Moderné technológie čoraz častejšie dokazujú, že aj kedysi nemožné predstavy sa dnes stávajú skutočnosťou. Posledný dôkaz o vyspelosti techniky priniesla Čína, ktorá ukázala Brain Talker, počítačový čip, ktorý je ovládaný iba mysľou človeka.

Pri sledovaní starých sci-fi filmov a seriálov môžeme naraziť na zariadenia, ktoré boli kedysi považované za techniku budúcnosti. Mnoho z nich sa však dočkalo skutočného vývoja a dnes ich využívame na dennej báze. Pokrok techniky teraz zašiel ešte ďalej. Čínska univerzita mesta Tiencin vytvorila v spolupráci so spoločnosťou China Electronics Corporation čip, ktorý pri ovládaní počítača využíva signály mozgu, informuje Futurism.

Sci-fi znova ožíva v realite dneška

Tento nový počin, pomenovaný ako Brain Talker, dokáže dekódovať informácie ľudskej mysle a umožňuje človeku ovládať počítač bez akéhokoľvek hlasového príkazu, či pohybu. Podľa doktora Minga Donga z Akadémie medicínskeho inžinierstva dokáže čip identifikovať dôležité neurónové informácie vysielané mozgom, dekódovať ich a urýchliť komunikáciu s počítačom. Navyše má táto BCI technológia potenciál pre komerčné využitie.

Nenechaj si ujsť
Mozog opice napojili na špeciálnu neurónovú sieť. Výsledkom sú unikátne fotografie, ktoré ohromili vedcov

Čip je totiž malý, prenosný a nositeľný, informoval Xinhuanet. Ovládanie počítačov mysľou môže znieť ako sľubná budúcnosť, ktorá nám pomôže ešte viac zjednodušiť prácu s týmito zariadeniami. Zatiaľ je však predčasné hovoriť o komerčnom využití a potrvá ešte dlhé roky, kým bude takýto produkt dostupný pre širokú verejnosť. Ak sa tak neskôr stane, môže významným spôsobom prispieť k rozvoju mnohých odvetví, od medicíny a lekárskych vyšetrení, až po herný priemysel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom