesmírnych systémov, cez komunikačné a pozorovacie zariadenia pre armádu, až po avioniku, kupuje firmu Aerojet Rocketdyne, píše SpaceNews. Za legendárnu firmu zaplatí takmer 5 miliárd a poriadne rozšíri svoje portfólio.

Už aj raketové motory

Spoločnosť Aerojet Rocketdyne, kedysi len Rocketdyne, vznikla ešte v roku 1942 a počas svojej funkcie vyvinula a vyrobila ohromné množstvo legendárnych raketových motorov. Na konte má dokonca aj najsilnejšie jednokomorové raketové motory F-1, ktoré poháňali rakety Saturn V. Tie dostali na Mesiac prvých ľudí a vyniesli na orbitu vesmírnu stanicu Skylab.

NASA

V roku 2013 sa firma spojila so spoločnosťou Pratt & Whitney Rocketdyne, čím vznikol Aerojet Rocketdyne. Aj keď je firma známa predovšetkým svojou minulosťou, má prsty aj v mnohých známych moderných projektoch, ako je napríklad suborbitálna raketa New Shepard spoločnosti Blue Origin, pre ktorú vyrobila únikový motor kapsuly.

L3Harris spoločnosť odkupuje za 4,7 miliardy amerických dolárov, teda za podiel zaplatí 58 USD. Jedná sa o logický krok, keďže majú obe spoločnosti spojitosť s armádnym sektorom a Aerojet Rocketdyne sa zaoberá aj výrobou pohonov pre balistické strely či rôzne taktické zbrane. L3Harris sídli v Melbourne (na Floride) a jeho ročné príjmy predstavujú 17 miliárd USD, pre Aerojet Rocketdyne je to „len“ 2,3 miliardy USD.

Záujem bol obrovský

Aerojet Rocketdyne chceli pôvodne odkúpiť aj ďalšie spoločnosti, ako General Electric, Textron a dokonca aj Lockheed Martin, do čoho však vstúpila vláda. Spoločnosť bola dlhú dobu poslednou, ktorý vyrábala systémy pohonu pre taktické strely a aj preto sa o jej vlastníctvo viedli boje, ktoré sú teraz na konci.

NASA

Odkúpená spoločnosť vyrába aj raketové motory RS-25 pre raketu SLS, ktorá je kľúčovou súčasťou lunárneho programu NASA a len pred pár týždňami letela po prvý raz do vesmíru.

Prvý stroj letel na starých motoroch, ktoré ostali po Raketopláne, avšak firma získala aj kontrakt na stavbu úplne nových kusov.

Široké zameranie

Je až neuveriteľné, pre aké veľké množstvo známych projektov vyrába firma L3Harris komponenty. Okrem nižšie spomínaných zariadení totiž poskytne komponenty aj pre vyvíjaný Vesmírny teleskop Nancy Roman Grace, ktorý sa má dostať do vesmíru v roku 2027 na rakete Falcon Heavy. Firma má s vesmírnymi technológiami bohaté skúsenosti a jej komponenty boli použité aj vo Vesmírnom teleskope Jamesa Webba.

Spoločnosť L3Harris je tiež dobre známa a vyrába komponenty pre produkty, o ktorých už takmer všetci z nás počuli. Len nedávno napríklad ohlásili produkciu nových infračervených senzorov pre zbraňové systémy Javelin, ktoré sú používané aj na Ukrajine v boji proti ruským inváznym vojskám. L3Harris takisto poskytla avioniku pre raketu SLS.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú