Moderné technológie čoraz častejšie dokazujú, že aj kedysi nemožné predstavy sa dnes stávajú skutočnosťou. Posledný dôkaz o vyspelosti techniky priniesla Čína, ktorá ukázala Brain Talker, počítačový čip, ktorý je ovládaný iba mysľou človeka.
Pri sledovaní starých sci-fi filmov a seriálov môžeme naraziť na zariadenia, ktoré boli kedysi považované za techniku budúcnosti. Mnoho z nich sa však dočkalo skutočného vývoja a dnes ich využívame na dennej báze. Pokrok techniky teraz zašiel ešte ďalej. Čínska univerzita mesta Tiencin vytvorila v spolupráci so spoločnosťou China Electronics Corporation čip, ktorý pri ovládaní počítača využíva signály mozgu, informuje Futurism.
Sci-fi znova ožíva v realite dneška
Tento nový počin, pomenovaný ako Brain Talker, dokáže dekódovať informácie ľudskej mysle a umožňuje človeku ovládať počítač bez akéhokoľvek hlasového príkazu, či pohybu. Podľa doktora Minga Donga z Akadémie medicínskeho inžinierstva dokáže čip identifikovať dôležité neurónové informácie vysielané mozgom, dekódovať ich a urýchliť komunikáciu s počítačom. Navyše má táto BCI technológia potenciál pre komerčné využitie.


Mozog opice napojili na špeciálnu neurónovú sieť. Výsledkom sú unikátne fotografie, ktoré ohromili vedcov
Čip je totiž malý, prenosný a nositeľný, informoval Xinhuanet. Ovládanie počítačov mysľou môže znieť ako sľubná budúcnosť, ktorá nám pomôže ešte viac zjednodušiť prácu s týmito zariadeniami. Zatiaľ je však predčasné hovoriť o komerčnom využití a potrvá ešte dlhé roky, kým bude takýto produkt dostupný pre širokú verejnosť. Ak sa tak neskôr stane, môže významným spôsobom prispieť k rozvoju mnohých odvetví, od medicíny a lekárskych vyšetrení, až po herný priemysel.
Tech

Hyundai aj Kia skončili vývoj naftových motorov. Všetky zdroje idú do elektrifikácie

PRIPOMIENKA Najlacnejšie jazdenie autom: Vyhrá benzín, diesel, plug-in hybrid alebo CNG? Zistili sme

Trumpov posledný výkrik pred odchodom. USA pridalo na čiernu listinu už aj Xiaomi

Huawei využil v Číne softvér, ktorý rozpozná utláčanú menšinu moslimov. Kontroverzii čelí aj vláda a ďalšie firmy
