Kŕmiť sa ľudským mäsom a popri tom sa kochať pohľadom na zasnežené vrcholky Vysokých Tatier? Pre mnohých filmových fanúšikov bizarná predstava, ktorú si však slovenskí diváci môžu aktuálne vychutnať na streamovacej službe Disney+. V jej knižnici sa totiž nachádza často prehliadaný, no pre tuzemského diváka o to zaujímavejší horor Ravenous.

Nevadská divočina s kanibalmi v Tatrách

Natáčanie hollywoodskych tvorcov na Slovensku je ešte stále veľkou raritou. Pri nedostatočnom ateliérovom zázemí môžeme občas ponúknuť aspoň kus diaľnice, ktorú využili americkí filmári napríklad pri nakrúcaní seriálového Jacka Ryana.

Amazon / TASR

V tom lepšom prípade štáby zavítajú aj do našej krásnej prírody a majestátnych hôr a my tak máme príležitosť spropagovať Slovensko v širšom zábere.

V roku 1999 prejavili filmoví tvorcovia pri hľadaní tej správnej lokality záujem o Vysoké Tatry, keď sa britská režisérka Antonia Bird rozhodla príbeh svojho mrazivého trileru o kanibaloch Ravenous zasadiť do prostredia Vysokých Tatier a Slovenského raja.

Často sa stáva, že filmári Slovensko zaberú len okrajovo pre zopár nutných exteriérových scén. Pre potreby filmu Ravenous však produkčný štáb vybudoval malú pevnosť pod štítmi Vysokých Tatier, kvôli jednej z kľúčových scén neváhal vyliezť na populárny Tomášovský výhľad a niekoľko záberov natočiť dokonca aj na samotných štítoch Vysokých Tatier.

Youtube/Pinterest/úprava redakcie

Brutálne scény museli vystrihovať

Príbeh snímky Ravenous sleduje osud armádneho kapitána menom Boyd (Guy Pearce), vyznamenaného za boje v krvavej mexicko-americkej vojne, po ktorej za „odmenu“ putuje do tábora v horách, kde sa ocitá v rozhádanej skupine veteránov, opilcov a fanatikov.

Jeho pokojný odpočinok naruší nájdenie umierajúceho muža menom Colqhoun (Robert Carlyle), ktorý im vyrozpráva trýznivý príbeh o tom, ako sa jeho skupina stratila cestou cez horský priesmyk a uviazla v jaskyni, kde v dôsledku dlhých týždňov bez jedla boli nútení postupne zjesť jeden druhého.

Čoskoro sa ukáže, že nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá a skupina v tábore sa zrazu stáva obeťou morbídnych chúťok kanibala. Film s mierne zastaralým vizuálom po celý čas balansuje na hranici brutálneho hororu a čiernej komédie, čo v spojení s pomerne netradičnou hudbou môže v zárodku diváka odradiť.

Film Ravenous natáčaný na Slovensku
TMDB

Výsledkom je však stále pomerne napínavý survival horor s podmanivou atmosférou a zábermi, ktoré dokážu aj dnešného diváka dostatočne šokovať. Tvorcovia v danej dobe museli dokonca výrazne prestrihať viaceré scény, aby sa k divákom dostal v stráviteľnej forme.

Snímka sa môže na svoju dobu pochváliť špičkovým hereckým ansámblom, v ktorom najviac vyčnieva Guy Pearce (Prometheus) či démonický Robert Carlyle (Trainspotting).

Elitnú dvojicu dopĺňajú ďalšie známe mená ako David Arquette (Vreskot), Jeremy Davies (Zachránte Vojaka Ryana) či Neal McDonough (Bratstvo neohrozených).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP