Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Odborníci varujú, zemská klíma sa už nedokáže vrátiť do pôvodných hodnôt ani v prípade, že obzvlášť drasticky obmedzíme svoju produkciu oxidu uhličitého. O to dôležitejšie však je, aby sme ich čo najskôr poriadne obmedzili, informuje Science Alert.

Hranice sme dávno prekročili

Podľa najnovšej štúdie zverejnenej v žurnále Nature Climate Change, na ktorej pracoval výskumný tím pod vedením profesora Jong-Seong Kuga a Ji-Hoon Oha z Divízie pre environmentálnu vedu a inžinierstvo, sa klíma nevráti do normálu ani v prípade, že ľudstvo drasticky zníži emisie CO2, píše phys.org.

Tím dodáva, že tieto nezvratné zmeny musíme čo najskôr zakomponovať do našich výpočtov a predpovedí klimatických zmien. Jong-Seong Kug dodal, že je nemožné presne posudzovať komplexný klimatický systém v prípade, že neberieme do úvahy aj takéto údaje, ale len globálnu teplotu a zrážky.

Freepik

Nezvratné zmeny nastanú, aj v prípade poriadnej redukcii emisií, napríklad v Severnej a Južnej Amerike, kde narastú zrážky až o 15 % a vážne tak narastie riziko povodní. Na druhej strane Európa spolu s oblasťami Sahary zažije až 20 % zníženie celoročných zrážok.

Stane sa z nás púštna krajina?

Takéto vážne poklesy zrážok pritom môžu spôsobiť ešte väčšie rozširovanie púštnych oblastí. Ako informuje Interesting Engineering, práve fenomén rozširovania púští inšpiroval aj známy sci-fi príbeh Dune. Mnohí odborníci pritom v tomto prípade navrhujú planetárnu teraformáciu – priamo na Zemi a to skôr, než s ňou začneme napríklad na Marse.

Ani tam však hrozby klimatických zmien nekončia a podľa vedcov čelíme riziku zmien Hadleyho cirkulácie, ktorá je zodpovedná za obeh atmosféry v celej atmosfére. Predpoveď je momentálne taká, že kým Južná hemisféra ostane teplá, Severná sa ochladí. V tomto prípade však nie je ani ochladenie pozitívnou správou.

bilanol/freepik

Ak napríklad skolabujú oceánske prúdy, v ktorých už dnes nastávajú vážne zmeny, môže sa európsky kontinent ochladiť natoľko, že sa dostane do bezprecedentných problémov. Kombinácia chladného podnebia a sucha sa môže stať pre potravinovú sebestačnosť extrémne nebezpečnou.

Nesmieme sa vzdať

Aj keď je klíma už dnes poznačená permanentnými zmenami, ľudstvo nesmie vo svojom snažení poľaviť. Práve naopak, je nutné pritvrdiť a zabezpečiť, aby tieto trvalé zmeny nesilneli ešte väčšmi. Pavel Matejovič, slovenský klimatológ, sa v rozhovore pre FonTech vyjadril, že klimatické zmeny položia Zem na kolená a vážne zasiahnu, pochopiteľne, aj Slovensko.

Snahy o zamedzenie najväčšej katastrofy, za akú kedy ľudstvo mohlo, intenzívne napredujú a do boja sa zapája stále viac ľudí, inštitúcií a dokonca aj súkromných firiem, často neziskových. Len nedávno vyhlásil vlastnú súťaž miliardár a najbohatší človek na svete, Elon Musk.

vhotomax/freepik

V rámci nej sa začalo len nedávno prerozdeľovať 100 miliónov dolárov medzi uchádzačov, ktorí prichádzajú s množstvom riešení na odoberanie oxidu uhličitého z atmosféry. Priamo sa na tom chce podieľať dokonca aj Muskov SpaceX, ktorý chce takto získaný oxid uhličitý premeniť na raketové palivo, čím ho dokáže recyklovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú