V niektorých krajinách zažíva elektromobilita obrovský rozmach, no v iných sú zasa motoristi príliš konzervatívni a novej technológii nedôverujú.

Slováci sa v rámci Európy radia skôr k tej druhej skupine, ale nový prieskum Európskej investičnej banky odhaľuje, že hybridy a elektromobily u nás v roku 2021 výrazne nabrali na popularite.

Veľkým prekvapením je, že benzín aleno nafta už nie sú medzi Slovákmi najpreferovanejšie. Pri kúpe nového auta by po čistom spaľováku siahlo iba približne 35 %

EIB

„Elektrifikované“ autá by teda volilo až 65 % Slovákov, pričom čistý elektromobil by chcelo 25 % opýtaných a hybrid by si vybralo 40 % respondentov. Európsky priemer je pritom veľmi podobný našim číslam. 33 % Európanov by si stále radšej kúpilo spaľovák, po čistom elektromobile by siahlo 28 % a hybrid by volilo najviac, 39 % európskych motoristov.

Najlepšie je na tom Cyprus, najhoršie naši susedia

Najpríkladnejšou krajinou je v tomto smere Cyprus. Iba 15 % ostrovanov by si pri kúpe nového auta vybralo spaľovák a po čistom elektromobile by siahlo 35 % opýtaných. Aj tu ale v popularite dominujú hybridy, tie by si vybralo 50 % obyvateľov Cypra.

EIB

Obrovským prekvapením sú ale konzervatívne výsledky Nemecka, ktoré je jedným z TOP trhov pre elektrické autá – takmer 50 % opýtaných by si pri kúpe radšej vybralo spaľovák. Po spaľováku by siahlo aj 50 % Rakúšanov a ešte „horšie“ sú na tom Česi, kde by si spaľovák vybralo viac ako 50 % opýtaných.

Česko je v tomto rebríčku nachádza na samom chvoste, no treba uznať, že podpora elektromobility u našich najbližších susedov je naozaj mizerná.

Starší a konzervatívnejší? Vôbec nie

Prekvapivý výsledok je aj v prieskume, ktorý sleduje preferenciu pohonu budúceho auta na základe veku respondentov. Očakávali by sme, že po spaľováku budú najčastejšie siahať starší a konzervatívnejší zákazníci, no opak je pravdou.

EIB

Paradoxne, respondenti nad 65 rokov by siahli po spaľováku v najmenšom počte, v tejto skupine opýtaných ale výrazne dominujú hybridy.

Respondenti od 15 do 29 rokov síce preferujú elektromobily najviac a vybralo by si ich až 35 % opýtaných, no zároveň by si tiež viac ako 35 % motoristov v tomto veku vybralo čistý spaľovák. Hybridy idú v tejto skupine vodičov do úzadia.

Podiel elektromobilov v SR rastie slimačím tempom

Zastúpenie elektromobilov na automobilovom trhu skúmali doteraz mnohé agentúry a spoločnosti, ktoré však vo svojich prieskumoch často prinášajú pre Slovensko nelichotivé výsledky. Podľa dát  z Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) síce predaje batériových vozidiel stúpli v 2. štvrťroku až o 70 % v porovnaní s prvými mesiacmi roka, no výsledné čísla stále predstavujú len minimum zakúpených elektromobilov.

Podľa Zväzu automobilového priemyslu SR je potom podiel týchto vozidiel na našom trhu takmer zanedbateľný, čo pri pohľade na 432 predaných elektromobilov v 1. polroku tohto roka a 918 kusov BEV za celý minulý rok potvrdzuje, že Slováci majú voči elektromobilom predsudky a do ich kúpy sa príliš nehrnú.

Michal Varga/FonTech

Dôvodov je podľa odborníkov hneď niekoľko a spojením týchto faktorov môžeme objektívne vysvetliť, prečo sa elektrické autá na našom trhu (zatiaľ) nedokázali poriadne presadiť.

Medziročný nárast na Slovensku je mizerný

Ak porovnáme roky 2020 a 2021, v roku 2020 bol podiel nových bez- a nízko- emisných osobných motorových vozidiel na úrovni 2,33 %, za 11 mesiacov minulého roka to bolo 2,89 %

„Je to nárast, čo by nás mohlo tešiť, no v porovnaní s cieľovými hodnotami roku 2025, kedy by podľa smernice Európskej únie mal byť tento podiel v jednotlivých členských štátoch 15 %, je potrebné urobiť ešte veľmi veľa,“ komentoval pre agentúru SITA výsledky generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula.

Martin Katler / FonTech

Ako doplnil, na Slovensku chýba systematická podpora trhu s ekologickými vozidlami, v budovaní infraštruktúry a osvete.

„Stavu, aký je na Slovensku v oblasti rozvoja alternatívnych pohonov, neprospieva ani to, že verejná správa nedodržuje zákony v oblasti zeleného obstarávania, kde Slovensko takisto prijalo záväzky,“ podotkol. V roku 2030 by pritom podiel bez- a nízko-emisných vozidiel na celkových registráciách osobných motorových vozidiel mal byť 35 %.

Elektromobily sú každým rokom na Slovensku populárnejšie, no tempo, akým ich Slováci kupujú, je veľmi pomalé. Svedčí o tom aj smiešny nárast podielu nových elektromobilov, ktorý v minulom roku stúpol iba o 0,4 %, informovala Škoda vo svojej tlačovej správe.

V roku 2020 tvorili elektromobily 1,1 % zo všetkých registrácií s počtom 731 zaregistrovaných vozidiel. Za prvých 11 mesiacov roka 2021 sa záujem zvýšil na 1,5 % s počtom 1053 registrovaných elektromobilov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú