Nové iPhony pre rok 2020 sú predstavené. Kým niekoho nová generácia populárnych smartfónov sklamala, pre iných ide okamžitú kúpu v deň vydania. Ako dlho by však musel bežný slovenský spotrebiteľ v našej krajine pracovať, ak by si chcel kúpiť najlepší iPhone 12 Pro?

Na otázku odpovedá tím analytikov z Picodi, ktorý porovnal ceny iPhonu 12 Pro s priemernými mzdami vybraných krajín. Oficiálna cena iPhone 12 Pro v 128 GB verzii sa bude držať na úrovni 1149 €.

Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky je priemerná mzda na Slovensku 1087 € (832 € v čistom). Podľa iPhone Indexu 2020, zostaveného analytickým tímom Picoli priemerný Slovák musí po odhliadnutí od ostatných výdavkov pracovať na vlajkovú loď Apple 29,7 dní.

www.picodi.com

Tento údaj nás tak stavia v rebríčku na nelichotivé 37. miesto z vybraných krajín, kde sú na tom horšie napríklad v Indii (54,4 dní), Mexiku (54,4 dní) alebo Rusku (47,5 dní). Porovnávať sa však môžeme s Lotyšskom (30 dní) alebo Malajziou (29,1 dní). Picodi zároveň oznamuje, že v porovnaní s minuloročnou analýzou sme si polepšili o 2 dni.

Analýza naopak naznačuje, že najlepšie sú na tom obyvatelia vo Švajčiarsku, ktorí si dokážu nový iPhone zakúpiť už po 4,4 dňoch práce alebo v USA po 6,1 dňoch. Nasleduje Austrália a Luxembursko, kde by si v oboch krajinách musel pracovať 6,6 dňa.

Metodológia

iPhone Index 2020 bol vyrátaný na základe cien iPhone 12 Pro na oficiálnych stránkach spoločnosti. Priemerné mzdy sú tak brané z oficiálnych ministerstiev krajín a štatistických úradov k dátumu ohlásenia nových iPhonov. Mesačné mzdy boli následne predelené číslom 21, čiže priemerným počtom pracovných dní za mesiac.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú