Portál Caradvice prišiel so zaujímavou správou o tom, že skupina VW Group presunie výrobu novej generácie Škody Superb a VW Passat na Blízky Východ. Po novom sa tieto dva modely budú vyrábať v Tureckom meste Manisa, a to už od roku 2022.

Automobilka Škoda je vo všeobecnosti považovanú za domovskú značku a viacerí majitelia vozidiel na ňu nedajú dopustiť. Do karát jej nehráva aj fakt, že všetky dostupné modely sa vyrábajú v Českej republike (Mladá Boleslav a Kvasiny) a jeden aj v Bratislave (Citigo). Okrem toho má až 13 ďalších továrni, ktoré sú rozmiestnené po celom kontinente. Množstvo závodov sa nachádza v Číne, Rusku či v Indii. Rekordmanom je závod Solomonovo na Ukrajine, kde sa vyrobí až 6 z 8 aktuálne dostupných modelov značky.

Investícia viac ako miliarda eur

Podľa stránka motor1, česká Škoda v Turecku investuje až 1,09 miliardy eur, aby tým pokryla náklady na výstavbu novej výrobnej linky. VW Group sa pre Turecko rozhodlo hlavne z dôvodu pozitívnych makroekonomických ukazovateľov a veľkému potenciálu tamojšieho trhu. Navyše jeho poloha umožní lepší export vozidiel do Ruska a na Blízky Východ. Oficiálne zatiaľ nebolo nič potvrdené a podľa hovorcu sú rokovania vo svojej záverečnej fáze.

Škoda

Výroba novej generácie Škody Superb a VW Passat má začať už v roku 2022, pričom celkový objem výroby má byť až 300 000 kusov vozidiel ročne. Taktiež to prispeje k vytvoreniu približne 4000 pracovných miest. Okrem samotnej montáže sa budú v Turecku vozidla aj navrhovať a vyrábať niektoré diely. Či sa bude Superb aj naďalej vyrábať v českých Kvasinách je zatiaľ nejasné.

Rozdelenie výroby jednotlivých modelov Škoda Zdroj: Škoda

Prečítaj si tiež
Škoda ukázala svoju budúcnosť na elektrizujúcej stene plnej dopravných prostriedkov

Vozidlá na našom území to však s veľkou pravdepodobnosťou neovplyvní a v predajniach sa budú naďalej nachádzať vozidlá, ktoré sú vyrobené na Slovensku alebo v Česku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom