3D tlačiarne sú mnohými stále považované za akési výdobytky modernej doby, no tie najlacnejšie môžeš už aj u nás získať za sumy okolo 200 €. S nimi pribúda na internete aj množstvo modelov pre 3D tlačené funkčné zbrane, ktoré sa stávajú omnoho väčším bezpečnostným rizikom, píše Futurism.

Zbrane tlačené na 3D tlačiarňach sú medzi nami už nejaký ten piatok, no pozornosť si získavajú hlavne v posledných rokoch, kedy sa ich funkčnosť nebezpečne približuje továrensky vyrábaným kusom. Najnovšia správa portálu Slate upozorňuje najmä na nový kúsok neslávne známej internetovej komunity.

Nevystopovateľná zbraň, ktorej výrobná cena podkopáva obchody

Jedná sa o skupinu s názvom Deterrence Dispensed, ktorá má tisícky členov, ktorí si navzájom zdieľajú podomácky vytvorené 3D modely a plány zbraní spolu s podrobnými manuálmi na to, ako ich zostaviť.

Okrem „klasických“ ručných zbraní však skupina v marci 2020 zverejnila video s návrhom funkčnej útočnej pušky s názvom FGC-9, ktorej výroba stojí spolu s cenou doporučenej tlačiarne iba 290 €, pričom materiálové náklady na zbraň činia asi 83 €.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / YouTube / CTRLPew

Pre porovnanie, cena populárnej verzie pušky AR-15 začína v USA na úrovni 620 €. Technicky zručný výrobca si tak dokáže vyrobiť FGC-9 za menej než polovičnú sumu aj s cenou samotnej 3D tlačiarne, pričom aj pre niekoho bez akýchkoľvek skúseností s tlačou by jej zostavenie netrvalo dlhšie ako niekoľko týždňov.

Veľké riziko predstavuje aj fakt, že keďže je zbraň vyrobená hlavne z kovu, je vo väčšine štátov USA legálna, pretože ju dokážu zachytiť detektory kovov. FGC-9 sa tak stáva doslova nevystopovateľným kúskom, ktorý umožňuje ľudom obísť aj základné nariadenia pri kúpe strelnej zbrane v USA.

Tomuto problému sa pred pár rokmi venoval aj portál Wired, ktorý dokonca zverejnil aj investigatívne video zobrazujúce, ako jednoduché je zostavenie takejto zbrane.

Medzi hlavných „dizajnérov“ FGC-9 patrí aj Európan, ktorý vystupuje pod pseudonymom JStark, ale aj Američan s prezývkou Ivan Troll, ktorý už niekoľkokrát čelil zákazu používania platforiem Reddit a Twitter práve kvôli zverejňovaniu návrhov na zostavenie strelných zbraní.

Videá s podrobným návodom, ako FGC-9 zostaviť, sa dokonca objavili aj na Pornhube, no v tom čase išlo ešte o „prototyp“ zbrane, ktorý mal niekoľko konštrukčných chýb. S modernizovanou verziou, ktorú má podľa dostupných informácií skupina Deterrence Dispensed „predstaviť“ v priebehu nasledujúcich mesiacov, sa stanú tieto podomácky vyrobené samopaly ešte nebezpečnejšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom