Astronómovia zachytili jedinečnú kométu, ktorá práve letí okolo Slnka. Ohromila ich predovšetkým svojou veľkosťou, informuje LiveScience. Niektorí vedci si navyše myslia, že môže pochádzať z úplne iného hviezdneho systému, z ktorého ju neznáma udalosť vymrštila na dlhú púť vesmírom.

Pravidelne sa vracia

Kométa 96P/Machholz 1 bola po prvý raz objavená ešte v roku 1986 amatérskym astronómom Donaldom Machholzom, pričom ešte v tom roku preletela okolo Zeme vo vzdialenosti vyše 60 miliónov km, teda približne 0,4-násobku vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom (0,4 AU).

Dokončiť jeden obeh okolo Slnka tejto kométe trvá cez 5 rokov a naposledy sa k nemu dostala najbližšie práve dnes. Okolo Slnka preletela nesmierne blízko, čo je pre kométy tohto typu nezvyčajné. Kométy obvykle bývajú oveľa menšie – len v rozmedzí niekoľkých metrov, prípadne pár desiatok. Tento objekt má priemer až 6,4 km.

Okolo Slnka 96P/Machholz 1 tentoraz preletela trikrát bližšie než Merkúr a jej obežná dráha sa ešte môže v budúcnosti meniť, keďže pri každom takomto prelete stráca časť hmotnosti. Práve vďaka rozpadávaniu sa získavajú kométy svoj ikonický chvost, ktorý je tvorený prachom a plynmi, ktoré sa z kométy uvoľnili alebo odparili.

Obloha plná komét

Kométa 96P/Machholz 1 nie je jediná, ktorá ľudstvu ukazuje zaujímavé divadlo. Na oblohe sa objavuje aj C/2022 E3 (ZTF), ktorú mohli naposledy pozorovať praľudia pred 50 000 rokmi. Najbližšie k Zemi sa dostane začiatkom februára a bude možné ju pozorovať aj pomocou amatérskych ďalekohľadov či dokonca voľným okom.

Nepatrí sem

Okrem veľkosti je na kométe 96P/Machholz 1 zaujímavé aj to, že môže pochádzať z úplne iného hviezdneho systému. Naznačuje to práve zloženie chvosta, ktorý obsahoval príliš málo uhlíka. Ako presne sa k nám dostala, známe nie je, avšak najnovší prelet môže priniesť ďalšie zaujímavé informácie.

Pravidelne ju totiž pozoruje sonda SOHO (Solárne a heliosférické observatórium), ktorú prevádzkuje Európska vesmírna agentúra v spolupráci s NASA. Tá je vo vesmíre ešte od roku 1995 a túto kométu stihla pri jej blízkych preletoch okolo Slnka pozorovať už päťkrát. Tohtoročný obeh je pre SOHO už šiestym.

ESA

Nesmierne blízky prelet kométy 96P/Machholz 1 okolo Slnka vedcov teší, pretože ak sa skutočne jedná o medzihviezdnu kométu, jej postupný rozpad a tvorba chvosta môže priniesť množstvo informácií nielen o kométach ako takých, ale tiež o ďalších hviezdnych sústavách a svetoch, ktoré sa ľudstvu nepodarí tak skoro navštíviť.

Väčšina komét tohto typu blízky prelet okolo Slnka neprežije, avšak 96P/Machholz 1 zachránila zrejme práve jej veľkosť, píše CNET. Aj keď o tejto kométe vedci vedia už desiatky rokov, prvé medzihviezdne objekty letiace cez Slnečnú sústavu sme objavili len pred pár rokmi. Ak sa pôvod 96P/Machholz 1 potvrdí, pôjde o najdávnejšie pozorovaný objekt v Slnečnej sústave s potvrdeným medzihviezdnym pôvodom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú