Pojem „kryptomena“ sa po prvýkrát objavil v roku 2009 s príchodom BitCoinu a časom popularita tohto platidla neustále rástla. V dnešných dňoch sú kryptomeny bežne využívané pri rôznych transakciách, no podľa mnohých analytikov ide len o veľkú „bublinu“. Všetci majitelia veria v ich hodnotu, no sú tieto decentralizované meny skutočne tým, na čo sa hrajú?

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Od vzniku BitCoinu sa na trhu objavilo mnoho ďalších kryptomien. Len počas tohto roka bolo vznikli tisíce nových virtuálnych mincí, ktoré používatelia nakúpili za miliardy eur. Ethereum, Bitcoin a ďalšie podobné meny sú už nejaký čas využívané pri platbách za tovar či služby a majitelia s nimi môžu voľne obchodovať na digitálnych burzách. Narozdiel od klasických platidiel za kryptomenami nestojí žiadna banka, ktorá by ich kontrolovala.

Ľudia „lejú“ do kryptomien miliardy

Spusteniu predaja kryptomien predchádza počiatočná ponuka mincí, teda ICO (Initial Coin Offer), ktorá však mnohým odborníkom pripadá ako jedna veľká špekulácia. Bill Gurley sa na tému virtuálnych mien vyjadril nasledovne: „ICO môže kvôli nízkym úrokovým sadzbám vyzerať špekulatívne. Pokiaľ ostanú aj naďalej také nízke, budeme takúto formu špekulácií stretávať aj naďalej, najmä v spojení s kryptomenami.

Ľudia totiž do virtuálnych mien investujú ohromné sumy, a to aj napriek tomu, že nemajú žiadnu predchádzajúcu históriu. Aktíva týchto platidiel rastú len vďaka tomu, že používatelia v ich hodnotu jednoducho veria. Skvelým príkladom ohromného nárastu hodnoty nie je len BitCoin, ale aj Ethereum, ktoré bolo prostredníctvom ICO spustené v roku 2014. Odvtedy sa jeho hodnota zvýšila o šialených 3000 %, no ďalšie kryptomeny, ktoré sa objavili neskôr, nevyzerajú už tak bezpečne ako tieto dve.

Investícia do neznáma

Množstvo peňazí investovaných do virtuálnych mien skrz ICO a rizikoý kapitál Venture Capital, nám odhaľuje detailný graf spoločnosti Goldman Sachs. Podľa odhadov dosahuje celková hodnota tohto trhu viac ako 200 miliárd dolárov. Pre predstavu, akou „bublinou“ má byť najobľúbenejšia mena, BitCoin, vytvoril hlavný ekonóm spoločnosti AMP Capital, Shane Oliver, grafické porovnanie. V ňom sa ukazuje, ako veľmi sa táto kryptomena približuje k bubline internetových spoločností na prelome rokov 1999 a 2000.

Nenechaj si ujsť
Raketový nárast o 700 % od začiatku roka. Bitcoin tentoraz prelomil ďalší ohromný rekord

Za všetkým však treba hľadať vidinu zisku, a tak sa mnohí investori pri kúpe mincí cez ICO spoliehajú na ich budúci rast. Počiatočnú ponuku mincí je ale nesprávne označovať ako investíciu, pretože kupujúci nevráža svoje peniaze do žiadneho existujúceho majetku. Podobne vysvetlil princíp Etherea pri jeho vzniku aj zakladateľ Vitalik Buterin.

Ethereum je len produktom a nie investíciou do majetku. Jedná sa o token, ktorý sa využíva pri transakciách, alebo nákupe decentralizovaných služieb podobným Ethereu. Jeho vlastníctvom majiteľ nezískava kontrolu nad žiadnym majetkom a zároveň nemôžeme garantovať budúcu hodnotu tejto virtuálnej meny.“ – Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea.

Riziko ICO tkvie najmä v tom, že narozdiel od internetových spoločností na prelome milénia, nevkladajú zákazníci svoje peniaze do skutočného majetku. Pri investícii do „dot-com“ spoločností z rokov minulých mali zákazníci istotu v podobe vlastného imania v nejakej spoločnosti. Aktíva ponúkané cez ICO sú skôr neistou stávkou na budúci produkt, pričom je potrebné staviť si ešte pred jeho vytvorením. Spomedzi všetkých kryptomien napriek pochybnostiam vychádzajú ako víťazi práve BitCoin a Ethereum, ktoré je možné využiť pri rozličných transakciách. Ostatné virtuálne meny sú limitované pre určité druhy služieb.

Dočkáme sa pádu?

Podľa Billa Gurleyho však BitCoin nie je ako internetové spoločnosti z roku 1999 a neoznačuje ho za podvod. Svojim spôsobom sa však líši od bežných platidiel, ktorých hodnota je krytá majetkom, zlatom, akciami či dlhopismi. Stabilnú hodnotu platidiel ako euro, libra či dolár zabezpečujú centrálne banky, čo však neplatí pri kryptomenách. Ich cena je stanovená len na základe dopytu a ponuky. To znamená, že aj tisícový BitCoin sa môže zo dňa na deň dostať na dno, pokiaľ by sa ľudia rozhodli ho prestať využívať. Po páde jeho ceny by tak jeho majiteľom neostalo nič.

Nenechaj si ujsť
BitCoin ničí naše prostredie. Každá transakcia spotrebuje enormné množstvo energie

Pravdou však je, že postupom času mnohí nadobudli pocit, že zvyšovaním ceny si BitCoin buduje vlastnú históriu a bude aj naďalej stabilný. Práve to robí z kryptomien ohromnú bublinu, ktorá sa nafukuje len vďaka záujmu ľudí, no jedného dňa môže rýchlo prasknúť. Istú podobu majú aj s internetovými spoločnosťami z roku 1999. Keď však šialenstvo okolo virtuálnych platidiel opadne, používatelia vlastniaci Ethereum či práve BitCoin môžu prísť o svoje „investície“ poriadne rýchlo. Doba, za ktorú všetko praskne, však nie je známa, a tak sa kryptomeny zatiaľ tešia rastúcej popularite. Vlastníš aj ty nejaké internetové platidlo, alebo dáš prednosť starým dobrým peniazom?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
20%
Mám to
20%
Nepáči sa mi to
20%
Neznášam to
40%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Diego

  Kto si myslí, že to nie je bublina, musí byť dobre padnutý na hlavu. Áno, dá sa na tom rýchlo zarobiť naskočíte a vyskočíte z toho vlaku v správny čas – podobne ako BMG Invest

  • stefan

   aj teba sere, ze si nenakupil ked bol za polovicu ceny ako je teraz? :(

   • Andy Vanellus

    Mna osobne to vôbec nesere. Prvý krát som kupil za 2500 a som rád, že som naskošil na túto raketu až vtedy, pretože máš neskutočnú výhodu informácii, ktoré ľudia pred pár rokmi nemali.
    Vdaka tomu môžem spraviť omnoho lepšie rozhodnutia a vyvarovať sa chýb, ktoré veteráni spravili.

   • Diego

    ja som chcel kedysi nakúpiť, keď bol ešte za 20e. Ale úprimne, neserie ma to. Lebo človek nikdy nevie kedy to padne. Ak by som odišiel v správny čas, tak by som na tom mohol super zarobiť, ak by som to ale potiahol až by to padlo, tak by som prišiel o tie peniaze. To je čistý gambling. Je jasné že to je bublina, to si musí uvedomovať každý rozumný človek čo do toho „investuje“. A jeho cieľom je predať to pred krachom.

    • Andy Vanellus

     100% tých čo zatial predali „pred krachom“ sa spálilo pretože krach neprišiel. A ani nepríde :D
     Krachnúť môže firma alebo štát (čo je vlastne tiež firma), ale protokol krachnuť nemôže.

     • Diego

      Máš aspoň trochu šajnu o čom hovoríš? Krachnúť môže celé odvetvie ak aj reálne existuje, boli tu realitné bubliny, kde tie reality skutočne existovali. Toto je len fiktívna komodita, má takú cenu akú jej prisúdia ľudia. Práveže narozdiel od firiem a štátov to teoreticky môže krachnúť na nulu.

      Mysli si čo chceš, ale bitcoin je momentálne bublina a nie mena. To si myslíš že to je komodita ktorej cena bude nekonečne rásť, lebo… lebo čo vlastne? Čo majú ľudia z toho okrem predpokladu že to bude kupovať viac ľudí čím bude cena rásť? Vieš ako sa takýto model investovanie nazýva? Pyramída. Ak si myslíš že to cena bitcoinu bude rásť nekonečne, tak si hlupák, alebo ani náznakom netušíš o čom hovoríš.

     • Diego

      Komodita ktorej budúce výnosy resp. ich rast sú podmienené vstupom nových investorov je čistá pyramídová hra. To nie je žiadne dramatické prekvapenie.

 • Andy Vanellus

  Elektrina – bublina !
  Internet – bublina !
  smartfon – bublina !
  Krypto – BUBLINA !!!!!

  „Pre predstavu, akou „bublinou“ má byť najobľúbenejšia mena, BitCoin“ – píšeš a potom ukážeš graf, ktorý sa vyjadruje k rýchlosti rastu ICOs. Graf ukazuje porovnanie ICOs fundraisingom s Angel capital foundraisingom. Absolútne nijak sa nevyjadruje k tomu čo sa stalo v 99-00.
  Bitcoin nemá s ICO ošialom nič spoločné, práve naopak, kvôli ICO ošialu je jeho cena zatlačená dole.

  „Riziko ICO tkvie najmä v tom, že narozdiel od internetových spoločností na prelome milénia, nevkladajú zákazníci svoje peniaze do skutočného majetku.“ – dot com bublina bola práve preto, že ludia kupovali akcie neexistujúcich projektov. Majetok spoločnosti tvorí minuskulný rozdiel.

  „bežných platidiel, ktorých hodnota je krytá majetkom, zlatom, akciami či dlhopismi.“ – 98% svetových peňazí je krytých dlhom. Ano, dlh je krytý majetkom, ale kvôli úrokom na každej jednej pôžičke je množstvo dlhu na svete väčšie ako majetku. V skratke, svetový dlh je nesplatiteľný pretože na svete nie je dosť peňazí.

  „Stabilnú hodnotu platidiel ako euro, libra či dolár zabezpečujú centrálne banky“ – Dolár stratil 98% svojej hodnoty za 100 rokov. O stabilnej hodnote môžeme hovoriť iba krátkodobo a iba smerom dole. Bitcoin stabilný stále nie je, ale hýbať sa bude dlhodobo iba hore (ponuka/dopyt).

  „Istú podobu majú aj s internetovými spoločnosťami z roku 1999.“ – Ako napr. Amazon, jedna z najcennenších spoločností dneška. Správny žurnalista by mal opísať obe strany mince.

  „starým dobrým peniazom“ – nesúhlasím so slovom dobrým.

  Môj komentár:

  Tento článok sa ani len trochu nesnaží oddeliť Bitcoin od ICOs čo je podľa mňa zavádzajúce. Súhlasím, že ICOs sú bublina, pretože ľudia lejú miliony do „sľubov“, ale Bitcoin nie, pretože Bitcoin už 9 rokov funguje presne tak, ako bol zamýšlaný. Nie je to sľub ani firma. Je to protokol, rovnako TCP / IP na ktorom je postavený internet. Je internet bublina? Ak povieme, že áno, tak je to sakra pevná bublina, ktorá nepraskne dokedy ľudstvo existuje.

  • Diego

   1. Máte vôbec tušenie o čom hovoríte? Dolár aj euro sú kryté dlhmi, ale akými dlhmi? Dlhopismi voči vláde, krajinám atď… to nie je zase len tak niečo. Dolár nie je stabilný??? To že kresla hodnota súvisí s infláciou (ktorá je riadená!!), to je normálny nástroj monetárnej politiky. Ak by dolár dnes stál 1 eur, a zajtra 6, a cez víkend 30 centov, tak by ho nik nepoužíval, iba špekulanti.

   2. „pretože Bitcoin už 9 rokov funguje presne tak, ako bol zamýšlaný“ – Ako? Ako stabilná mena? Aký význam má mena ktorej hodnota kolíše ako v doláre v zimbabwe? A prečo tak kolíše? Lebo je to špekulačná bublina :D

   Možno časom nahradia kryptomeny súčasné peniaze. Ale dnes bitcoin je o niečom úplne inom. A ak sa tak stane, tak budú regulované, a tým stratia ten „pôvodný zámer“. Ak si myslíte že vlády dovolia aby sa robila celá ekonomika v neregulovaných finančných tokoch tak ste hlúpy. A nie preto, že zlé zlé vlády, ale preto že by nastal chaos a doslova by to mohlo destabilizovať krajiny, v hraničných prípadoch by mohla nastať určitá forma feudalizmu, kde krajiny by nemali peniaze, len súkromní boháči, nehovoriac o organizovanom zločine.

   • Andy Vanellus

    1. Dlhom voči centrálnej banke a hlavne dlhom jednotlivcov a firiem voči komerčným bankám. Ano dolar je stabilný, stabilne pomaličky ide dole. Ako každá fiat mena (okrem Yenu).

    2. Pri spustení bitcoinu nikto nikde nehovoril že to bude hneď stabilná mena. Každému bolo jasné, že ním trh bude mávať ako šialený.
    Bitcoin ako mena je aktuálne naozaj zlý. Preto sa o ňom dnes hovorí skôr ako o komodite. Narozdiel od zlata sa však bitcoin stále vyvíja a je celkom možné že za par rokov z neho bude omnoho lepšia mena.
    Hyperinflácia v Zimbabwe je krásny príklad nefunkčnosti fiat peňazí voči ktorej je Bitcoin 100% imúnny vďaka predvítateľnej, pevne zadefinovanej a spomalujúcej sa inflácii.
    Ale to určite vieš, kedže argumentuješ proti Bitcoinu.

    Kryptomeny regulované? Máš na mysli štátmi? ….Počúvam ako.

    „Ak si myslíte že vlády dovolia“ – Uniká ti podstata že Bitcoin ani iné decentralizované meny sa vlády nepýtajú ani neprosia či sa jej to páči alebo nie. Budú sa brániť? Si píš že áno. Bude to mávať z cenou? Oooo áno. Ovládnu Bitcoin? Bez šance.

    Predpovedať následky krypto-ekonomiky je nemožné, pretože nikdy v historii ľudstva niečo také neexistovalo. Nikdy žiadna ekonomika dlhodobo nefungovala na deflačnej mene.

    • Diego

     1. Nerozumiem čo je za problém s infláciou. Je to nástroj monetárnej politiky na rast ekonomiky. Riadená inflácia predsa núti bohatých investovať. To je presa pre ekonomiku pozitívne, nie? Naopak deflácia logicky spomaľuje hospodársky rast.

     2. Bitcoin je narozdiel od zlata virtuálna komodita. Cena zlata rastie, lebo je zobchodovateľné. Skôr to porovnateľné s diamantmi, ak prižmúrime obe oči. Ale to je úplne iná téma. Hyperinflácia bola spôsobená zlými krokmi vládnych predstaviteľov. Je pravda že ak by bol bitcoin dencetralizovaná mena, tak vládne rozhodnutia by nemali taký vplyv na vývoj inflácie (to je pozitívum aj negatívum – ako kedy). Ale to nemysí byť predsa len výsledkom kryptomeny, rovnako je to v súčasnom grécku. Naopak riadená inflácia či deflácia v správny čas môže ekonomike veľmi pomôcť preklenúť nejaké nešťastné obdobie. Čo v prípade bitcoinu nie je samozrejme možné.

     A ako? Pri najhoršom ich jednoducho zakážu. Obchodovanie s nimi bude trestné.

     Ja nechápem čomu sa tí obhajcovia bitcoinu tešia v tomto smere. Čo je zlé na inflácii a na štátom riadených menách? Resp. kontrolovaných. Veď to je garancia stability. A v stabilnom prostredí sa lepšie darí ekonómii, aspoň z dlhodobého hľadiska. Tá myšlienka je úplne šialená v mojich očiach.

     Ak by to mala byť alternatíva v budúcnosti k normálnym peniazom, a mala by byť vo veľkom používaná veľkými spoločnosťami, resp. na nej by malo stáť hospodárstvo. Tak kto zabráni tomu, aby nejaká bohatá skupina (napríklad banky) nezačala vytvárať nové bubliny? V normálnej ekonomike v tomto prípade by zasiahla národná banka, resp. finančné inštitúcie zodpovedné za danú menu.

 • Andy Vanellus

  Prosím zmazať môj posledný koment, nakoľko som nevedel, že komenty schvalujete a to ma zmiatlo. Ďakujem, že necenzurujete komenty.