NASA hlási po dlhých mesiacoch úspech. Sonda InSight, ktorá na Marse operuje od roku 2018, konečne dostala sondu na meranie podpovrchovej teploty planéty na správne miesto. Po viacerých komplikáciách je tak zariadenie úplne zahrabané v marťanskej pôde, informuje Futurism.

Skúmanie Marsu v roku 2018 pokračovalo sondou InSight, ktorá má pomocou špecializovaného nástroja za úlohu preskúmať a zmerať teplotu pod povrchom. 26. novembra uplynú od pristátia sondy na planéte presne 2 roky. Doteraz sa však vedecký tím a inžinieri z NASA pokúšali dostať sondu na meranie teploty pod marťanský povrch, čo však nebolo vôbec jednoduché.

Vŕtanie na Marse sprevádzali problémy

Počas uplynulých 18 mesiacov sa pri tejto misii stretli s viacerými problémami. Ešte na jar tohto roka sa sonda zasekla v pôde a nebolo s ňou možné pracovať. Vedci však prišli s účinným riešením, keď sonde pomohli zavŕtať sa do povrchu hlbšie zatlačením pomocou naberačky na robotickom ramene. Sonda tak mohla pokračovať vo vŕtaní.

V júli však narazila na ďalšiu prekážku a nemohla sa dostať do väčšej hĺbky, a to aj napriek tomu, že jej v tom opäť pomáhalo robotické rameno. Vedci predpokladali, že nemôže preraziť pôdu, a tak chceli preskúmať, čo sa so sondou na Marse deje.

Sonda je hlbšie ako sa zdalo. Pomohlo jej robotické rameno

Tím odsunul rameno bokom a chcel zistiť, ako hlboko je sonda pod povrchom. V mieste, kde sa mala zaseknúť, sa pritom podľa NASA nachádza pôda s konzistenciou cementu a granulami nečistôt, ktoré mohli sonde brániť v ďalšom postupe. Vedci preto do diery prisypali ďalšiu pôdu, aby mala sonda pri vŕtaní lepšie trenie a mohla sa zavŕtať hlbšie.

Cieľom misie je dostať túto sondu do hĺbky takmer 5 metrov pod povrch Marsu, aby mohla zmerať presné teploty. Robotické rameno malo pri poslednom teste odobrať pôdu, aby sa zistilo, do akej hĺbky sa už sonda dostala. Odstránilo 12 cm pôdy a sondu stále nebolo vidieť, čo znamenalo nielen úspech testu, ale aj to, že je sonda hlbšie ako sa čakalo.

Posledné pokusy o zatlačenie sondy však boli riskantné, nakoľko jej vrchná časť bola takmer úplne pod úrovňou povrchu a naberačka bola pre otvor príliš veľká. Nakoniec sa však ukázalo, že takýto spôsob bol omnoho efektívnejší ako sa očakávalo a aktuálne je sonda celá pod povrchom, informuje IFLScience. S lepším trením tak môže vŕtať hlbšie do pôdy aj bez pomoci robotického ramena.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú