Budúcnosť v oblasti sledovania filmov a seriálov patrí s najväčšou pravdepodobnosťou streamovacím službám. Nie je teda žiadnym prekvapením, že každým rokom narastá počet predplatiteľov. V poslednej dobe sa navyše zdá, že takmer každá veľká spoločnosť z filmového sveta má záujem o vytvorenie vlastnej streamovacej služby.

Každá streamovacia služba má svoje výhody, či nevýhody, pričom pre každého používateľa je zaujímavé niečo iné. Služby sa snažia pritiahnuť čo najväčší počet predplatiteľov hlavne špeciálnymi funkciami, prijateľnými cenami a v neposlednom rade hlavne atraktívnym obsahom. Každá zo spoločností dokonca poskytuje exkluzívny obsah, ktorý nikde inde nenájdeš.

Zobraziť celú galériu (5)
Za prvý štvrťrok 2019 bol celkový počet predplatiteľov 148,8 milióna, z toho 60,2 milióna pripadlo Spojeným štátom americkým, SITA

Za najznámejšiu a zatiaľ najúspešnejšiu platformu môžeme pokojne označiť Netflix. Aktuálne sa odhaduje, že má po celom svete vyše 140 miliónov predplatiteľov. Netflix nezverejňuje počty svojich predplatiteľov v jednotlivých krajinách, no existujú rôzne spoločnosti, ktoré sa dopracovali k čiastkovým výsledkom a odhadom.

Takmer 150 miliónov na celom svete

Štatistikám sa venujú predovšetkým spoločnosti ako Ampere Analytics, Statista, či DigitalTVReport. Za prvý štvrťrok 2019 bol celkový počet predplatiteľov 148,8 milióna, z toho 60,2 milióna pripadlo Spojeným štátom americkým. Vo Východnej Európe sa nachádza aktuálne okolo 3 miliónov predplatiteľov tejto platformy. Polovicu nášho trhu zaberajú predplatitelia z krajín ako Rumunsko, Poľsko, či Rusko, takže na zvyšné menšie krajiny pripadá niečo okolo 1,5 milióna predplatiteľov.

Na Slovensku si Netflix predplatilo približne 30 000 ľudí. U našich západných susedov z Čiech je tento počet väčší o 70 000 predplatiteľov. V Maďarsku sa nachádza taktiež 100 000 predplatiteľov, v Rakúsku je to 700 tisíc, na Ukrajine 200 tisíc a najväčší počet predplatiteľov z nášho regiónu nájdeme v Poľsku, kde ich je odhadom okolo 1,2 milióna.

Pokiaľ ti záleží na tom, aby bolo na danej platforme dostupných čo najviac filmov, ktoré podporujú české titulky, či dabing, najlepšou voľbou bude konkurenčná platforma HBO Go. Tam sa v súčasnosti nachádza jednoznačne najväčší počet takýchto filmov, či seriálov.

Patríme medzi špičku v Európe

V tomto ohľade sa však každým rokom zlepšuje aj samotný Netflix. V januári 2018 sa na Netflixe nachádzalo len 53 titulov, ktoré disponovali českými titulkami. V júli 2019 sa na Netflixe nachádzalo až 664 takýchto filmov, či seriálov. Ponuka Netflixu sa líši v každej krajine. Pôvodná tvorba Netflixu je dostupná prakticky všade. Počet titulov v jednotlivých krajinách sa však líši hlavne pri zakúpených filmoch a seriáloch, ktoré nepochádzajú z vlastnej tvorby.

Zobraziť celú galériu (5)
Množstvo obsahu s titulkami pribúda každým rokom, Prinstcreen/Filmtoro.cz

Možno to bude pre niekoho prekvapením, no práve Slovensko patrí v tomto ohľade medzi špičku v rámci Európy. Pred nami sa v počte titulov nachádzajú už len Veľká Británia, Írsko a Maďarsko. Anglicky hovoriace krajiny majú výhodu, nakoľko nemusia riešiť lokalizácia.

Zobraziť celú galériu (5)
Slovensko patrí medzi špičku v počte titulov na Slovensku. Predbehla nás len Veľká Británia, Írsko a Maďarsko, Printscreen/Filmtoro.cz

To, že sme predbehli krajiny ako je napríklad Španielsko, Francúzsko, či Nemecko je spôsobené hlavne tým, že Netflix sa snaží, aby mal v týchto krajinách takmer každý titul aspoň titulky, čo limituje a zároveň aj oneskoruje ponuku titulov. Na Slovensku preto nájdeme aktuálne 5 075 titulov, v Českej republike je to presne o 5 titulov menej, v Rakúsku je dostupných 3 645 titulov, v Maďarsku 5 124 a v Poľsku 3 345.

Malé zastúpenie európskych filmov

S tým, že sa Netflix postupne rozrástol do celého sveta súvisí aj jeho ponuka titulov, ktorá ani zďaleka nepochádza výhradne len z USA. Okrem Spojených štátov pochádza veľmi veľa obsahu z Ázie, pričom druhou najpočetnejšou krajinou je India.

Zobraziť celú galériu (5)
Najväčšie zastúpenie majú tituly z USA a Indie. Počet európskych titulov je zatiaľ nízky, Printscreen/Filmtoro.cz

Za ňou nasleduje Veľká Británia, Južná Kórea, Kanada, či Japonsko. Európske filmy nemajú príliš veľké zastúpenie, čo je rozhodne škoda. Česká kinematografia disponuje na Netflixe len dvoma filmami, ktoré zastupujú Milada a Lída Baarová.

Všetky informácie a grafy v tomto článku sme čerpali z portálu Filmtoro.cz.

Konkurencia nikdy nespí

Najväčšiu konkurenciu pre Netflix predstavujú predovšetkým HBO Go a nová platforma Disney+. Práve Disney sa chystá na veľký „boj“ s Netflixom, nakoľko vytiahol tromfy s ktorými sa ho pokúsi prekonať. Služba bude spustená 12. novembra tohto roku s cenou začínajúcou na 6,99 dolárov, čo je niečo málo viac ako 6 €. V ďalších krajinách bude služba spúšťaná postupne.

Práve cena je jeho prvým veľkým tromfom, pretože Netflix sa len nedávno rozhodol zvýšiť cenu svojho predplatného. V Spojených štátoch si Disney+ dokonca pre svojich predplatiteľov pripravil balíček za 12,99 dolárov, ktorý bude okrem samotnej platformy zahŕňať aj ďalšiu streamovaciu službu Hulu, či kanál ESPN+. Zatiaľ však nie je známe, či s takýmto balíčkom príde Disney aj na zahraničné trhy. Základný balík Netflixu aktuálne na Slovensku stojí 7,99 €.

Ďalšou veľkou výhodou bude sledovanie až 4 streamov súčasne v 4K kvalite. Pri Netflixe túto možnosť ponúka iba najvyšší balík Premium, ktorí však stojí dvojnásobok a teda 12 €. V základnom balíku Netflixu môžeš sledovať len jeden stream, ktorý navyše neponúka ani HD kvalitu, informuje portál TheVerge.com. O tom, ako bude presne vyzerať Disney+ v Európe ešte nie je príliš veľa informácií, no v samostatnom článku sme sa pozreli na porovnanie u nás dostupných služieb Netflix a HBO Go.

Najviac z toho vyťaží používateľ

Disney+ zatiaľ za Netflixom zaostáva v množstve obsahu. V tomto smere Netflix kraľuje, pričom neustále pripravuje nové filmy, či seriály. Netflix je nepochybne veľký hráč, ktorý si na svetovom trhu uchamtol obrovský počet predplatiteľov. Je preto absolútne prirodzené, že z tohto pomyselného koláča si chcú svoje sústo odtrhnúť aj ďalšie spoločnosti, ako je už spomínané HBO Go, či Disney+.

V konkurenčnom boji sa za víťaza považuje väčšinou koncový zákazník, ktorý síce môže mať menšiu dilemu pri výbere konkrétnej služby, no v konečnom dôsledku to bude práve on, kto bude zo vzájomného súperenia týchto spoločností ťažiť.

[supsystic-tables id=77]

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP