Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Superpočítače už niekoľko rokov vedú intenzívny boj s kvantovou technikou, ktorá ich v mnohých ohľadoch zásadne prekonáva a umožňuje vedcom vykonávať mnohé výpočty v priebehu sekúnd, pričom klasickým počítačom trvajú roky či dokonca stovky až tisícky rokov. Ako ale upozorňuje portál Interesting Engineering, klasickým superpočítačom ešte rozhodne neodzvonilo.

V niektorých prípadoch sú totiž stále schopné vyrovnať sa aj kvantovým počítačom a to vďaka inovatívnym algoritmom, ktoré poriadne zlepšujú ich  schopnosti. Nová štúdia totiž ukázalo, ako je možné pomocou takejto výpočtovej techniky simulovať vlastnosti a schopnosti kvantového počítača s oveľa vyššou efektivitou a rýchlosťou bez toho, aby boli potrebné vážnejšie zásahy do hardvéru.

Predsa len vedú

Výhodou klasických počítačov je najmä fakt, že nepodliehajú stratám informácií podobne, ako nesmierne citlivé kvantové počítače spoliehajúce sa na konkrétne častice. Vedci prišli na to, že je možné túto výhodu využiť netradičným spôsobom a simulovať kvantové počítače priamo cez klasické superpočítače, avšak pomocou inovatívnych algoritmov, vďaka čomu rapídne klesajú požiadavky na výkon.

lumi-supercomputer.eu

Takýmto spôsobom majú prekonávať aj tie najšpičkovejšie kvantové počítače a podľa autorov štúdia zároveň dokazuje, aké náročné je využívať výhodu kvantových počítačov bez toho, aby výsledky komplikovali nepresnosti a slabá koherencia – aj tú sa však darí vedcom zlepšovať rôznymi technológiami, pričom len nedávno sa im podarilo vytvoriť stabilné kvantové bity aj pri izbovej teplote.

O tisíce rokov rýchlejšie

Kvantové počítače si už dnes zachovávajú niekoľko oblastí, v ktoré sa im nedokážu klasické počítače vyrovnať. Pomocou takéhoto zariadenia sa vedcom nedávno podarilo vyriešiť matematický problém, na ktorom by superpočítač pracoval 9 000 rokov, v priebehu niekoľkých mikrosekúnd.

Pre dosiahnutie dôležitého míľnika vytvorili experti algoritmus, ktorý spracúva len tie najdôležitejšie informácie a ostatné ignoruje. Podarilo sa takýmto spôsobom dosiahnuť schopnosti kvantových počítačov, avšak bez výhod, ktoré sú s nimi spájané.

Výskum tak na jednej strane dokazuje, že klasické počítače ešte ani zďaleka nenarazili na svoje limity a zároveň naznačuje, že majú pred sebou kvantové počítače ešte desaťročia intenzívneho vývoja. Potenciál je oveľa väčší, než sa dnes môže zdať, avšak na jeho odomknutie je nutné učiniť pokrok vo viacerých vedeckých a technologických oblastiach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú