Kapsula Dragon od SpaceX je už na svojej tretej ceste k vesmírnej stanici ISS. Zo Zeme kapsula vyštartovala včera za pomoci rakety Falcon 9 zo základne Cape Canaveral Air Force Station na Floride a k vesmírnej stanici by sa mala pripojiť v nedeľu.

Celkovo 18. komerčná zásobovacia misia Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS začala miernymi komplikáciami, píše portál TechCrunch. Oficiálny štart bol naplánovaný na 24. júla, no kvôli zlým poveternostným podmienkam museli štart odložiť. Raketa Falcon 9 spolu s kapsulou Dragon tak vyštartovala o deň neskôr a teraz už mieri k svojmu rekordnému tretiemu príletu k stanici ISS.

Štart rakety prebehol bez najmenších komplikácií, prvý diel rakety Falcon 9 dokonca úspešne pristál na pevnine a kapsula sa momentálne nachádza na obežnej dráhe Zeme, kde krúži s roztiahnutými solárnymi panelmi, píše portál Cnet.

Kapsula na vesmírnu stanicu ISS nesie asi 2,2 tony nákladu, ktorý predstavuje potraviny pre astronoutov či rôzne výskumné predmety, ktoré využijú výskumníci priamo na vesmírnej stanici. Kapsula Dragon bude k stanici pripojená zhruba 4 týždne, následne sa vráti späť na Zem s asi 1,5 tonami nákladu a pristane do oceána pomocou padákov.

Je vidieť, že spoločnosť SpaceX si úspech a „znovupoužiteľnosť“ kapsule značne užíva, je na to hrdá a dáva to aj patrične najavo. Na kapsuli sa totižto nachádzajú dva piktogramy stanice ISS, čo značí, že táto kapsula sa na ňu úspešne pripojila už 2-krát. Na pravej strane sa naopak nachádza výročné logo k 50. rokom misie Apollo na Mesiaci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom