Kodak – spoločnosť, ktorá bola desaťročia neotrasiteľným lídrom vo fotopriemysle, musela nakoniec vedenie prenechať iným, a to najmä kvôli tomu, že nezachytila nástup digitálnych technológií. Teraz sa však firma púšťa do relatívneho mladého sektoru kryptomien.  

Spoločnosť predstavila svoje nové plány počas technologického veľtrhu CES 2018. Kodak sa púšťa do spolupráce s firmou Spotlite, ktorá sa v oblasti kryptomien venuje výrobe ťažiarskych zariadení, informuje portál Business Insider. Práve počítač určený na ťažbu Bitcoinu tieto dve spoločnosti predstavili. Zariadenie dostáva názov KashMiner, nebude však určené na predaj. Používatelia si ho budú môcť prenajať, pričom Kodak má pre všetkých pripravené aj špeciálne podmienky.

Spoločnosť od nájomcov žiada platbu vopred v sume 3400 dolárov (2850 eur), pričom používateľ získa zariadenie na dvojročný kontrakt. Kodak v zmluve, ktorú zverejnil portál Business Insider, predpokladá aj zisky založené na súčasnej hodnote, ktoré by prenajímateľovi mali plynúť. Mesačne je to ich odhadom 375 dolárov, takže pri dvojročnej zmluve by mal používateľ získať takmer 9125 dolárov (7650 eur). To však nie je všetko.

Aj polovicu z ťažby

Kodak, respektíve Spotlite, si ďalej nárokujú aj polovicu z celkového množstva vyťaženého Bitcoinu. Po odpočítaní úvodného vkladu a polovice z hodnoty vyťažených mincí tak spoločnosť udáva zisk vo výške 34 %. Napríklad aj platba poplatkov za elektrinu, potrebnú k ťažbe, by pripadala na prevádzkovateľa ťažiarskeho počítača, čiže Spotlite. Celkovo má však táto ponuka niekoľko problémov, na ktoré poukazujú aj používatelia na internete.

Nenechaj si ujsť
Vďaka Bitcoinu si tento človek mohol kúpiť Lamborghini Huracán za menej ako 100 €

Predpokladaný zisk nájomcu je za dva roky na úrovni 1100 dolárov, to síce nie je na zahodenie, ale Kodak vo svojich výpočtoch akosi zabúda na niektoré meniace sa faktory. Hlavným z nich je hlavne neustále rastúca náročnosť ťažby Bitcoinu. Mesačne sa množstvo výpočtovej sily potrebnej na vyťaženie mince zvyšuje o približne 15 %. Medzimesačné zisky tak budú postupne klesať.

Okrem počítača má Kodak aj vlastnú kryptomenu

Kodak okrem ťažiarskeho počítača predstavil na CES aj vlastnú kryptomenu založenú na technológii blockchain. Digitálna mena s názvom KodakCoin je určená špeciálne pre fotografov a má im pomôcť pri ochrane autorských práv, informuje portál ZDNet. Aj tento krok je však spájaný s kontroverziou.

Používatelia poukazujú na známu bublinu Dot-Com a spoločnosť obviňujú, že sa len snaží umelo navýšiť svoju hodnotu. Tá po ohlásení týchto dvoch noviniek skutočne výrazne vzrástla, pričom počiatočná ponuka mincí (ICO) by mala prebehnúť 31. januára. Kodak sa tak snaží prinavrátiť zašlú slávu, tentoraz sa však púšťa do boja v inom sektore.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom