Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čína údajne dokázala až zdvojnásobiť kľúčovú schopnosť svojich hypersonických striel, ktoré sú považované za budúcnosť špičkových armád, informuje portál Interesting Engineering. Umožniť jej to mal technologický prelom, ktorý sa doteraz nepodarilo nikomu inému aplikovať do prevádzky a skutočne otestovať plný potenciál takýchto zbraní.

Bórový motor

V rámci testov Čína použila motor typu scramjet. Ide o špeciálny typ prúdového motora spaľujúceho palivo s nasávaným kyslíkom extrémnou rýchlosťou. Simulovaný let vzal zariadenie do výšky 25 km a to pri rýchlosť Mach 6, teda šesťnásobku rýchlosti zvuku. Výsledky skutočne ohromili a inžinierom sa podarilo dosiahnuť efektivitu spaľovania na úrovni 79 %, čo je takmer dvojnásobne vyššia hodnota, než pri typických motoroch typu scramjet pri rovnakých podmienkach, píše SCMP.

Nový prototyp pritom používal ako palivo bórový prach, ktorý je schopný horieť pri kontakte s kyslíkom, avšak nejednalo sa o jedinú inováciu. Namiesto jedného vstreku bolo použitých hneď niekoľko trysiek, vďaka čomu bolo možné spomaliť nasávaný vzduch a predĺžiť reakciu bóru s kyslíkom.

Lockheed Martin

Došlo tak k dosiahnutiu vyššej teploty spaľovania a zároveň vývinu vyššieho ťahu, čo zase umožnilo dosiahnutie vyššej efektivity spaľovania a teda aj doletu strely, ktorá by bola takýmto motorom vybavená. Okrem toho prináša takýto motor s pevným palivom hneď niekoľko výhod, ktoré sú pri stavbe budúcich zbraňových systémov kľúčové.

USA ich zatiaľ len vyvíjajú

Hypersonické strely má vo svojom arzenáli dokonca aj Rusko, kým Spojené štáty ich zatiaľ len vyvíjajú. Vo vývoji je ich hneď niekoľko, ako napríklad X-51 Waverider spoločnosti Boeing. Táto strela letela po prvý raz ešte v roku 2010 a napriek tomu sa do prevádzky nedostala ani dodnes, pričom sa zdá, že sa tak ani nestane – program poslúžil ako dôležitý zdroj informácií pre vývoj ďalších podobných zariadení.

Jeden prelom za druhým

Čína v poslednej doba prichádza s čoraz väčším množstvom technologických inovácií, ktoré sa často týkajú armády alebo možnosti, ako v novej Studenej vojne skórovať dôležité politické body. Že je Čína hlavným protivníkom v súboji veľmocí, dokazuje aj dianie v posledných týždňoch, kedy údajne vyslala do USA špionážne balóny.

SpaceX/Flickr/Gerd Atlmann/Pixabay/Úprava redakcie

Čína zároveň intenzívne napreduje v oblasti vesmírneho výskumu, plánuje vlastné opakovateľne použiteľné rakety a chce pristáť aj na Mesiaci – nie je navyše vylúčené, že to dokáže ešte skôr, než to zvládnu Spojené štáty v rámci programu Artemis, ktorého súčasťou je aj Európska vesmírna agentúra.

Vedci tejto krajiny údajne vyvíjajú aj doteraz najsilnejší iónový pohon pre vesmírne lode, ktorý dokáže dosiahnuť Mars za menej než jeden mesiac a dokonca aj protisatelitné zbrane, ktoré sa aktivujú bez problémov aj niekoľko mesiacov po ich nasadení. Aj v spomínaných hypersonických zbraniach Čína údajne napreduje, avšak nie je doteraz jasné, do akej miery sú správy o nových technológiách Číny pravdivé.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú