Kontroverziami prepletený Facebook sa rozhodol podniknúť pomerne nečakaný krok. Zbaví sa funkcie rozoznávania tvárí a údajne pri tom vymaže dáta až jednej miliardy svojich používateľov, píše TechCrunch.

Prechádza obrovskými zmenami

Správa prichádza len pár dní po tom, čo spoločnosť Facebook oznámila svoje premenovanie na Meta a vytvorenie virtuálneho sveta Metaverse, v ktorom používateľov obslúžia virtuálni ľudia. Veriť na zlepšenie firemných zvykov je síce naivné, spoločnosť sa však rozhodne snaží zlepšiť si svoju naštrbenú reputáciu.

Ako informuje CNBC, Facebook zastavuje svoju známu funkciu rozpoznávania tvárí. Dôvodom sú podľa firmy obavy používateľov a regulačných úradov, túto službu však využíva až tretina ich používateľov, teda vyše 600 miliónov účtov. Tento drastický krok so sebou prináša vymazanie dát tvárí až jednej miliardy používateľov. Pochopiteľne tak Facebook viac nedokáže rozoznávať ľudské tváre na fotografiách či videách.

Zobraziť celú galériu (2)
freepik/rawpixel.com/Úprava redakcie

Čoskoro ju vypnú

Kontroverzná služba, podľa The New York Times, vyvolala množstvo obáv o súkromie a firme priniesla vládne vyšetrovanie či dokonca žalobu. Správu priniesol viceprezident pre umelú inteligenciu spoločnosti Meta, Jerome Pesenti. „Každá nová technológia so sebou prináša potenciál pre benefity aj obavy a my chceme nájsť ten správny balans,“ vyjadril sa Pesenti v blogu na webovej stránke spoločnosti. Dodáva, že vypnutie funkcie bude prebiehať počas najbližších týždňov.

Meta

Má ísť o najväčšiu zmenu v histórii technológie tvárového rozpoznania a podľa Pesentiho si vyžaduje veľkú opatrnosť. Sú totiž miesta, kde si ľudia takéto služby cenia – túto technológiu totiž využíva napríklad aj služba, ktorá pomáha zrakovo postihnutým zistiť, či sa oni alebo niekto z ich priateľov nachádza na fotografii.

Sľubujú transparentnosť

Meta chce aj naďalej využívať rozoznávanie tvárí v prípadoch, kedy je nutné overenie identity človeka napríklad pre zamedzenie podvodu. Sľubuje však, že pri budúcom využití bude informovať verejnosť.

K obrovským zmenám dochádza počas toho, čo je spoločnosť opäť pod paľbou kvôli bývalému zamestnancovi. Frances Haugen totiž vydal verejnosti množstvo vnútorných firemných dokumentov, ktoré odhalili znepokojujúce skutočnosti. Firma prišla aj o miliardy dolárov kvôli Apple, ktorý novou funkciou v iOS zatrhol zbieranie dát prostredníctvom identifikátora IDFA.

Podľa týchto dokumentov si je spoločnosť údajne dobre vedomá problémov, ktoré jej aplikácie spôsobujú a buď sa nimi nezaoberá alebo ich nedokáže riešiť. Aj keď môžu snahy o vylepšenie reputácie pôsobiť priehľadne, rozhodne ide o dobrú správu pre súkromie používateľov – či sa však Meta dokáže vymaniť spod neprestajnej paľby a získať si opäť dôveru ľudí a regulátorov ostáva otázne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú