Batériové megafarmy sa ukázali nielen ako skvelý nástroj na udržiavanie stability elektrickej siete, ale v mnohých krajinách dokážu obyvateľom ušetriť nemalé peniaze za elektrickú energiu. V pondelok v Británii uviedli do prevádzky najväčšie batériové úložisko v Európe, ktoré pozostáva zo 78 kontajnerov Tesla Megapack, informuje Tesmanian.

Úložisko je schopné uchovať až 196 MWh energie. O jeho výstavbu sa postarala spoločnosť Harmony Energy, ktorá využila batérie od Tesly.

Spustenie urýchlila vojna na Ukrajine

Ako informuje BBC, so spustením projektu sa spoločnosť značne ponáhľala, nakoľko Britov čaká veľmi náročná zima kvôli vojne na Ukrajine. V krajine sa totiž obávajú výpadkov energetickej siete v dôsledku vyššieho odberu elektriny a toto úložisko by malo zabezpečiť jej stabilitu.

Harmony Energy

Koniec koncov, nová batériová farma dokáže napájať až 300 000 domácností po dobu dvoch hodín. Úložisko vyrástlo neďaleko obce Cottingham na severe grófstva Yorkshire.

Umiestnenie batériového úložiska pritom nie je náhodné. Do konca dekády plánuje Británia dokončiť najväčšiu pobrežnú veternú farmu, ktorá sa nachádza v Severnom mori a táto farma bude priamo pripojená na batériové úložisko od Tesly.

Obnoviteľné zdroje elektrickej energie totiž potrebujú batériové úložiská, nakoľko takéto zdroje nedokážu kontinuálne produkovať rovnaké množstvo elektriny a preto musí byť sieť regulovaná práve takýmto spôsobom.

Megapack ako záchrana austrálskych obyvateľov

Farma, známa v krajine ako Hornsdale Power Reserve, má aktuálne kapacitu kapacitu až 150 MWh. Batériová farma v tomto prípade zohráva kľúčovú rolu pri prechode k udržateľným zdrojom energie a pomôcť dosiahnuť v regióne aj tzv. „virtuálnu zotrvačnosť“, ktorú doteraz zabezpečovali synchrónne stroje napájané energiou vyrábanou z uhlia alebo plynu. Vďaka batériám Tesly tak bude Austrália opäť o čosi menej závislá na fosílnych palivách.

Harmony Energy

Powerpack totiž ušetril na výdavkoch za energie odberateľom viac ako 150 miliónov dolárov počas prvých troch rokov a pridaním ďalšej kapacity do systému sa výdavky ešte viac znížia a výška ušetrených peňazí bude naopak rásť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP