Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Súkromné spoločnosti na celom svete sľubujú svojim zákazníkom takmer večný život, pričom sa skrývajú za štít pseudovedy známej ako kryonika. Vo svojich zariadeniach zmrazujú ľudské telá a záujemcom sľubujú, že raz ich bude možné vďaka technologickému pokroku a vývoju medicíny v budúcnosti opäť priviesť k životu.

Metóda má však veľké množstvo kritikov a len máloktorý dôveryhodný odborník ju vidí ako účinný spôsob zachovania funkčných ľudských tiel. Kryonika je preto označovaná za pseudovedu, napriek tomu má ale na svete stovky zákazníkov a aj cez množstvo škandálov a očividných podvodov nijak významne nestráca na popularite,. Môže fungovať?

Nie je novinkou

Začiatky kryoniky sa datujú ešte do 50-tych rokov minulého storočia, kedy sa vedcom podarilo aplikovať metódu kryokonzervácie na ľudské bunky, konkrétne spermie, ktoré bolo možné po rozmrazení opäť použiť pri umelom oplodnení. Vedci si všimli potenciál tejto technológie a už v roku 1962 došlo k prvému vedeckému návrhu zmrazovania ľudských tiel, s ktorým prišiel Robert Ettinger – dnes známy aj ako „otec kryoniky“.

Netrvalo dlho a už v roku 1966 došlo k zmrazeniu prvého ľudského tela, aj keď o čomsi ako  je „večný život“ sa v tomto prípade hovoriť nedalo. Telo totiž bolo zabalzamované už dva mesiace pred zmrazením a nakoniec došlo k pochovaniu so zvyškom rodiny.

K prvej skutočnej kryokonzervácii tela a následnému s mrazeniu v snahe o jeho budúce oživenie prišlo v roku 1967. Ani v tomto prípade sa nedá hovoriť o úspechu. Jednalo sa o telo amerického psychológa Jamesa Bedforda a ide zároveň o jediné telo, ktoré je z obdobia pred rokom 1974 zmrazené dodnes.

Telá sú nepoužiteľné
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú