Mladoboleslavská automobilka je ďalšou, ktorá sa vrhá do sveta elektromobility. Nejde však len o elektrické autá či moderný mestský štýl jazdenia na elektrinu, ale o celkové ponímanie alternatívneho elektrického pohonu. Elektrické dopravné prostriedky prezentovala Škoda pri otvorení autosalónu v Nitre a už pri vstupe nás ihneď ohromila špeciálnou konštrukciou. Nitriansky autosalón bol zároveň slovenskou premiérou pre elektromobil pre masy – nový model Citigo iV. 

Svet elektromobilov sa rozrastá o stále nové modely a aj mnohí renomovaní výrobcovia sa snažia ukázať, ako môže podľa nich vyzerať elektrická osobná doprava v bežnom živote. Svoj vlastný elektromobil odhalila ikona z Mladej Boleslavy pri štarte nitrianskeho autosalónu, kde sa však nová Škoda Citigo iV na elektrinu ocitla v prezentačnom paneli, ktorý je plný ďalších iných elektrických prostriedkov. Každý z nich predstavuje istú oblasť každodenného života a spolu majú demonštrovať elektromobilitu ako celok, ktorý nie je len novým druhom životného štýlu.

Prvá „lastovička“ elektrického sveta Škody

Dôkazom toho je tiež nová Škoda Citigo iV s lákavou cenou len 17 590 € a slušným dojazdom 253 km. Práve táto elektrická novinka má v mestách rozpútať ďalšiu vlnu elektromobility a je akýmsi pomyselným začiatkom e-revolúcie, v ktorej chce Škoda do 5 rokov prezentovať ďalších 5 plne elektrických áut.

Zobraziť celú galériu (5)
FonTech, Plne elektrická Škoda Citigo vyjde so štátnou dotáciou na menej ako 10 000 €

Skrýva v sebe elektromotor s výkonom 61 kW a krútiacim momentom 212 Nm, ktorý napájajú moderné batériové články s kapacitou 36,8 kWh. Navyše tu nechýba niekoľko jazdných režimov aj pre maximalizovanie dojazdu a rekuperácia energie pri brzdení, čím sa dopĺňa energia batérie. Maximálna rýchlosť tohto elektromobilu dosahuje 130 km/h a z 0 na 100 km/h dokáže zrýchliť za 12,3 sekundy.

Špeciálny panel, ktorý dokonale vystihuje elektrifikáciu osobnej dopravy

Tento elektromobil ale prezentuje iba jeden z niekoľkých pohľadov Škodovky na elektrickú budúcnosť dopravy. Automobilka totiž zhmotnila svoje predstavy o živote s elektrickým pohonom v špeciálnej konštrukcii, ktorú aktuálne prezentuje na autosalóne v Nitre. Elektrická osobná doprava totiž nie sú iba elektromobily, ale všetky dopravné prostriedky na elektrinu používané pri presune z jedného miesta na druhé.

Zobraziť celú galériu (5)
FonTech, Na samotnej konštrukcii nechýba ani etálon elektrických kolobežiek na Slovensku - legendárny model od Xiaomi, ktorý využívajú tisíce ľudí.

K tomu slúžia už dnes tiež elektrické bicykle, e-kolobežky, ale aj také skateboardy s elektrickým motorčekom. Práve tieto elektrifikované prostriedky sú cieľom prezentačného panela Škody, ktorý dokonale vystihuje aj realitu dneška, no predovšetkým elektrickú budúcnosť, ktorá sa rozvíja všade vôkol nás.

Tú však na špeciálnej konštrukcii automobilky neprezentujú len vlastné produkty. Škoda sa totiž rozhodla použiť aj elektrickú kolobežku či bicykel od Xiaomi, ktoré sú dnes taktiež obľúbenými prostriedkami vo veľkomestách.

Zobraziť celú galériu (5)
FonTech, Nechýbajú však ani odvážnejšie kúsky, ako elektrický skateboard či pre miloníkov muziky to najhodnotnejšie v ich výbave - elektrická gitara.

Ich majiteľom umožňujú rýchlejší presun medzi bodom A a B, pričom nemusia čakať v dopravných zápchach. Stále ešte nemáš predstavu o tom, čo prináša do každodennej osobnej dopravy pojem „elektrifikácia“?

Nuž, v tom prípade ti rozhodne odporúčame navštíviť autosalón v Nitre, kde sa stretneš so špeciálnym panelom, ktorý ti odhalí pohľad legendy z Mladej Boleslavy na elektrickú dopravu a ukáže, čo všetko môže zahŕňať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP