Kým v minulom roku dosahovali ceny pamätí svoje maximá, dnes je situácia oveľa pokojnejšia. Ceny v rámci jedného roka klesli aj o polovicu, z čoho si mnoho používateľov (vrátane mňa) „búcha hlavu o stôl.“ Analytici pritom predpovedajú, že ceny budú naďalej klesať, pričom v niektorých prípadoch pôjdu dole aj o viac ako 40 % – informuje PC Gamer

Masívne zdraženie pamätí spôsobila predovšetkým ťažobná horúčka, počas ktorej jednotlivci aj firmy nakupovali vo veľkom grafické karty, vďaka čomu ich bol na trhu nedostatok a opätovné doplnenie zásob istú dobu trvalo. V minulom roku sa trh s kryptomenami poriadne otriasol, hodnota kryptomien klesla a trh zaplavili grafiky a ďalšie komponenty, ktoré pochádzali z nevyužitých ťažobných rigov.

Výrobcom a predajcom sa začali plniť sklady, ktoré sa vyprázdňovali len veľmi pomaly. Logicky preto zareagovali znížením cien, ktoré problém vyriešilo len čiastočne. Preto analytici predpokladajú, že v tomto roku sa dočkáme ešte ďalšieho výrazného zníženia cien, ktoré postihne hlavne pamäte RAM, ale aj grafické karty či SSD disky.

Prognózy sú zložité

Podľa analýzy spoločnosti Gartner je predpoklad, že v tomto roku sa na trh dostane množstvo skladových zásob nepredaných pamätí, čo spôsobí zníženie ich cien až o 42,1 %. Pre spotrebiteľov je to samozrejme veľmi dobrá správa, nakoľko budú môcť veľmi lacno nakúpiť nové RAM-ky, grafické karty či SSD disky. Vyvrcholenie celého procesu má prísť v druhom štvrťroku 2020. Na ceny má pritom vplyv viacero faktorov, medzi inými aj obchodný konflikt medzi USA a Čínou či nízky rast výroby smartfónov, serverov, počítačov či konzol.

Pamäte RAM budú čoskoro výrazne lacnejšie
IC Insights: Produkcia polovodičov zaznamenala výrazný pokles

K spoločnosti Gartner sa pridávajú aj analytici z IC Insights, ktorá taktiež predpokladá pokles predaja polovodičov a zníženie priemernej ceny za pamäťový čip. Prognózy v tomto odvetví sú však veľmi zložité a nakoniec nemusia vôbec vyjsť. Budeme pritom musieť počkať na veľké akcie ako je Black Friday a Cyber Monday, kde by sa výraznejší pokles cien už mohol prejaviť. Ak teda zvažuješ kúpu nových komponentov, oplatí sa počkať zopár týždňov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom