Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už zajtra Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) odštartuje novú prevádzkovú fázu s názvom „Run 3“. Tá bude prebiehať na bezprecedentnej energetickej úrovni a pomôže odhaliť tie najtajomnejšie záhady toho, ako funguje vesmír a svet okolo nás. Na tému upozornil CERN na svojom webe.

Ako ťa informoval aj FonTech.sk, najvýkonnejší a najväčší urýchľovač častíc na svete sa po trojročnej prestávke dostal do testovacej prevádzky ešte v apríli tohto roka. Ostrý štart bol vtedy naplánovaný na „začiatok leta“ a ako sa zdá, to v tomto prípade začne 5. júla, keď operátori vyhlásia stav umožňujúci zapnúť experimentom všetky podsystémy a začať zbierať neoceniteľné údaje.

CERN

Nový rekord

LHC od zajtra pobeží nepretržite ďalšie 4 roky a to pri rekordne veľkej energii – 13,6 TeV. V predchádzajúcom behu boli lúče protónov urýchľované „iba“ na 6,5 TeV a postupne stúpali na 8 TeV, píše CERN na svojom webe.

Pri opätovnom spustení tohto zariadenia budú dva „stabilné“ protónové lúče vystrelené opačným smerom po 27 kilometrovej dlhej prstencovej dráhe. Výsledok tejto kolízie bude zaznamenaný a analyzovaný prostredníctvom experimentov, respektíve detektorov ALICE, ATLAS, LHCb, CMS.

Výsledky experimentov prispejú k lepšiemu pochopeniu základných fyzikálnych interakcií, ale i temnej hmote a temnej energii.

Vďaka extrémnemu urýchleniu a mnohým vylepšeniam, ktoré inžinieri stihli do LHC zakomponovať počas odstávky, bude možné protónové lúče zúžiť na menej ako 10 mikrónov (hrúbka ľudského vlasu je zhruba 70 mikrónov), čím sa zvýši aj počet kolízií, upozorňuje portál ScienceAlert.

„V porovnaní s Run 1, v ktorom bol s 12 inverznými femtobarnami objavený Higgsov bozón, teraz v Run 3 budeme disponovať až 280 inverznými femtobarnami“ vysvetľuje Mike Lamont.

Inverzný femtobarn je mierou počtu kolízií, respektíve množstva zozbieraných údajov. Jeden inverzný femtobarn je zhruba 100 biliónov protónových zrážok.

Jednoducho povedané, LHC umožní ďalej skúmať Higgsov bozón, ktorý LHC prvýkrát detegoval 4. júla 2012. Objav v tej dobe spôsobil doslova revolúciu vo fyzike a dokonale zapadol do štandardného modelu častíc.

Ten mnohí považujú za „pravdepodobne najúspešnejšiu vedeckú teóriu, aká kedy bola napísaná“. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Vedci od nového „behu“ LHC očakávajú množstvo podstatných informácií a tešia sa i na meranie interakcií Higgsovho bozónu s hmotnou a časticami a to s bezprecedentnou presnosťou. Nejdeného fanúšika fyziky a vesmíru určite poteší aj správa, že vedci chcú pozorovať rozpad Higgsovho bozónu a pokúsiť sa tam objaviť častice temnej hmoty.

Ako uvádza Fabiola Gianotti, generálna riaditeľka CERNu,  Higgsov bozón úzko súvisí s niektorými z najdôležitejších otvorených otázok v modernej fyzike.

Spustenie LHC Run 3 si môžeš pozrieť v živom vysielaní na sociálnych sieťach CERNu. Spustenie je naplánované na 5. júla 16:00 (SELČ). Vstup bude komentovaný v piatich jazykoch.

V súvislosti s CERNom určite neprehliadni tieto informácie:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú