Portál Dáta bez pátosu zverejnil informácie o tom, koľko ľudí čaká v štátnej „Čakárni“ na očkovanie. Dáta sa objavili na úložisku GitHub, kde ich podľa všetkého sprístupnil Inštitút zdravotných analýz (IZA).

Čakáreň sa plní, na najbližšie týždňe je záujemcov stále veľa

Za posledných 30 dní bolo na Slovensku zaočkovaných pol milióna ľudí prvou dávkou. V čakárni je 220-tisíc ľudí a na najbližšie dni majú pridelený termín ďalšie desaťtisíce ľudí.

„Čakáreň sa priebežne plní. Sme silní optimisti, do konca júna budeme mať stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade – v čakárni,“ uvádzajú Dáta bez pátosu. 

Zásadné sú najmä informácie k prvej dávke: kde sa človek zaregistroval a je v očakávaní, kedy príde jeho čas. V prípade dátach druhej dávky analytici hovoria, že presne nerozumejú, čo dáta o čakateľoch znamenajú, lebo proces nevyžaduje registráciu na termín a už vôbec nie do „Čakárne“.

Pozitívnou správou však ostáva, že záujemcov o očkovanie stále pribúda a systém neprestane mať zatiaľ do 2-3 týždňov zmysel. Ideálne však podľa odborníkov bude vrátiť sa k systému registrácie a výberu termínu aj miesta očkovania aj na 3 týždne dopredu. Druhou správou však je, že k 20. júnu by sme mali mať hotový očkovací preukaz.

Vysoké je aktuálne aj tempo očkovania. V máji podáme podľa predikcií až 1 milión dávok napriek tomu, že tabuľky aktuálne ukazujú približne 912-tisíc dávok.

Na druhú dávku AstraZeneca by sa malo v júni dostaviť viac ako 150-tisíc ľudí zaočkovaných medzi stredom marca a stredom apríla. Na druhú dávku PfizerBioNTech/Moderna by mali ísť všetci, ktorí dostali I. dávku v máji. Už dnes je to za 16 dní spolu 350 tisíc ľudí a veľmi pravdepodobne to bude za celý máj 600-700 tisíc ľudí. Spolu nás čaká v júni viac ako 750 tisíc II. dávok. Pri súčasnom tempe 30 tisíc dávok za 1 deň je to robota na 25 dní, informuje portál. 

Okrem toho poznáme na základe dát o štruktúre zaočkovaných a na vyprázdňovania čakárne aj zaočkovanosť u rizikových skupín, pričom Dáta bez pátosu predpokladajú zaočkovanosť v jednotlivých skupinách takto:

  • nad 60 rokov sme takmer na 60%
  • celkovo sme na 26% zaočkovanej populácie
  • nad 16 rokov máme zaočkovanú už takmer tretinu populácie
  • najlepšie je na tom skupina sedemdesiatnikov – 68%
  • postupne, ale pomaly sa zvyšuje percento v kategórii nad 80 rokov – 57%
  • dobre sa ukazuje rasť % v kategórii nad 60 rokov

Pripomeňme, že informácie NCZI hovorili ešte začiatkom mája o veľmi nízkej miere registrácie na očkovanie. Generálny riaditeľ NCZI Róbert Suja vtedy povedal, že pri realistickom odhade miera zaočkovanosti na Slovensku nedosiahne 38 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom