Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírny výskum pre ľudstvo započal primárne ako armádne odvetvie, keď sa veľmoci snažili získať výhodu nad protivníkom. Z tohto hľadiska je vesmír užitočný dodnes a veľmoci naďalej vyvíjajú zbrane, ktoré dokážu ničiť napríklad satelity.

Po desaťročiach letov do vesmíru sme sa dokonca dočkali aj prvého priameho vesmírneho súboja.

Strela zostrelená vo vesmíre

O udalosti informuje portál The Telegraph. Izraelské obranné sily (IDF) nedávno informovali o úspešnom zlikvidovaní rakety, o ktorej sa predpokladá, že bola odpálená z Jemenu 30. októbra. Hrozbu zneškodnil systém vzdušnej obrany Arrow. Raketa údajne prekonala ohromujúcu vzdialenosť takmer 1 600 kilometrov, kým ju obranný systém zostrelil.

Zatiaľ čo podrobnosti týkajúce sa udalosti sú nejasné, všetko naznačuje tomu, že k zachyteniu došlo nad tzv. Kármánovou hranicou. Ako dopĺňa portál IFL Science, ide o medzinárodne uznávanú hranicu vesmíru, približne 100 kilometrov nad zemským povrchom.

Na jednej strane ide o ohromný technologický míľnik v obrane, zároveň však aj o riziko pre celý svet. Každým podobným krokom sa totiž ľudstvo dostáva k efektívnej obrane pred medzikontinentálnymi balistickými strelami. Tie však nesú aj jadrové strely a ak viac nebudú pre svet hrozbou, stratia svoj odstrašujúci účinok. Mier tak môže byť ešte väčšmi ohrozený.

Úradoval kontroverzný Arrow

Ak by sa tieto informácie potvrdili, znamenalo by to, že išlo o prvý vojenský stret vo vesmíre. K zodpovednosti za odpálenie rakety sa prihlásili húsijské milície v Jemene.

Interceptor Arrow 2, navrhnutý spoločnosťou Israeli Aerospace Industries, je schopný neutralizovať prichádzajúce taktické balistické rakety a funguje ako v zemskej atmosfére, tak aj aj vo vesmíre. Zdá sa však, že tento nedávny incident je prvým prípadom testovania práve vesmírnych schopností systému.

US Missile Defence Agency

Napriek úspešnému zostrelu čelil systém Arrow v minulosti kritike za vysoké prevádzkové náklady a málo výsledkov, keďže bol v prevádzke počas 25 rokov použitý iba dvakrát.

Zakázali vesmírny internet

Izrael nedávno oznámil, že zabráni používaniu satelitného komunikačného systému Starlink v pásme Gazy, ktorý ponúkol americký miliardár Elon Musk. Musk totiž vyhlásil, že satelitný komunikačný systém Starlink, ktorý prevádzkuje jeho firma SpaceX, môže pomôcť obnoviť v pásme Gazy telekomunikačné spojenie.

„Hnutie Hamas ho využije na teroristické činy,“ uviedol izraelský minister komunikácií Šlomo Karhi v príspevku na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter. „Možno to Musk bude chcieť urobiť pod podmienkou, že Hamas prepustí naše unesené bábätká, synov, dcéry, starých ľudí. Všetkých do jedného!“ dodal minister.

Vývoj bojov

Boje v pásme Gazy naďalej pretrvávajú. Izrael hlási niekoľko úspechov vo svojom ťažení proti organizácii Hamas, medzi nimi aj zabitie Muhsina Abú Zínu, vedúceho vývoja zbraní palestínskeho militantného hnutia. TASR o tom informuje na základe informácií britského denníka The Guardian.

Izrael okrem systému Arrow používa aj množstvo iných špičkových systémov, pričom aj zbrane dodané západom prešli rôznymi vylepšeniami a technologickými inováciami. Azda najznámejší je ale systém Iron Dome, ktorý chráni Izrael pred nepriateľskými raketami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú