Karlova univerzita, ktorá patrí medzi najetablovanejšie univerzity v Česku, sa vo veľkej miere podieľala na tvorbe videoherného projektu Attentat 1942. Ten sa vyznačoval svojským podaním príbehu, opierajúcim sa o historické udalosti, a preto niet divu, že si v hráčskej obci našla HRA nepreberné množstvo fanúšikov. Ako následok tohto úspechu, pražská univerzita zakladá herné štúdio Charles Games, ktoré bude vyvíjať a následne vydávať vlastné hry.

Hlavný programátor Jakub Gemrot v rozhovore pre web hvedavyzkum.cz tvrdí, že im toto oddelenie rozviaže ruky. Videoherná kultúra má v Českej republike zaslúžené miesto, a to vďaka niekoľkým väčším štúdiám, zabezpečujúcim našim západným susedom dôstojné postavenie na globálnej videohernej mape. Medzi legendy ako 2K Czech, Amanita Design, Bohemia Interactive či Zima Software sa len teraz pridalo štúdio Charles Games.

Štúdio Charles Games vzniká z iniciatívy Charles University Innovations Prague s.r.o., ktoré ako odnož Karlovej univerzity sa bude podieľať na vývoji, predaji a následnom prerozdeľovaní zisku z hier. Zisk tak následne bude naspäť alokovaný do vývoja a výskumu na Karlovej univerzite.

Táto pražská univerzita sa môže pochváliť, že spomedzi ostatných vzdelávacích inštitúcií na území štátu sa o výučbu herného dizajnu zaujíma najdlhšie. Vďaka svojim kvalitám sa univerzita mohla vo veľkej miere podieľať na vývoji historického videoherného projektu Atrentat 1942, ktorý vďaka ikonickej autentickosti žal úspech aj za hranicami Českej a Slovenskej republiky. Hry sa vo finále predalo viac ako 7000 kusov.

Charles Games v najbližšej dobe, už ako samostatná entita, chce pokračovať vo svojom poslaní vzdelávania mladých skrz interaktívnu zábavu. V novom štúdiu by malo pôsobiť šesť ľudí. Na hrách by teda mali pracovať študenti odborov počítačová grafika a vývoj počítačových hier spolu s učiteľmi Matematicko-fyzikálnych vied Filozofickej fakulty na Karlovej univerzite.

Novozrodené štúdio Charles Games si stanovilo tri hlavné ciele. V prvom rade by chceli zvýšiť povedomie o počítačových hrách a zlepšiť ich imidž v mainstreame, ako sa im to už raz podarilo napríklad s titulom Attentat 1942. Ďalším cieľom je pokračovať vo vývoji nezávislých hier a v neposlednom rade, podporovať menšie herné štúdiá prostredníctvom inkubátora ponúkaného štúdiom.

Nenechaj si ujsť
Hráči sú zhrození. Remaster Warcraft 3 je katastrofa, žiadajú vrátenie peňazí

Práve využitím týchto inkubačných služieb mohla aj prednedávnom vyjsť kooperačná hra Silicomrades od štúdia Outside the Fox. Ďalším vlastným projektom, vydaným už pod menom Charles Games bude priame pokračovanie titulu Attentat 1942 s názvom Svoboda 1945, ktoré hráča prenesie do povojnovej doby a ukáže mu artovou formou všetky náležitosti daného obdobia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom