Akoby človeku nestačilo produkovať skládky odpadu na Zemi. Odhaduje sa, že v okolí našej planéty lieta 128 miliónov kusov vesmírneho odpadu rôznej veľkosti. Vesmírne agentúry už niekoľko rokov pristupujú k tomuto chúlostivému problému inovatívne, tak ako ESA.

Európska vesmírna agentúra schválne naprogramovala svoje teleso tak, aby sa znova vrátilo na Zem. Ako informoval portál Phys.org, stane sa tak už o niekoľko dní.

Nekontrolovateľne sa rúti na Zem

Satelit európskej mimovládnej organizácie s označením ERS-2 odštartoval svoju púť v roku 1995 a išlo o najsofistikovanejší európsky satelit na pozorovanie Zeme. Jeho misia sa však skončila v roku 2011, kedy ho ESA vypla takým spôsobom, aby o 13 rokov na to zhorel v atmosfére.

Dôvodom tohto manévru je obava, žeby predstavoval riziko pre funkčné satelity obiehajúce okolo Zeme. Bez zdroja energie by bola družica vystavená značnému riziku výbuchu, čo by vytvorilo nebezpečné trosky obiehajúce planétu.

Ak by organizácia nechala ERS-2 obiehať sa okolo zemegule, trvalo by 100 až 200 rokov, kým by znova vstúpila do atmosféry.

Kusy satelitu môžu dopadnúť na povrch

Družica by mala vstúpiť do atmosféry už v pondelok, no ESA stanovila odchýlku plus mínus 3 dni. Šanca, že kusy nefunkčného satelitu trafia ľudskú bytosť je jedna k miliarde, ako uviedol inžinier ESA pre vesmírny odpad, Benjamin Bastida Virgili.

ERS-2 vážila pri štarte 2516 kilogramov, no dnes by mala byť zhruba o 200 kilogramov menej. Predpokladá sa, že pri vstupe do atmosféry zhorí väčšina tohto objektu, no slová Henriho Laura predsa len vzbudzujú záujem ľudí o túto tému.

„Odhadujeme, že najväčší fragment satelitu, ktorý by mohol dopadnúť na zem, má 52 kilogramov,“ uviedol predstaviteľ ESA. Experti ďalej prízvukovali, že čokoľvek, čo vstúpi do zemskej atmosféry, môže pristáť kdekoľvek na Zemi. Pre ľudí však existuje len minimálna hrozba.

Priemerne vstúpi do našej atmosféry jedna kozmická loď mesačne. Vstup ERS-2 je súčasťou prirodzeného procesu a nie je možné s istotou predpovedať presný čas a miesto tohto aktu . ESA však bude svoje predpovede naďalej aktualizovať s blížiacim sa predpokladaným dátumom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú