Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Blue Origin, tvrdí, že NASA poskytne zľavu vo výške až dvoch miliárd amerických dolárov v prípade, ak im udelí kontrakt na vývoj a stavbu pristávacieho modulu pre budúcich astronautov programu Artemis, píše The Verge.

Zrazu to ide aj lacnejšie?

Jeff Bezos NASA ponúkol, že okrem odpustenia dvoch miliárd amerických dolárov jeho firma zaplatí aj za demonštračnú misiu. Bojujú ešte stále o kontrakt lunárneho pristávacieho modulu, ktorý v apríli tohto roku získal SpaceX so svojou neporovnateľne lacnejšou ponukou – ako pristávací modul chcú totiž použiť už vyvíjanú raketu Starship.

„Sme pripravení pomôcť NASA prekonať technické riziká, vyriešiť jej rozpočtové obmedzenia a dostať program Artemis naspäť na súťažnejšiu, dôveryhodnejšiu a udržateľnejšiu cestu,“ píše Bezos v otvorenom liste Billovi Nelsonovi, aktuálnemu administrátorovi NASA, informuje portál Space News.

Blue Origin spolupracuje na pristávacom module v rámci Národného tímu, ktorého súčasťou je aj Lockheed Martin, Northrop Grumman a Draper.

Lunárny pristávací modul Blue Origin, na ktorom spolupracujú s niekoľkými ďalšími spoločnosťami: Zdroj: Blue Origin

Pri týchto menách zrazu dáva zmysel aj závratná cena, ktorú Národný tím za svoj modul požadoval – 6 miliárd dolárov. SpaceX, keďže do Starship už dávno investuje z vlastného, ponúkol oveľa väčší a flexibilnejší systém len za necelé 3 miliardy dolárov.

Výber bol vraj neférový

Oficiálni predstavitelia Blue Origin sa sťažovali, že im nebolo umožnené dodatočne zmeniť požadovanú sumu tak, ako to spravil práve Muskov SpaceX. Tento fakt opäť zdôraznil aj Bezos vo svojom liste.

„Nemám dostatok prostriedkov ani len na to, aby som s Blue Origin čo i len začala vyjednávať o cene, ktorá by im potenciálne udelenie kontraktu umožnila,“ vyjadrila sa Kathy Leuders, administrátorka pre ľudský prieskum a operácie NASA.

Blue Origin

Ostáva pritom len týždeň do rozhodnutia o proteste, ktorý podal Blue Origin a Dynetics. Práve Dynetics v prípade spomínanej zľavy nedokáže ani zďaleka v kontrakte konkurovať, keďže od NASA požadovali až 8,5 miliárd amerických dolárov. Ich modul mal pritom zásadný a kritický technický nedostatok – na povrch Mesiaca dokázal dostať zápornú hmotnosť, teda inak povedané, nedostal by tam ani sám seba.

Vesmírne preteky pokračujú

Ak Blue Origin skutočne získa kontrakt na lunárny transport, ďalšia fáza vesmírnych pretekov dostane zelenú. Len nedávno sme sa stali svedkami pretekov o suborbitálne lety medzi spoločnosťami Virgin Galactic a Blue Origin. Každá z nich ponúkla výhody aj nevýhody a obe ich misie prebehli bezchybne. Blue Origin má navyše zaručenú spoluprácu s NASA aj prostredníctvom svojej pripravovanej rakety, New Glenn.

Blue Origin

Tentoraz sa súťaživosť presunie na Mesiac, kam chce NASA dostať astronautov v rámci programu Artemis. Ako informuje na svojej webovej stráne Blue Origin, firma vyvíja okrem verzie s posádkou aj nákladný pristávací modul Blue Moon, ktorým dokážu ponúknuť služby nielen vládnym agentúram, ale aj menším výskumným tímom, ktoré chcú dostať na Mesiac napríklad svoj rover alebo vedecké experimenty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú