Doposiaľ najväčším SUV značky Kia na našom trhu bol model Sorento. Jeho silná stránka spočívala najmä v možnosti sedemmiestnej konfigurácie. Kórejská automobilka pred pár hodinami predstavila „elektrického nástupcu“ s označením EV9, ktorý rovnako prináša tri rady sedadiel, pričom sedadlá v druhom rade sa dajú otočiť o 180 stupňov.

Automobilka zatiaľ neprezradila bližšie technické špecifikácie, no aj model EV9, podobne ako menšie EV6, bude stáť na koncernovej modulárnej platforme E-GMP. Tá pracuje až na 800 V architektúre, vďaka čomu sa môžeme tešiť na ultrarýchle nabíjanie výkonom cez 240 kW.

Kia ukázala produkčnú verziu najväčšieho elektrického SUV EV9

Veľké SUV si ale rozhodne zaslúži väčšiu batériu ako v prípade modelu EV6. Batéria s kapacitou niečo málo cez 74 kWh by už bola na takto veľké a ťažké auto príliš malá, a tak sa s príchodom novinky možno dočkáme aj uvedenia nového, väčšieho battery packu.

Podstatne „klasickejší“ dizajn

Dizajn Kia EV9 je pomerne konzervatívny. V porovnaní s futuristickou Kia EV6 má väčšie SUV hranatejšie tvary, čo ale značí, že z hľadiska aerodynamiky na tom nebude až tak dobre ako menší brat. Automobilka zašla s hranatými prvkami dokonca tak ďaleko, že hranatý je aj dizajn kolies. Pochopiteľne nie celých kolies, ale iba ich diskov, ktoré by mali spĺňať aj istú aerodynamickú funkciu.

Interiér disponuje množstvom známych prvkov, avšak Kia EV9 prináša aj absolútne nové riešenia, ktoré sme doposiaľ v autách tejto značky nemali možnosť vidieť. Pred vodičom sa rozprestiera digitálny kokpit, ktorý je v jednom paneli s displejom infotainmentu. Obe obrazovky majú veľkosť 12,3 „.

Kia

Dobrou správou je, že pod displejom infotainmentu sa nachádzajú okrem dotykových tlačidiel aj hardvérové tlačidlá na rýchly prístup do menu k základným nastaveniam.

Tie najzásadnejšie novinky sa ale paradoxne nachádzajú v druhom rade sedadiel. Model, ktorý automobilka zverejnila, má v druhom rade dve sedadlá. Tie sú ale otočné, pričom sa dajú nasmerovať čelom k sedadlám tretieho radu a v zadnej časti tak vznikne obrovský priestor pre štyroch ľudí, ktorí sa spolu môžu rozprávať tvárou v tvár.

Kia

Takéto riešenie je pre autá typu SUV dosť netypické. Väčšinou sa s točnými sedadlami stretávame len pri veľkých osobných dodávkach či vanoch, a aj to nebýva pravidlom. To je ale všetko, čo o novinke doposiaľ vieme. Viac detailov sa dozvieme už koncom marca, kedy automobilka plánuje celosvetovú digitálnu premiéru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP