Nová štúdia organizácie Transport & Environment odhalila, aká drahá je prevádzka nákladných vozidiel jazdiacich na ekologickejšie biopalivá oproti prevádzke elektrických ťahačov. Jeden kilometer jazdy ťahačom na e-naftu je nielen drahší, ale takéto auto produkuje aj viac emisií než kamión na batériový pohon.

Od roku 2035 budú musieť všetky nové nákladné vozidlá jazdiť na bionaftu, alebo budú musieť byť úplne bezemisné počas svojej prevádzky. To sa dá dosiahnuť napríklad batériovým alebo vodíkovým pohonom.

Niektorí ľudia sa však nechcú vzdať spaľovacích motorov za žiadnu cenu, no musia sa pripraviť na to, že prevádzka ich vozového parku bude oproti konkurencii, ktorá využíva elektrické ťahače, podstatne nákladnejšia.

Až o 47 % drahšia prevádzka

T&E v novej štúdii porovnáva náklady a vyprodukované emisie počas prevádzky ťahačov na bionaftu v porovnaní s čisto elektrickými nákladnými vozidlami. Naftový nákladiak spaľujúci ekologické palivo prejde jeden kilometer za zhruba 0,70 €.

T&E

Batériový ťahač to zvládne za 0,48 €, čím sa stáva pri prevádzke podstatne výhodnejší. Cenový rozdiel naftového a elektrického ťahača sa tak počas prevádzky veľmi rýchlo dorovná. Len pre porovnanie, pri nájazde 100 000 km by to predstavovalo cenový rozdiel 22 000 €.

„Dopravné spoločnosti výrazne hladia na náklady počas prevádzky, a preto sú elektrické kamióny na batérie tou správnou cestou. E-palivá sú iba zúfalým pokusom priemyslu hodiť si záchranné lano na úkor dopravcov operujúcich s nízkymi maržami. Prečo im vnucovať e-palivá, keď majú na dosah čistejšie a lacnejšie riešenie? Európa nedávno oznámila, že nebude podporovať autá na e-palivá z dobrého dôvodu, a preto by sme mali na rovnakú cestu postaviť aj nákladiaky,“ uviedol analytik T&E Max Mollière.

Tesla Semi je elektrický ťahač s dojazdom až 800 km

Bionafta ťahá za kratší koniec aj v prípade emisií

Jedinou výhodou ťahačov spaľujúcich bionaftu bude zrejme iba rýchlejšie doplnenie nádrže. Predsa len, obrovské akumulátory elektrických ťahačov sa nabíjajú dlhšie aj napriek tomu, že už sa pracuje na nabíjacej infraštruktúre pre nákladnú dopravu, ktorá by mala dosahovať výkony cez 1 MW.

T&E

Biopalivá totiž ťahajú za kratší koniec aj z hľadiska produkcie emisií. Počas celého životného cyklu vyprodukuje takýto ťahač až trikrát viac emisií v porovnaní s batériovým nákladným vozidlom.

Dokonca aj v prípade, ak by sa bionafta vyrábala stopercentne z obnoviteľných zdrojov a zároveň by sa výhradne zelenou energiou nabíjali aj batériové ťahače, aj vtedy bude elektrický ťahač o viac ako jednu tretinu čistejší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP