Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pojem „kryptomena“ sa po prvýkrát objavil v roku 2009 s príchodom BitCoinu a časom popularita tohto platidla neustále rástla. V dnešných dňoch sú kryptomeny bežne využívané pri rôznych transakciách, no podľa mnohých analytikov ide len o veľkú „bublinu“. Všetci majitelia veria v ich hodnotu, no sú tieto decentralizované meny skutočne tým, na čo sa hrajú?

Od vzniku BitCoinu sa na trhu objavilo mnoho ďalších kryptomien. Len počas tohto roka bolo vznikli tisíce nových virtuálnych mincí, ktoré používatelia nakúpili za miliardy eur. Ethereum, Bitcoin a ďalšie podobné meny sú už nejaký čas využívané pri platbách za tovar či služby a majitelia s nimi môžu voľne obchodovať na digitálnych burzách. Narozdiel od klasických platidiel za kryptomenami nestojí žiadna banka, ktorá by ich kontrolovala.

Ľudia „lejú“ do kryptomien miliardy

Spusteniu predaja kryptomien predchádza počiatočná ponuka mincí, teda ICO (Initial Coin Offer), ktorá však mnohým odborníkom pripadá ako jedna veľká špekulácia. Bill Gurley sa na tému virtuálnych mien vyjadril nasledovne: „ICO môže kvôli nízkym úrokovým sadzbám vyzerať špekulatívne. Pokiaľ ostanú aj naďalej také nízke, budeme takúto formu špekulácií stretávať aj naďalej, najmä v spojení s kryptomenami.

Ľudia totiž do virtuálnych mien investujú ohromné sumy, a to aj napriek tomu, že nemajú žiadnu predchádzajúcu históriu. Aktíva týchto platidiel rastú len vďaka tomu, že používatelia v ich hodnotu jednoducho veria. Skvelým príkladom ohromného nárastu hodnoty nie je len BitCoin, ale aj Ethereum, ktoré bolo prostredníctvom ICO spustené v roku 2014. Odvtedy sa jeho hodnota zvýšila o šialených 3000 %, no ďalšie kryptomeny, ktoré sa objavili neskôr, nevyzerajú už tak bezpečne ako tieto dve.

Investícia do neznáma

Množstvo peňazí investovaných do virtuálnych mien skrz ICO a rizikoý kapitál Venture Capital, nám odhaľuje detailný graf spoločnosti Goldman Sachs. Podľa odhadov dosahuje celková hodnota tohto trhu viac ako 200 miliárd dolárov. Pre predstavu, akou „bublinou“ má byť najobľúbenejšia mena, BitCoin, vytvoril hlavný ekonóm spoločnosti AMP Capital, Shane Oliver, grafické porovnanie. V ňom sa ukazuje, ako veľmi sa táto kryptomena približuje k bubline internetových spoločností na prelome rokov 1999 a 2000.

Nenechaj si ujsť
Raketový nárast o 700 % od začiatku roka. Bitcoin tentoraz prelomil ďalší ohromný rekord

Za všetkým však treba hľadať vidinu zisku, a tak sa mnohí investori pri kúpe mincí cez ICO spoliehajú na ich budúci rast. Počiatočnú ponuku mincí je ale nesprávne označovať ako investíciu, pretože kupujúci nevráža svoje peniaze do žiadneho existujúceho majetku. Podobne vysvetlil princíp Etherea pri jeho vzniku aj zakladateľ Vitalik Buterin.

Ethereum je len produktom a nie investíciou do majetku. Jedná sa o token, ktorý sa využíva pri transakciách, alebo nákupe decentralizovaných služieb podobným Ethereu. Jeho vlastníctvom majiteľ nezískava kontrolu nad žiadnym majetkom a zároveň nemôžeme garantovať budúcu hodnotu tejto virtuálnej meny.“ – Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea.

Riziko ICO tkvie najmä v tom, že narozdiel od internetových spoločností na prelome milénia, nevkladajú zákazníci svoje peniaze do skutočného majetku. Pri investícii do „dot-com“ spoločností z rokov minulých mali zákazníci istotu v podobe vlastného imania v nejakej spoločnosti. Aktíva ponúkané cez ICO sú skôr neistou stávkou na budúci produkt, pričom je potrebné staviť si ešte pred jeho vytvorením. Spomedzi všetkých kryptomien napriek pochybnostiam vychádzajú ako víťazi práve BitCoin a Ethereum, ktoré je možné využiť pri rozličných transakciách. Ostatné virtuálne meny sú limitované pre určité druhy služieb.

Dočkáme sa pádu?

Podľa Billa Gurleyho však BitCoin nie je ako internetové spoločnosti z roku 1999 a neoznačuje ho za podvod. Svojim spôsobom sa však líši od bežných platidiel, ktorých hodnota je krytá majetkom, zlatom, akciami či dlhopismi. Stabilnú hodnotu platidiel ako euro, libra či dolár zabezpečujú centrálne banky, čo však neplatí pri kryptomenách. Ich cena je stanovená len na základe dopytu a ponuky. To znamená, že aj tisícový BitCoin sa môže zo dňa na deň dostať na dno, pokiaľ by sa ľudia rozhodli ho prestať využívať. Po páde jeho ceny by tak jeho majiteľom neostalo nič.

Nenechaj si ujsť
BitCoin ničí naše prostredie. Každá transakcia spotrebuje enormné množstvo energie

Pravdou však je, že postupom času mnohí nadobudli pocit, že zvyšovaním ceny si BitCoin buduje vlastnú históriu a bude aj naďalej stabilný. Práve to robí z kryptomien ohromnú bublinu, ktorá sa nafukuje len vďaka záujmu ľudí, no jedného dňa môže rýchlo prasknúť. Istú podobu majú aj s internetovými spoločnosťami z roku 1999. Keď však šialenstvo okolo virtuálnych platidiel opadne, používatelia vlastniaci Ethereum či práve BitCoin môžu prísť o svoje „investície“ poriadne rýchlo. Doba, za ktorú všetko praskne, však nie je známa, a tak sa kryptomeny zatiaľ tešia rastúcej popularite. Vlastníš aj ty nejaké internetové platidlo, alebo dáš prednosť starým dobrým peniazom?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú