Diablo II: Resurrected je za rohom, pričom sa v bližšie nešpecifikovanom závese drží aj regulárne pokračovanie už s číslovkou štyri. Niet pochýb, že v oboch prípadoch hovoríme o jednej z najvplyvnejších značiek herného sveta a oba tituly zároveň radíme medzi najočakávanejšie projekty budúcnosti.

Blizzard má na konte mnoho kvalitných ság. Softvérová spoločnosť sa preslávila nielen revoluciovaním zabehnutých žánrov, ale aj nastoľovaním štandardov, ktorým sa ostatné štúdia na trhu snažili aspoň priblížiť. Každá RTS totiž chcela byť ako StarCraft, každého MMORPG ako World of Warcraft a každé akčné RPG ako Diablo.

NEPREHLIADNI
Nebaví ťa čakanie na Diablo 4? S týmito hrami na Blizzard okamžite zabudneš

Práve posledným spomínaným prípadom je slovenský titul zo začiatku nového tisícročia, Kult: Heretic Kingdoms. Zatiaľ čo legendárne Diablo 2 vyšlo už v roku 2000, Košičania z 3D People svoju „diablovku“ vydali až o celé 4 roky neskôr.

Čo to „diablovka“ vlastne je?

RPG je jeden z najčlenitejších žánrov herného priemyslu. Izometrické, teda s pevnou kamerou z vtáčej perspektívy, akčnejšie poňaté a postavené na neustálom zbieraní vybavenia a opakovaní tých istých pasáži s cieľom dosahovania vyššieho levelu postáv sú aspoň na Slovensku a v Česku označované ako diablovky.

Kópie Diabla II boli spočiatku tisícročia na dennom poriadku (zdroj: Steam)

Kedysi, a nie je to výnimkou ani teraz, sa mnoho herných štúdií snažilo napodobiť slávu a lesk Diabla 2. Snažili sa o to aj Košičania, ktorí skrz Kult: Heretic Kingdoms dostali Slovensko v tej dobe na pomyselnú mapu herného priemyslu.

Česi sa zatiaľ pýšili Mafiou, ich cezhraniční kolegovia zo Slovenska v zákulisí pracovali na špionážnej akcii Chameleon, ale svet si Slovákov opäť aspoň z malej časti pripomenul cez RPG z Košíc.

Dobré nápady nepadli na úrodnú pôdu
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú