Podľa nových zistení publikovaných v prestížnom žurnále The Astrophysical Journal Letters, musí byť formovanie hviezd v galaxiách aktívne potláčané, aby sa zabránilo vzniku až príliš veľkých a hmotných galaxií.

Galaxie zomierajú z iného dôvodu, než sme mysleli

Astronómovia si to všimli na základe pozorovania novoobjavenej galaxie SDSS J1448+1010 prostredníctvom Hubbleovho vesmírneho teleskopu a pozemského observatória ALMA (Atacama Large Millimeter/submilimeter Array), upozorňuje v tlačovej správe portál Phys.

ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), J. Spilker et al (Texas A&M), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

Ukázalo sa totiž, že predmetná galaxia prestala vytvárať hviezdy nie z lenivosti alebo že by spotrebovala všetok svoj hviezdotvorný plyn, ale preto, lebo väčšina paliva potrebného na tvorbu hviezd bola jednoducho vyvrhnutá zo systému po zlúčení sa s inou galaxiou.

Z galaxie bolo vyhodené tak obrovské množstvo plynu, že svojou hmotnosťou presahuje 10-miliárdnásobok hmotnosti Slnka, upozorňuje portál IFLScience.

Ak ďalšie pozorovania ukážu, že k týmto dejom dochádza relatívne často, potom výsledky tejto štúdie môžu úplne zmeniť naše chápanie galaktických fúzií a smrti galaxií.

Môžu za to iné galaxie

Tak, ako všetko vo vesmíre, i galaxie sa pohybujú. Z času na čas sa preto stane, že sa stretnú s inou. Ich vzájomný stres spôsobí, že galaxie sa začnú vzájomne gravitačne ovplyvňovať a priťahovať jedna k druhej. Toto gravitačné preťahovanie potom vedie k vyvrhovaniu plynu a hviezd z oboch galaxií, čo vedie ku vzniku slapových chvostov (tidal tails).

Len pre zaujímavosť, podobný osud čaká aj Mliečnu dráhu a našu susednú galaxiu Andromeda, ktorá je na kolíznom kurze s tou našou.

Čo sa týka slapových chvostov, tie môžeme považovať za akési vlákna hviezd tiahnuce sa pred aj za hviezdokopou či galaxiou. Chvosty sú prirodzený dôsledok gravitačných interakcií medzi skupinami hviezd.

Slapový chvost. H. Ford (JHU), M. Clampin (STScI), G. Hartig (STScI), G. Illingworth (UCO/Lick), ACS Science Team, ESA, NASA

Zmizla polovica paliva potrebného pre tvorbu hviezd

K rovnakej udalosti došlo aj pri SDSS J1448+1010, avšak s jedným neočakávaným zvratom. Ukázalo sa totiž, že v pozorovanom slapovom chvoste sa nachádza až polovica plynu potrebného na tvorbu hviezd, pričom tento objav násilne vyvrhnutého materiálu je, podľa vedcov, zodpovedný za potlačenie tvorby hviezd.

NASA/ESA/Hubble

Až doposiaľ si astronómovia z celého sveta mysleli, že jediný spôsob, ako zastaviť tvorbu hviezd v galaxii, sú extrémne násilné a rýchle procesy, ako napríklad zvyšujúci sa počet explodujúcich supernov, ktoré vyfúknu plyn von z galaxie.

Podľa novej štúdie však žiadny takýto rýchly a násilný proces vôbec nie je potrebný. Ukončiť tvorbu hviezd môže aj veľmi pomalý proces zlučovania galaxií. To je podľa autorov štúdie veľmi prekvapivé.

„Pozorovania prostredníctvom observatória ALMA a Hubbleovho teleskopu dokázali, že skutočným dôvodom, prečo galaxia prestala vytvárať hviezdy, je to, že proces zlučovania galaxií vyvrhol približne polovicu plynného paliva potrebného na tvorbu hviezd do medzigalaktického priestoru. Bez paliva galaxia nemôže pokračovať v tvorbe hviezd,“ uvádza astronóm a hlavný autor štúdie Justin Spilker z Texas A&M University.

Vzhľadom na to, že výsledky sú založené na jednom pozorovaní, zatiaľ nie je jasné, ako často vedú galaktické kolízie k zastaveniu tvorby hviezd a teda k pomalej smrti daných galaxií.

Autori však tvrdia, že galaxií, ktoré sú v procese zlučovania, existuje veľké množstvo, takže ďalšie pozorovania by mohli vrhnúť nové svetlo do tejto problematiky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú