Nie je to tak dávno, čo Netflix ako historicky prvá (a zatiaľ stále jediná) streamovacia služba presiahla hranicu 200 miliónov aktívnych predplatiteľov. Len za rok 2020 vďaka globálnemu lockdownu do skupiny platiacich zákazníkov služby pribudlo až 37 miliónov nových zákazníkov, čo predstavovalo vôbec najväčší nárast v histórii služby.

Tržby spoločnosti vtedy zaznamenali medziročný nárast o 24 %, čistý prevádzkový zisk narástol o rekordných 76 % a zakladatelia spoločnosti Reed Hastings a Ted Sarandos si na výplatách prilepšili takmer zhodne po 40 miliónoch dolárov.

Spoločnosť síce už vtedy deklarovala, že strmý nárast nebude pokračovať večne a vo veľkom sa na ňom podpísala svetová pandémia, rekordné čísla však akcionárov naplnili optimizmom, že Netflix bude aj naďalej hrať svetový prím.

Redakcia

Ani nie o 14 mesiacov neskôr sa pri pohľade na Netflix píše o niečo iný príbeh. Streamovací gigant v počte nových predplatiteľov zďaleka nenapreduje tak rýchlo, ako si predsavzal, akcie spoločnosti iba nedávno zaznamenali brutálny, až 22 % prepad – najhorší od júla 2012 a Netflix behom okamihu zo svojej hodnoty stratil takmer 50 miliárd dolárov.

Situácia sa odvtedy síce upokojila a Netflix sa už na burze postupne dostáva na starú koľaj, na mieste je však otázka, či už mediálny gigant nemá časy svojej najväčšej slávy za sebou.

Netflix totiž začína strácať dominantné postavenie na viacerých kľúčových trhoch, kde jeho autoritu podkopáva čoraz ostrejšia konkurencia. Tá má navyše v rukách obrovskú výhodu, ktorá sama o sebe zaručuje, že Netflix už o pár rokov nebude znamenať to, čo predstavuje dnes – svetového lídra streamovacích služieb.

Pád sa už začal

Nech už to znie akokoľvek dramaticky, pád Netflixu z pomyselného piedestálu sa už začal. Nezačal sa nikde inde ako na domácom trhu Spojených štátov a Kanady, ktoré už sú presýtené desiatkami svetovo známych i lokálnych video služieb a Netflix už tu svoje aktuálne možnosti vyčerpal na maximum.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú