Na jar tohto roka NASA udelila SpaceX dôležitý kontrakt v súvislosti s misiou pristátia človeka na Mesiaci. Zmluva za 2,9 miliardy dolárov však zjavne rozhnevala konkurenčný Blue Origin, ktorý v auguste dotiahol pred súd samotnú vesmírnu agentúru NASA v snahe bojkotovať túto dôležitú dohodu.

Federálny súd však Bezosovu snahu zhodil zo stola a po niekoľkých mesiacoch súdneho sporu sa Muskov SpaceX môže vrátiť k prácam pre pristátie na Mesiaci, informuje CNBC.

Bezos ostal porazený

NASA musela kvôli súdnemu sporu s Blue Origin pozastaviť vývoj lunárneho pristávacieho modulu už v polovici augusta. Dôvodom k tomu malo byť rýchlejšie vyriešenie súdu do začiatku novembra.

Po mesiacoch je konečne známy výsledok, ktorý však Jeffa Bezosa nepotešil. Rozhodnutie súdu bude Blue Origin rešpektovať a neodvolá sa. S takýmto záverom si ale firma po predošlých pokusoch o bojkot konkurencie pošramotila svoju povesť ešte viac.

 

Blue Origin / Flickr / Úprava redakcie

Ani súdnou cestou totiž nedokázala zastaviť Muskov SpaceX. V minulosti sa Blue Origin pokúšal presvedčiť NASA o pridelení kontraktu na vývoj pristávacieho modulu pre astronautov v misii Artemis s obrovskou zľavou. Spoločnosť totiž chcela agentúre ponúknuť „akciovú“ cenu nižšiu o 2 miliardy dolárov v porovnaní so SpaceX. Bezosovi ale nevyšiel ani tento ťah.

Pri rozdeľovaní kontraktov na jar ale bez dohody neodišiel ani Bezos. V skutočnosti NASA pridelila kontrakt aj firme Blue Origin, ktorý získal zákazku vo výške 579 miliónov dolárov na vývoj pristávacieho modulu Blue Moon a taktiež firme Dynetics z americkej Alabamy, ktorá má v kontrakte za 253 miliónov dolárov úlohu vybudovať opakovane použiteľný pristávací modul, ktorý by mohla niesť raketa United Launch Alliance Vulcan.

Musk zvíťazil aj napriek silnému bojkotu zo strany Blue Origin

V auguste sa  Bezos rozhodol celú vec priniesť priamo pred súd v žalobe, v ktorej Blue Origin upozorňoval na „dôležité bezpečnostné problémy súvisiace s procesom obstarávania pristávacieho systému pre ľudí“. Bezova firma si dokonca pripravila aj vlastnú infografiku, v ktorej popisovala vesmírnu loď Starship ako „nesmierne zložitú“ so „zvýšeným rizikom“.

NASA však napriek tejto záležitosti nad Blue Origin nezlomila palicu a informovala, že spoločnosť bude mať ešte možnosť stať sa partnerom pri dlhodobej spolupráci na lunárnych misiách v programe Artemis. Momentálne agentúra plánuje po rozhodnutí súdu v jej prospech čo najskôr rozbehnúť práce na kontrakte so SpaceX.

NEPREHLIADNI
Je Blue Origin seriózna firma? Mnohí ju nenávidia, spôsobuje kontroverzie a sklamala partnerov

Muskova spoločnosť sa k výsledku súdneho sporu zatiaľ nevyjadrila, no sám Elon reagoval na tweet fotografiou z filmu Dredd, na ktorej stálo: „You have been judged!„. V predošlých mesiacoch si Musk neodpustil ani ďalšie uštipačné poznámky na adresu Jeffa Bezosa a Blue Origin.

Ešte v auguste vo svojom tweete poznamenal, že podľa neho Bezos odišiel z vedenia Amazonu, aby mohol podávať žaloby na SpaceX. K tomu neskôr v septembri pridal aj odpoveď, v ktorej vyjadril, že Bezosa by mohli poraziť vlastnými vesmírnymi lasermi. Muskovu obľubu v zhadzovaní tohto konkurenta na sociálnej sieti tak po novom podporilo aj súdne rozhodnutie a zdá sa, že všetko sa môže vrátiť do starých koľají.

Vývoj lunárneho modulu by mal podľa Muska prekonať predpoklady a SpaceX údajne dokáže podľa neho pripraviť Starship pre pristátie na Mesiaci ešte skôr ako v odhadovanom termíne v roku 2024.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú