Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

S pribúdajúcim počtom elektromobilov bude na cestách, pochopiteľne, ubúdať počet áut so spaľovacími motormi. To predstavuje problém pre prevádzkovateľov čerpacích staníc, ktorí po dokončení prechodu postupne nebudú mať palivá komu predávať.

Francúzsky gigant Total na tento scenár reaguje radikálne –v Nemecku a v Holandsku predáva vyše 1 000 čerpačiek, informuje o tom 24hourworld.

Spaľováky budú po cestách jazdiť ešte dlho po roku 2035. Nie je to teda úplne tak, že s ich zákazom sa absolútne zastaví predaj pohonných hmôt. Koniec koncov, aj naďalej bude existovať množstvo zariadení a strojov, ktoré majú spaľovacie motory.

Pohonné hmoty sa ale už nebudú predávať v takých množstvách ako dnes, a tak väčšina čerpačiek nedosiahne dostatočne vysoké predaje na to, aby bola schopná prežiť. Tento scenár s plne uvedomuje aj francúzska spoločnosť TotalEnergies, ktorá v západnej Európe prevádzkuje stovky čerpacích staníc.

Oznámený krok podľa denníka Stern prichádza práve kvôli snahe EÚ o klimatickú neutralitu a prechodu na elektromobily. Čerpačky však ostanú v prevádzke ešte aspoň 5 rokov, kým do nich Total bude dodávať palivo.

Z benzínok budú obchody a reštaurácie

TotalEnergies sa tak podľa Finanzen.net predá v Nemecku 1 198 čerpačiek a v Holandsku to bude ďalších 392 staníc. Následne ich prevezme firma kanadská firma Couche-Tard, ktorá má bohaté skúsenosti s prevádzkou obchodov a reštaurácií.

Pixabay

Práve na obchody a reštaurácie by sa mali v budúcnosti premeniť tie čerpacie stanice, ktoré stratia svoje pôvodné využitie. Podľa niektorých plánov by tam mohli vzniknúť nabíjacie huby.

TotalEnergies už v dnešnej dobe postrehla znížený záujem o pohonné hmoty a to je elektrifikácia ešte iba na začiatku svojej cesty.

Spoločnosť však uviedla, že nemá zmysel všetky stanice „pretvoriť“ na nabíjacie body, nakoľko ľudia radšej nabíjajú svoje elektromobily doma. V budúcnosti sa ale chce angažovať vo výstavbe nabíjacej infraštruktúry, a to najmä v mestách a na hlavných dopravných tepnách.

Prerobiť benzínky na nabíjačky je hlúposť

S podobným názorom, s akým prišla spoločnosť TotalEnergies, sa zhodujú viacerí odborníci, medzi ktorými je aj riaditeľ spoločnosti GreenWay Infrastructure Peter Badík.

Ten nám v jednom z rozhovorov ozrejmil, prečo je hlúposť prerobiť súčasné benzínky na nabíjacie stanice:

Nabíjaciu stanicu chcete postaviť v lokalite, kde môže človek stráviť nejaký ten čas, napríklad si nakúpiť.

To síce robíme aj na pumpách, chodíme tam a nakupujeme, no primárne tam nejdeme kvôli nákupu, ale kvôli tankovaniu. Pri nabíjacích HUB-och to bude pestrejšie, budú rásť tam, kde ľudia idú napríklad primárne kvôli nakupovaniu a počas toho si svoje auto nabijú.

Určite ale vzniknú aj také, kde si pôjdem primárne nabiť auto a počas toho si nakúpim, no takéto nabíjačky majú význam prevažne na diaľnici a podobne. Čo sa ale týka púmp, tak spoločnosti, ktoré ich prevádzkujú, majú ambíciu uchádzať sa o budovanie nabíjacích staníc a postupne prebudovávať niektoré stanice.

Avšak pumpy, ktoré sa nachádzajú na vhodných lokalitách, aby sa z nich mohli stať nabíjacie HUB-y, takých je asi iba 20 %. Zatiaľ je však stále pre prevádzkovateľov čerpacích staníc nerentabilné prerobiť celú čerpačku na nabíjaciu stanicu. Dokonca aj keď prerobia iba jeden čerpací stojan na nabíjanie elektromobilu, tak to, čo budú mať z toho nabíjacieho stojanu za deň, im zarobí ten čerpací stojan za pol hodinu.

Shell

Z tohto pohľadu je teda budúcnosť taká, že áno, niektoré pumpy sa transformujú, ale veľká väčšina nebude vhodná na to, aby sa na nich postavili nabíjačky. Napríklad keď máte pumpu a oproti nej máte obchodné stredisko, kde sú dve kaviarne a veľké potraviny a je tam tiež obrovské parkovisko, tak na čo by ste robili nabíjačku na tej pumpe, keď to môžete urobiť pred tým obchodom.

Princíp je teda taký, že vybaviť parkovacie miesta nabíjačkou je jednoduché, kdežto vybaviť parkovacie miesto stojanom na tankovanie nejde, preto na to potrebujeme pumpy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú