Baldur’s Gate je herná séria z konca minulého tisícročia, ktorá sa mnohým hráčom vryla do pamäte ako jedna z najlepších videoherných adaptácií pravidiel Dungeon & Dragons. Preto, keď pred nejakou dobou Larian Studios ohlásilo pokračovanie po 20 rokoch, ostali sme v napätí, akým smerom sa bude trojka uberať. Najnovšia herná ukážka nás však nechala v rozpakoch.

Dvojica hier Baldur’s Gate sa radí medzi to najlepšie, čo žáner počítačových RPG za svoju históriu priniesol. Hry sa vyznačovali prepracovanou hrateľnosťou postavenou na pravidlách D&D, izometrickou kamerou, ikonickým hudobným podmazom a nekonečnými rozhovormi, podávajúcimi megalomanský príbeh. Ten dotvárali pre sériu identické postavy ako Minsc alebo Jaheira, ktorí disponovali vlastným príbehom a diametrálne odlišnými charakterovými črtami, vďaka ktorým sa hráč s postavami vedel zžiť naplno.

Aj keď Larian Studios patrí medzi RPG špičku dnešnej doby, najmä vďaka dvojici hier Divinity: Original Sin, odkaz Baldur’s Gate s tretím pokračovaním zanechal kopu fanúšikov sklamaných. Mnohí totiž už zo záberov, uniknutých len niekoľko hodín pred oficiálnym predstavením, na hre nebadali žiadnu podobnosť s dvojicou hier spred 20 rokov.

Hrateľnosť, aj keď bola podaná špičkovo a autori hrali hru v reálnom čase pred tisíckami divákov, pôsobila viac ako ďalšie pokračovanie v sérii Divinity než Baldur’s Gate. To na jednej strane nie je na škodu, keďže hra vyzerá vynikajúco ako po grafickej stránke, tak aj po stránke hrateľnosti, no na strane druhej z nej absolútne nie je cítiť atmosféru pôvodných dvoch hier, súbojový systém je úplne zmenený a používateľské prostredie je až príliš podobné hrám Divinity.

Nenechaj si ujsť
Zverejnili zoznam ďalších hier zadarmo pre PlayStation. Príde jeden z najlepších kúskov PS2 éry

Hudba dokonca nezdieľa rovnakú DNA so soundtrackom pôvodných hier, ktorý ako všetci fanúšikovia dokážu potvrdiť, je excelentný a pre sériu Baldur’s Gate ikonický. Sme teda zvedaví, akým smerom bude Larian Studios pozicionovať tretí Baldur’s Gate, no zatiaľ to ako priame pokračovanie hernej legendy nevyzerá. Ako ďalšie RPG však hra pôsobí vynikajúco.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom