Kalifornský startup Cerebras na nedávnej konferencii Hot Chips predstavil nový čip, ktorý je určený pre výpočty v oblasti strojového učenia a umelej inteligencie (AI). Ide však o vcelku netradičný komponent, nakoľko portál BBC informuje, že ide o najväčší počítačový čip na svete.

Čip označovaný názvom Wafer Scale Engine teda disponuje atypickými rozmermi 21,5 cm x 21,5 cm (46,225 mm²). Pri jeho výrobe bola použitá 16 nm technológia TSMC a zaujímavé sú aj jeho ďalšie špecifikácie. Wafer Scale Engine obsahuje 1,2 bilióna tranzistorov, pričom disponuje 18 GB internou pamäťou a obrovským počtom jadier. Ich počet predstavuje viac než 400-tisíc, uvádza PCWorld.

Dôležitý, no náročný vývoj

Startup považuje tento vývoj za veľmi významný hneď z viacerých dôvodov. Jedným z nich je ten, že súčasťou klasických procesorov CPU je asi 30 jadier, ktoré sa spoliehajú na čo najvyšší výkon. Na druhej strane využívajú väčší počet menej výkonných jadier GPU, je ich približne okolo 5 000.

Nenechaj si ujsť
Sci-fi sa stáva skutočnosťou. Čína predstavila prvý čip pre ovládanie počítača mysľou

Spoločnosť sa preto rozhodla vyrobiť čip, ktorý je zložený z viac než 400 000 jadier, čo by mohlo zabezpečiť rýchlejšie strojové učenie s nižšou spotrebou energie. Viacerí odborníci však polemizujú o probléme s chladením najväčšieho čipu na svete, ale aj o jeho výslednej spotrebe energie (15 kW). V tejto oblasti majú zasa výhody menšie čipy, ktoré využívajú oveľa menej energie a komplikáciou zväčša nebýva ani ich chladenie.

Napriek tomu, že ide o naozaj skvelú prácu, v tejto oblasti nie je Wafer Scale Engine ani zďaleka prvým čipom, ktorý bol vyrobený pre napájanie systémov umelej inteligencie. BBC informuje, že o podobný počin sa snažili už viaceré spoločnosti, medzi ktoré zaraďujeme napríklad Google, Huawei či americkú spoločnosť Trilogy. Na druhej strane sa však viaceré projekty stretli s neočakávanými problémami a nie všetky boli úspešné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom