V Európe sa aktuálne hovorí o zákaze predaja spaľovacích áut, no prvá krajina už uvažuje na zákaze používania elektromobilov. Švajčiarska vláda vypracovala návrh opatrení, vďaka ktorým by mali predísť výpadkom elektrickej siete. Jedným z nich je aj obmedzenie používania elektrických áut, informuje portál DailyMail.

Švajčiarsko patrí k tým najekologickejším krajinám Európy, no v určitých prípadoch na to môže doplácať. Až 60 % elektrickej energie získava táto krajina z vodných elektrární, tretina je z jadra a zvyšok pokrývajú fosílne a solárne elektrárne.

Aj keď počas letných mesiacov dokáže krajina pokryť vlastnú spotrebu, v zime je výkon vodných elektrární značne obmedzený a tak sa Švajčiari spoliehajú na import z Francúzska či Nemecka. Susedné krajiny ale teraz musia riešiť vlastné problémy s elektrickou energiou a tak sa Švajčiari musia pripraviť na to, že jej cez zimu budú mať málo. Preto vláda navrhla opatrenia, ktoré by mali zabrániť blackoutu.

Obmedzenia v niekoľkých úrovniach

Ako podotýka portál Electrive, v prvom rade nejde o zákaz používania a nabíjania elektromobilov, ale obmedzenie jazdenia s nimi iba na absolútne nevyhnutné cesty. V druhom rade sa toto obmedzenie nachádza až v poslednej úrovni núdzovej situácie.

Plán totiž prichádza s troma úrovňami núdzovej situácie a štyrmi úrovňami krízovej situácie. Počas prvej núdzovej úrovne sa obmedzí vykurovanie verejných budov iba na 20 stupňov Celzia a ľudia budú vyzvaní, aby v domácnostiach prali iba na 40 stupňov Celzia.

Unsplash

Druhá úroveň zahŕňa zníženie teploty verejných budov na 19 stupňov Celzia a streamovacie služby budú môcť zdieľať obsah iba v štandardnej kvalite miesto HD.

Až tretia úroveň obmedzuje používanie elektromobilov. Vodiči budú môcť jazdiť iba do práce, na nákupy, k lekárovi či na náboženské udalosti a súdne pojednávania. V tomto bode budú taktiež obchody nútené skrátiť otváraciu dobu o dve hodiny.

Krízové situácie následne zahŕňajú vypnutie teplej vody vo verejných kúpeľniach a tiež bude úplne zakázané používanie klimatizácie v domácnostiach. Najvyššia štvrtá krízová úroveň obmedzí organizáciu verejných podujatí ako športových zápasov, divadelných predstavení a podobne.

Jedná sa o prevenciu

Tento návrh má slúžiť ako prevencia. V skutočnosti totiž k vyššie spomenutým obmedzeniam nemusí nikdy dôjsť. Švajčiarsko sa však pripravuje aj na tie najhoršie scenáre, ktoré by mohli pri súčasnej energetickej kríze nastať. Navyše obmedzenie používania elektromobilov v tomto prípade nie je až také kritické.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP