O obľúbenosti kryptomien netreba veľa hovoriť. Ich raketový postup hore dokázal poblázniť mnoho ľudí, ktorí na ne neváhali minúť stovky, ba až tisícky eur. No aká je ich budúcnosť? Využívať kryptomeny ako bežné platidlo znie možno ako hudba budúcnosti, no riešenie existuje už teraz a čaká len na to, kedy sa rozšíri medzi používateľov.

Bitcoin vznikol s cieľom vytvoriť neobmedzený platobný systém, ktorý je rýchly, efektívny, odstraňuje zbytočnú administratívu a poskytuje súkromie obom stranám. Aj preto je veľmi obľúbeným platidlom napríklad na Silk Road. Vysoký objem transakcií však spôsobuje, že momentálne platia len posledné dve vlastnosti. Hlavným dôvodom je chýbajúci výpočtový výkon, ktorý by tieto transakcie značne urýchlil. Riešením by mohlo byť využitie smartfónov, ktoré ponúkajú relatívne vysoký výkon, ktorý však je nevyužitý.

Vylepšenie súčasného systému

Kryptomeny v podstate nie sú ničím iným, len vylepšením súčasného modelu platenia za tovar a služby. Podobne boli založené aj iné služby, ako napríklad Uber, Lyft či Airbnb. Uber a Lyft zmenili spôsob, akým sa ľudia pozerali na cestovanie. Navyše pomohli viacerým ľuďom sa zamestnanť, prípadne si slušne privyrobiť. Podobne je na tom aj Airbnb, Booking a ďalšie aplikácie, ktoré výrazne pomáhajú ľuďom pri cestovaní a hľadaní vhodného ubytovania.

Kryptomeny sú budúcnosť

Predpoklad do budúcnosti je taký, že platenie za tovar, služby a v podstate čohokoľvek bude prostredníctvom kryptomien. Ak si videl poslednú sériu seriálu Mr. Robot, určite vieš, na čo presne narážame. Jednoduchým skenom QR kódu mobilom sa uskutoční transakcia, za vopred definovanú čiastku. Podobné riešenie prináša viacero výhod, je bezpečné a je tu len malé riziko jeho zneužitia.

kryptomeny sú budúcnosť
Zobraziť celú galériu (3)
IndieWire - Ilustračná fotografia

Nenechaj si ujsť!
John McAfee vyjadril podporu Bitcoinu a predpovedá mu výrazný nárast už v tomto roku

Už teraz viac ako polovica ľudí na svete používa smartfón. Inteligentné telefóny sú čoraz dostupnejšie, a preto sa toto číslo bude už len zvyšovať. Tento rozvíjajúci trh je ideálnym východiskovým bodom na zavedenie kryptomien do bežného používania. Riešenie ponúka platforma Open Money, vďaka ktorej môžu vývojári začleniť platenie pomocou kryptomien do svojich aplikácií. Ostáva tak už len na nich, či sa k podobnému kroku odhodlajú, alebo nie.

Je tu však veľké riziko

Stále totiž veľa ľudí ani len netuší, čo sú to vôbec kryptomeny. Takisto je tu riziko veľkej volatility, viď. posledný obrovský výkyv Bitcoinu. Takisto nie je vôbec jasné, akú má Bitcoin vlastne hodnotu. Drží ich cenu len viera ľudí?

Ak áno, tak môžu veľmi rýchlo zaniknúť. Stačí, že im ľudia prestanú dôverovať, alebo jednoducho príde niečo lepšie. Experti však tvrdia, že kryptomeny majú svoju budúcnosť, pravdepodobne však nie v takejto forme, ako ich poznáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom