Netflix už v počte predplatiteľov nie je najväčšou službou v Spojených štátoch. Ukazujú to dáta analytickej skupiny Park Associates, podľa ktorých svetová jednotka stratila vedúce postavenie na americkom trhu vôbec prvýkrát od vstupu do streamovacieho segmentu. O téme informuje Deadline.

Predbehol ho nečakaný konkurent

Netflix bol v počte predplatiteľov doposiaľ vždy jasnou jednotkou, a to nielen na americkom trhu, ale vo väčšine svetových regiónov. Analytici síce predpovedajú, že v nasledujúcich rokoch sa gigant bude musieť skloniť pred expandujúcim Disney+, ešte pred „myšiakom“ ho však na domácej pôde tromfla streamovacia služba Amazon Prime Video.

Akou základňou používateľov v USA Amazon disponuje správa nepribližuje, Netflix na americkom trhu v septembri tohto roka hlásil 73,4 miliónov abonentov. Trojkou v USA je podľa správy Park Associates Hulu, nasledujú Disney+, HBO Max a ESPN+.

Netflix/Redakcia

Aj keď je strata prvenstva pre Netflix zlou správou, Prime Video pre zatiaľ najväčšiu streamovaciu službu sveta nepredstavuje plnohodnotnú konkurenciu. Veľká časť predplatiteľov si totiž prémiovú službu Amazonu nepredpláca kvôli filmovej a seriálovej ponuke, ale predovšetkým kvôli Amazon Prime, prémiovému členstvu nákupného reťazca, ktoré zákazníkom zabezpečuje exkluzívne výhody a doručenie zadarmo.

Streamovacia služba Prime Video je všetkým členom Amazon Prime dostupná bezplatne ako súčasť výhod a množstvo predplatiteľov o ňu prejavuje malý, prípadne žiadny záujem.

Chystá razantné kroky

Bez ohľadu na to, či predplatitelia Prime Video službu využívajú, alebo nie, je strata prvenstva pre Netflix ďalším signálom potrebnej zmeny. K zmenám streamovacia služba aj pristúpi. Už tento rok na vybraných trhoch do svojho obsahu zavádza reklamu, neskôr bude verzia lacnejšieho predplatného s reklamou dostupná aj v ďalších krajinách.

Netflix tiež plánuje globálne zakročiť proti zdieľaniu účtov, kvôli ktorému podľa vlastných analýz stráca stovky miliónov ročne. Ako bude zákrok proti zdieľaniu účtov vyzerať približujeme v samostatnej téme.

Najznámejšie filmy, ktorých špeciálne edície obsahujú alternatívny koniec

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP