Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť GE Aerospace, dcérska firma svetovo známeho General Electric, má za sebou kľúčové testy hypersonického motoru s potenciálom poháňať stroje do rýchlosti až takmer 6 500 km/h, upozorňuje portál Interesting Engineering. Výhodou novej technológie pritom môže byť nielen vyšší dolet a rýchlosť, ale prekvapivo aj vyššia efektivita takéhoto pohonu.

Detonačné spaľovanie ramjet

GE Aerospace vyvinul prúdové motory typu ramjet, ktoré nasávajú obrovské množstvo kyslíka. Tie využívajú detonačné spaľovanie a nesú označenie DMRJ, pričom podľa inžinierov sú schopné umožniť rýchlosť letu až Mach 5, teda takmer 6 500 km/h. Najzrejmejším využitím takýchto motorov sú hypersonické strely, ktoré sú dôležitou súčasťou moderných armád pre nesmierne komplikovanú obranu pred nimi.

Podľa dostupných informácií pracovali inžinieri z GE Aerospace na testoch tohto motora posledný približne rok a v budúcom roku majú v pláne demonštrovať prevádzku plnohodnotného prototypu v plnej veľkosti. Zásadnou výhodou dizajnu GE Aerospace je rotačné detonačné spaľovanie, ktoré umožní efektívnejšiu prevádzku aj pri nižších rýchlostiach a tak aj vyšší dolet.

strela Irán
DARPA.mil

Táto technológie síce primárne pomôže hypersonickým zbraniam, avšak poznatky z jej vývoja majú potenciál aj pre nadzvukovú leteckú dopravu, ktorá sa intenzívne, i keď zatiaľ márne, snaží o návrat. O ten sa v skutočnosti snaží už od konca éry lietadiel Concorde, ktoré sa síce zapísali do dejín, avšak príliš veľký úspech kvôli technologickej a prevádzkovej náročnosti a nákladom nedosiahli.

Hrozba hypersonických zbraní

V tejto oblasti intenzívne napreduje aj Čína, ktorej sa zatiaľ ako jedinej podarilo do prevádzky aplikovať dôležité vylepšenie. Prototyp používal ako palivo bórový prach, ktorý je schopný horieť pri kontakte s kyslíkom, avšak nejednalo sa o jedinú inováciu. Namiesto jedného vstreku bolo použitých hneď niekoľko trysiek, vďaka čomu bolo možné spomaliť nasávaný vzduch a predĺžiť reakciu bóru s kyslíkom.

Čoraz rýchlejšie

Sľubované rýchlosti nadzvukových lietadiel sú čoraz vyššie, avšak na trh a do prevádzky sa zatiaľ žiadne z nich nedostalo. Obrovský potenciál má však napríklad spoločnosť Boom Supersonic, ktorej nadzvukové dopravné lietadlo Overture má dosiahnuť rýchlosť až Mach 1,7, pričom unesie 88 pasažierov.

Čo sa hypersonických zbraní týka, tie vyvíjajú viaceré veľmoci a Spojené štáty v tejto oblasti, prekvapivo, zaostávajú. Vlastné hypersonické strely vyvíja napríklad aj India, ktorej HGV-202F prebieha vývojom a má dosahovať rýchlosť Mach 20 až 21 s 300 kg hlavicou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú