Aktualizované 24. mája: Netflix práve spravil možno najdôležitejší krok pri svojej snahe obmedziť zdieľanie účtov – začal ho spoplatňovať na domácom americkom trhu, rovnako ako trhu Veľkej Británie.

Pre streamovaciu službu ide o kľúčové krajiny s najvyšším počtom predplatiteľov, bude preto zaujímavé sledovať, ako silná bude negatívna odozva od predplatiteľov.

Budú nasledovať aj ďalšie

Netflix obmedzovanie zdieľania účtov na americkom trhu a v ďalších krajinách avizoval už pred pár týždňami. Streamovacia služba s obmedzeniami bude pokračovať, medzi ďalšími krajinami podľa Techcrunch figurujú napríklad Francúzsko, Nemecko, Island, Švédsko, Brazília a ďalšie.

Slovensko sa na zozname krajín zatiaľ menovite nespomína, otázkou však nie je, či Netflix začne blokovať zdieľanie účtov aj pre Slovákov, ale kedy sa tak stane. Streamovacia služba chce so zdieľaním účtov na veľkých trhoch zatočiť už v najbližších týždňoch.

Netflix / Fontech

Netflix po predstavení nových pravidiel v USA a Veľkej Británii bude pozorne vyhodnocovať, ako veľmi sa používatelia proti obmedzeniu budú búriť. Viacerí už avizovali zrušenie svojich účtov, s čím počíta aj samotná služba. Verí však, že z dlhodobého hľadiska bude jej používateľská základňa naďalej rásť a možný odliv predplatiteľov bude iba dočasný.

Treba si priplatiť

Používatelia majú viacero možností, ako v prípade zdieľania účtov s ľuďmi žijúcimi mimo jednej domácnosti postupovať. Môžu si založiť nový účet, na ktorý je možné migrovať starý profil s celou históriou sledovania, alebo si za zdieľanie účtu priplatiť.

V USA takýto príplatok predstavuje približne 7,40 €, vo Veľkej Británii 5,70 €, za čo Netflix umožní sledovať obsah jednej osobe navyše. Počet „extra členov“ sa však pre každé predplatné líši – pre najnižší balíček predplatného nie je možné pridať žiadnu ďalšiu osobu navyše, pri strednom balíku je to 1 osoba, pri najvyššom je možné „priplatiť“ si 2 osoby, ktoré môžu obsah sledovať mimo jednej adresy.

Ako vyzerá zákrok proti zdieľaniu v praxi a či je možné sa mu vyhnúť vysvetľujeme vo veľkom prehľade otázok a odpovedí.

Aktualizované 9. februára: Avizovaný zákrok Netflixu s cieľom obmedziť zdieľanie účtov medzi používateľmi služby už je tu. Streamovací gigant potvrdil, že novú praktiku spúšťa v ďalších krajinách, informuje služba na svojich stránkach.

Netflix včera oznámil, že začína s obmedzovaním zdieľania účtov na štyroch nových trhoch. Sú nimi Kanada, Nový Zéland, Španielsko a Portugalsko.

Doposiaľ služba blokovala sledovanie obsahu mimo jednej domácnosti výhradne vo vybraných krajinách Južnej Ameriky, čo streamovacej službe slúžilo ako prípravná testovacia fáza.

Počas posledného rok sme skúmali rôzne prístupy k riešeniu tohto problému v Latinskej Amerike a teraz sme pripravení opatrenia v nasledujúcich mesiacoch zaviesť globálne, počnúc dnešným dňom v Kanade, na Novom Zélande, v Portugalsku a Španielsku,“ informuje Netflix.

Ako rýchlo budú opatrenia proti zdieľaniu účtov zavedené v ďalších krajinách zatiaľ nevedno, Netflix však v plánoch počíta, že ich chce v širokom spektre predstaviť najneskôr do konca marca.

Netflix/Redakcia

Netflix tvrdí, že jeho službu neoprávnene zdieľa viac než 100 miliónov používateľov, čomu chce teraz zamedziť. Služba vysvetľuje, že je v poriadku zdieľať účet výhradne medzi členmi žijúcimi v jednej spoločnej domácnosti. Deje sa tak aj napriek tomu, že v minulosti Netflix nechválne známym príspevkom na Twitteri sám používateľov vyzýval, aby heslo zdieľali.

Služba bude cez vlastné nástroje sledovať správanie používateľov, v prípade podozrivej aktivity, a teda sledovania mimo domovskej adresy, bude používateľ vyzvaný na overenie cez zaslaný kód. Netflix používateľom zároveň umožňuje pridať dodatočný profil za zvýhodnenú cenu, na ktorom bude povolené sledovať obsah aj mimo jednej adresy.

Pôvodný článok: Netflix sa už v najbližších týždňoch chystá posvietiť si na predplatiteľov, ktorí obsah služby sledujú mimo jednej spoločnej adresy zdieľaním hesla v rámci rodiny alebo skupiny priateľov. Presný dátum, kedy gigant takémuto zdieľaniu účtov zamedzí, zatiaľ nevieme, s určitosťou už však vieme povedať, ako bude vyzerať.

Bude vyžadovať overenie, možno aj každý týždeň

Streamovacia služba do sekcie Často kladených otázok pridala novú sekciu týkajúcu sa práve zdieľania účtov, informuje portál Ghacks. Netflix tu jasne upresňuje, že „osoby, ktoré spolu nežijú v jednej domácnosti, musia na sledovanie Netflixu použiť svoj vlastný účet.“

Služba v nových pravidlách ďalej približuje, že ak bude zaznamenané sledovanie obsahu na zariadení mimo hlavnej adresy, používateľ bude vyzvaný na overenie.

„Keď sa niekto prihlási do vášho účtu zo zariadenia, ktoré nie je spojené s vašou domácnosťou, alebo pri opakujúcich sa pokusoch o prihlásenie mimo vašej domácnosti, môžeme vás požiadať o overenie tohto zariadenia pred tým, než mu bude umožnené sa prihlásiť,“ píše služba v podmienkach

Nové podmienky približujú, ako bude overenie používateľa vyzerať. Netflix zašle 4-miestny kód na e-mailovú adresu alebo telefónne číslo hlavného držiteľa účtu. Kód bude potrebné zadať do 15 minút, následne jeho platnosť vyprší. Používateľ môže o zaslanie kódu požiadať aj opakovane.

Unplash

Či bude Netflix vyžadovať overenie od všetkých používateľov mimo hlavnej adresy, služba nehovorí. Približuje len, že používateľ môže byť požiadaný o overenie. Služba v podmienkach nehovorí ani to, ako často bude od používateľa kód žiadať.

Portál 9to5mac tvrdí, že to môže byť každý týždeň. Úspešné overenie zariadenia a zadanie kódu totiž odomkne možnosť sledovať obsah mimo hlavnej adresy na 7 dní.

Cestovateľov obmedzovať nebude

Streamovací gigant myslí aj na používateľov, ktorí službu využívajú na cestách. V takomto prípade Netflix bude žiadať overenie v podobe kódu len príležitostne a sledovanie nebude obmedzovať.

Služba však spresňuje, že pre nepretržité sledovanie mimo domovskej adresy bude potrebné zapnúť sa v hlavnej domácnosti aspoň raz za 31 dní, prípadne adresu domácnosti zmeniť na novú lokalitu.

Netflix informuje, že na overovanie bude používať informácie ako napríklad IP adresy a ID zariadení, z ktorých sa obsah sleduje, ako aj aktivitu na zariadeniach, ktoré sú s hlavným účtom spojené. Kedy služba s obmedzeniami zdieľania účtov začne zatiaľ nevieme, s určitosťou sa tak však stane najneskôr do 31. marca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú